Либертас

Извршниот и Централниот комитет едногласно и со громогласен аплауз ги потврдија листите за пратеници од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, пренесе доцна вечерва провладината Република. Според овој сестран медиум, на листите се нашле искусни пратеници но и нови лица, афирмирани и реномирани во своите средини. Интересно е дека Република, Курир, Нетпрес, Прес 24, Денешен и останатите провладини медиуми не објавија ниту едно име кое се наоѓа на листите на ВМРО-ДПМНЕ, иако тоа им беше базичен интерес последните неколку дена, откако опозицијата ги определи своите кандидати. Сепак, Република, во свој стил, иако не им се познати лицата што ќе бидат кандидати за 123-те места во Парламентот констатира дека „со овие листи ВМРО ДПМНЕ и коалицијата бараат поддршка и доверба од граѓаните врз основа на постигнатите проекти и дела и врз основа на идните проекти и конкретни и реални чекори за подобрување на животот на граѓаните, со цврсто даден збор како и досега и без лажни ветувања“. Листите на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 12 | | | веќе видена

Кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија Стево Пендаровски вечерва од Велес кампањата ја продолжи со нов, граѓански концепт, како што го најавија од неговиот штаб. IZJAVA STEVO PENDAROVSKI 29 03 by 24vesti Тој е интерактивен со прашања од присутните на митингот и оти тој на овој начин сакал дебата и не бегал од неа, како други кандидати. На прашањето како го доживеа овој ден од кампањата, со посетата на велешко и Свети Николе, Пендаровски одговори „жално, мачно и тажно“. - Слушнав дека тутунот не се откупува и не се потпишуваат нови договори, оти производителите се членови на друга политичка партија, не на оваа која е на власт. Слушав чемерни приказни на стечајци, кои не ги фаќа новиот Закон оти не се „нивни“ членови. Слушнав жални приказни на социјални случаи кои не го добиваат бедните 2-3 илјади денари, оти не се членови на партијата на власт. Имаме нивни и наши граѓани на Македонија. Ова е лошо за иднината за тие што останавме во земјава, оти овие делби се погубни – рече Пендаровски. ...
сите 77 | | | веќе видена

Македонската телевизија во вечерашниот централен дневник емитуван во 19,30 часот грубо го прекрши член 77 од Изборниот законик објавувајќи податоци за рејтинзите на политичарите кои ќе ги предводат кандидатските листи повикувајќи се единствено на податоците што им ги дал ВМРО-ДПМНЕ. Освен грубото законско прекрушување за кое неодамна беше казнет и Сител, информацијата објавена на МТВ се коси и со минималните професионални стандарди кои се очекува да ги задоволи еден јавен сервис. Во вестите на телевизијата, повикувајќи се на извори во ВМРО-ДПМНЕ, со сета сериозност, небаре е истражување спроведено од најеминенти центри за анализа на јавното мислење, без задршка, МТВ објави дека носителите на листите на ВМРО-ДПМНЕ имале трипати поголем рејтинг од оние од СДСМ. Уредничкиот тим на ребрендираната МТВ, со овој потег, уште една покажа сервилност кон власта и јасна намера, по секоја цена да се дискредитира опозицијата. Ако, МТВ успева да го изигра изборниот законик намалувајќи го времетрањето на вестите за што ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателе, бездушно ја крадат државата, а народот нема леб да јаде. Еве ние сме земјоделски крај, пиперки, тутун садиме, а пари нема за нас земјоделците. На денешно време вода немаме, од бунар пиеме вода, а не знаеме каква е… Со овие зборови претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше пречекан од жителите на Обршани. Тие се пожалија дека тешко се живее и дека немаат основни услови, а дека најголем проблем е невработеноста, но и фактот што во селото нема вода за пиење, односно нема водовод. Заев им порача на обршанци дека на овие парламентарни избори ќе се случат промени и најави што може да очекуваат од новата власт предводена од СДСМ. - Знаеме каква е состојбата. Нема пари ниту државата ниту граѓаните. Државата живее на кредит, а народот крпи крај со крај. Затоа ни требаат промени. Ни треба нов концепт за враќање на парите кај граѓаните. Затоа нашиот концепт така го поставивме. Македонија може да биде среќна земја, со среќни луѓе. Промените ќе дојдат. И тоа на овие избори. Македонија сака промени, ...
сите 36 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски на претстојните предвремени парламентарни избори традиционално ќе биде носител на кандидатската листа на партијата во Првата изборна единица. Носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во Изборната единица 2 е Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров е носител во Третата изборна единица, Зоран Ставрески е повторно носител во Изборната единица 4, во Петтата изборна единица листата ќе ја предводи Антонио Молошоски, додека носител во изборната единица 6 е Никола Попоски. ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува седница на Централниот комитет по што се очекува партијата да ги достави кандидатските листи до Државната изборна комисија за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април.
сите 65 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски денеска оствари средби со граѓаните на Лозово и Свети Николе. Во Свети Николе, претседателскиот кандидат на СДСМ најави отворање на нови работни места кои ќе им овозможат на младите да останат во државата, а не да се иселуваат. - Во држава каде што нема напредок, нема ниту иднина, ниту перспектива. Ни за младите, ни за возрасните. Ние, возрасните треба да создаваме шанса за вас. Новите работни места за вас ќе придонесат кон тоа да останете овде со вашите семејства независни, како што ви доликува, им порача Пендаровски на младите од Свети Николе. На средбата со граѓаните на Лозово, Пендаровски меѓу другото рече дека на Македонија и се потребни нови луѓе и нови политики. - Нам ни се потребни нови луѓе со нови политики за еден нов почеток за нас и нашата земја, истакна претседателскиот кандидат на СДСМ. Осврнувајќи се на напредокот на државата, Пендаровски оцени дека Македонија пред неколку години била далеку пред соседните држави, а сега тие се пред нас. - ...
сите 16 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграции (ДУИ) денеска до Државната изборна комисија (ДИК) поднесе листи на кандидати за пратеници за сите девет изборни единици, шест во Македонија и три во дијаспората. Првпат за овие парламентарни избори партијата има кандидати и за третата и за четвртата изборна единица. Носител на листата во првата изборна единица е Ермира Мехмети, а веднаш зад неа е Рафиз Алити. Во втората изборна единица, носител на листата е Реџаил Исмаили, а во третата, Беџихудин Шехаби. Носител на листа во четвртата изборна единица е координаторот на досегашната пратеничка група, Неџати Јакупи. Во изборната единица број 5, носител на листата е Муса Џафери, а зад него е Рамиз Мерко. Партискиот лидер, Али Ахмети, ја предводи листата во шестата изборна единица, а по него е Хазби Лика. Талат Џафери е на четвртата позиција на оваа листа, а Џеват Адеми на петтата. Во ДИК вчера листи за кандидати за пратеници поднесе и ВМРО-НП. Носител на Изборната единица 1 е Слободан Близнаковски, на втората изборна единица ...
сите 96 | | | веќе видена

Денеска дојдов да го споделиме заеднички тоа што го чувствуваме. А сите чувствуваме дека на овие избори победуваме, рече Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во обраќањето пред Крушевчани. „На 28 ми ќе осамне нов понеделник. Нов понеделник во кој Никола Груевски нема веќе да биде премиер на Република Македонија. Ќе дојде ново време за Македонија. Ново време и нов концепт. СДСМ ќе докаже дека е можна среќа и спокој за секој граѓанин и надежна Република Македонија. “ рече Заев. Крушевчани кои во голем број се собраа да го пречекаат и да го слушнат Претседателот на СДСМ се пожалија на тешката економска состојба и условите за живот. Заев порача дека СДСМ има концепт и програма за конечни промени. „Знаеме како да ги промениме работите во Република Македонија. И знаевме од каде да тргнеме. Знаевме дека за да се промени Република Македонија треба најпрво треба да се промени СДСМ. Пред вас излегуваме со нови лица, нова понуда, нов концепт, со еден збор нов СДСМ.“ рече Заев. Сега знам дека ќе ја добијам честа да ја ...
сите 59 | | | веќе видена

Собранието на извршители на Република Македонија на денешната седница избра нови органи на Комората на извршители. За претседател на Комората е избран Зоран Петрески-Снајпер, извршител од Скопје. За членови на Управниот одбор се избрани Гордан Станковиќ од Скопје, Премтим Керими од Куманово, Христо Јованов од Скопје, Емилија Павловска од Штип, Славица Ацкоска од Тетово и Милица Николовска од Битола.
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев најави дека од денеска во Македонија стартува вториот караван на опозицијата, предводен од СДСМ и од раководствата на помалите политички партии со кои се во коалиција. - Целта е да посетиме колку што може повеќе места и да се видиме со што повеќе граѓани, рече Заев на денешната прес-конференција. Според него, промените во државата ќе се случат. Тие се можни, како што рече, исклучиво ако СДСМ се промени, токму затоа Стево Пендаровски е натпартиски кандидат за претседател на сите граѓани. - Понудивме нови луѓе, нов концепт, нови конкретни решенија со кои ќе се оствари нашата заедничка визија – економски и демократски променета Република Македонија. На Македонија и се потребни промени. Новиот пристап ќе ги донесе промените, рече Заев. На новинарското прашање зошто настапува одвоено од Пендаровски, Заев рече дека на кандидатот за претседател не му треба ментор. - Стево Пендаровски е кандидат за претседател на Македонија. Нему ментор не му ...
сите 67 | | | веќе видена