А1ON

Во законски утврдениот термин,вечерва,сабота 29.март, Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ ги поднесе до Државната изборна комисија листите со кандидати за пратеници во парламентарниот дом за сите шест изборни единици, или вкупно 120 кандидати за пратеници.Како што веќе беше објавено по седницата на Централниот одбор на ГРОМ за носител на листата за ИЕ 1 ќе биде проф. д-р Чедомир Саздовски. Во втората ИЕ, носител на листата ќе биде Виктор Цветковски.Штеријо Николов ќе биде носител на листата на ИЕ 3. Во четвртата изборна единица, носител ќе биде Панчо Минов, во ,,петката’’ носител е Љупчо Настоски, додека Горан Анчески ќе ја бара довербата на граѓаните во шестата изборна единица.
сите 53 | | | веќе видена

Претседателе, бездушно ја крадат државата, а народот нема леб да јаде. Еве ние сме земјоделски крај, пиперки, тутун садиме, а пари нема за нас земјоделците. На денешно време вода немаме, од бунар пиеме вода, а не знаеме каква е, со овие зборови Претседателот на СДСМ, Зоран Заев беше пречекан од жителите на Обршани.Тие се пожалија дека тешко се живее и дека немаат основни услови, а дека најголем проблем е невработеноста, но и фактот што во селото нема вода за пиење, нема водовод.Претседателот на СДСМ се обрати пред жителите и ги најави промените што доаѓаат на овие избори.„Знаеме каква е состојбата. Нема пари ниту државата ниту граѓаните. Државата живее на кредит, а народот крпи крај со крај. Затоа ни требаат промени. Ни треба нов концепт за враќање на парите кај граѓаните. Затоа нашиот концепт така го поставивме. Македонија може да биде среќна земја, со среќни луѓе. Промените ќе дојдат. И тоа на овие избори. Македонија сака промени, Македонија ќе гласа за промени.“ рече Заев.Заев ги посети и жителите на ...
сите 37 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги утврди листите на кандидати со кои ќе се трка на предвремените парламентарни избори.Како што се очекуваше Никола Груевски ќе ја предводи листата на кандидати за скопска единица, носител на листа во двојката ќе биде Гордана Јанкулоска, која и на претходните избори беше прва на листата на оваа изборна единица.На местото на Влатко Ѓорчев од минатите избори, овој пат прв во тројката е Никола Тодоров.Зоран Ставрески и Антонио Милошоски како и минатите избори остануваат носители во четвртата, односно петтата изброна единица.Овој пат тетовско-гостиварската шестка ја предводи Никола Попоски.Одлуката е донесена на седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ.Т.Ц.
сите 91 | | | веќе видена

Борислав Петар Градишки (1916-2014), еден од најголемите борци за македонската национална самостојност почина денеска.Градишки бил идеолог на илегалното македонско национално движење „БУНТ“. Од 1945 до 1957 година бил на робија во затворот Индризово. Фактите за неговиот живот и за позициите на Градишки укажуваат на тоа дека тој е еден од најтешките политички затвореници во Македонија, со доделена затворска казна од дваесет години затвор и одлежани дванаесет, од кои барем половината во изолација, поединечна и групна.Во затворот Градишки е избран за претседател на илегалната влада, формирана од младите ВМРО-вци во затворот Идризово. Тој бил еден од приврзаниците на идејата за македонската национална самостојност.На македонската јавност и е познат како поет и сликар.Автор е на две збирки песни: „Исповед на еден проколнат поет“ (сонетен венец) и „Мртовечки сон“.
сите 14 | | | веќе видена

По пет години доаѓам да ви кажам дека сум истиот, чесен, искрен и вреден. Имам чист образ повторно да ја побарам вашата доверба за следните пет години со нова програма, порача денеска од Ранковце кандидатот за претседател на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов.Тој потенцира дека политиката не се вреднува по убавите говори и празните ветувања, туку по тоа колку нови работни места се отвораат.- Во голема економска криза успеавме во Македонија да отвориме 120 илјади работни места. Проектирана е развојната зона „Ранковце“. Изведбата на првата фаза е во тек и се очекува да заврши следниот месец. Во оваа зона предвидена е изградба на 18 градежни парцели организирани во два блока, а за изградбата на внатрешната патна, водоводна, канализациска и телекомуникациска инфраструктура, Владата ќе инвестира околу 12 милиони евра, рече Иванов.Се осврна на проектот за патната делница Куманово – граница со Бугарија, делница Ранковце – Крива Паланка, во вредност од околу 66 милиони евра за кој веќе ...
сите 32 | | | веќе видена

Денеска дојдов да го споделиме заеднички тоа што го чувствуваме. А сите чувствуваме дека на овие избори победуваме, рече Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во обраќањето пред Крушевчани.„На 28 ми ќе осамне нов понеделник. Нов понеделник во кој Никола Груевски нема веќе да биде премиер на Република Македонија. Ќе дојде ново време за Македонија. Ново време и нов концепт. СДСМ ќе докаже дека е можна среќа и спокој за секој граѓанин и надежна Република Македонија“, рече Заев.Крушевчани кои во голем број се собраа да го пречекаат и да го слушнат Претседателот на СДСМ се пожалија на тешката економска состојба и условите за живот. Заев порача дека СДСМ има концепт и програма за конечни промени.„Знаеме како да ги промениме работите во Република Македонија. И знаевме од каде да тргнеме. Знаевме дека за да се промени Република Македонија треба најпрво треба да се промени СДСМ. Пред вас излегуваме со нови лица, нова понуда, нов концепт, со еден збор нов СДСМ“, рече Заев.Сега знам дека ќе ја добијам честа да ја водам ...
сите 60 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека портпаролот на СДСМ Петре Шилегов направил најповолениот понудувач да биде дисквалификуван од постапката за набавка на детски лапараскоп со видео опрема и инструментален сет за лапараскопија на Клиничкиот центар.- Ова е пример како преку правни игри и процедури се отфрлаат и понудите на останатите понудувачи со цел да добие тендер фирмата д-р Пановски, која важи за спонзор и блиска на СДСМ, информира на денешната прес-конференција Сашо Трпески од ВМРО-ДПМНЕ.Тој информира дека понуди дале четири фирми од кои, како што рече, најниска цена била на Б-Интернационал.- Жалба е поднесена од Инел Медика, во која тврди дека понудата на д-р Пановски воопшто не одговара на тендерската спецификација, a pостапувајќи по жалбата, Комисијата за жалби со решение од 11 март 2005 година ја уважува жалбата и го задолжува набавувачот да изврши повторно рангирање. Но, набавувачот повторно донесува решение со кое го избира д-р Пановски, рече Трпески.Инел Медика, како што истакна, повторно поднесува ...
сите 29 | | | веќе видена

Изборниот караван со автобуси од цела Македонија за Ѓорге Иванов синоќа беше во Кавадарци. На митинзите на Иванов, освен во Охрид на првиот митинг каде ја старуваше кампањата, редовно се носат луѓе од сите градови со автобуси.Така беше и синоќа, кога десетина автобуси пристигнаа во Кавадарци пред почетокот на митингот од повеќе градови во земјава, со цел да се создава впечаток на голема масовност и посетеност на митинзите.
| | веќе видена

Овластениот претставник на подносителот на листа на кандидатот за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски, поднесе приговор до Агенцијата за аудио и визуелни медиумски услуги и до Македонската радио телевизија со која се бара МРТ да обезбеди емитување и на кампањата на претседателските кандидати.Според претставката, се реагира на произволното толкување на членот 76-а став 8 од Изборниот законик од причини што наведената одредба јасно говори за обезбедување бесплатно политичко претставување на кампањите на политичките партии.Спротивно на ова собранискиот сервис на МРТ ги повикало само кандидатите за претседател на снимање, кое ќе биде претставено во предвидените 3 часа, а притоа не се остава простор за емитување и политичко рекламирање на кампањите кои ги водат кандидатите, односно нивните јавни настапи, митинзи, средби со граѓани. Се бара согласно членот 76-а став 8, да се овозможи во рамките на определеното време да бидат емитувани и кампањите по избор на кандидатите.
сите 4 | | | веќе видена

Тимот на кандидатот за претседател на Република Македонија од редовите на Социјал демократскиот сојуз на Македонија, Стево Пендаровски, заедно со не беше на средби со граѓаните во општините Бутел и Чучер Сандево, каде тој ја презентираа визијата и Програма за подобра Македонија.
сите 12 | | | веќе видена