Денешен

Пред пет години дојдов со своја програма да ја барам довербата од вас, а сега доаѓам повторно со програма и барање доверба затоа што програмата во изминативе пет години целосно ја исполнив и повеќе од тоа. Јас сум претседател кој го слуша својот народ и му служи на народот, истакна пред жителите на Кочани кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорѓе Иванов. - Во изминативе години ја промовирав Македонија, како земја клучна во реформите на регионот, земја со мошне поволни услови за инвестирање. Создавав нови хоризонти за развој на државата и нејзино членство во ЕУ и НАТО, рече Иванов. Потсети на реализираните проекти со Владата, потенцирајќи дека се отворени 120.000 нови работни места во целата држава, а до крајот на годинава најави уште 10.000 нови работни места. – Организирав бизнис форуми, носев странски инвеститори. Создавав заедно со Владата поволна бизнис-клима, рече Иванов. Видливи, според него, се резултатите и во Кочани. До 2018 година компанијата „Амфенол“ ќе ...
сите 16 | | | веќе видена

Познати се носителите на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните парламентарни избори, со кои владејачката партија ќе атакува на апсолутно мнозинство во Парламентот и 62 пратеника, дознава Курир. Премиерот Никола Груевски традиционално е носителот на листата во првата ИЕ, која важи за единица каде се борат за доверба лидерите на партиите, лидерска единица, иако Заев овие избори избега од соочување. Гордана Јанкулоска по трет пат ке оди на победа во ИЕ 2. Јанкулоска е сигурен фаворит против Шилегов и Оливер Спасовски во пакет, а нејзиниот рејтинг е во континуиран пораст. Никола Тодоров по победата над СДСМ во сооднос 3:1 во 2011 година во ИЕ 6, оваа година оди на рекорден резултат како носител во ИЕ 3. Зоран Ставрески по минатата победа над Заев повторно е носител во ИЕ 4. Министерот за финансии добива голема поддршка од земјоделците, тутунарите, бизнис заедницата. Антонио Милошоски по победите во 2006 и во 2011 година, оди на сигурна и убедлива победа и на овие избори како носител на ИЕ 5, каде се ...
сите 90 | | | веќе видена

Неодамна бев тука и ви го поделив мојот отчет. Прв пат во историјата на Македонија покажав дека Претседател може да работи по програма и да даде отчет за таа програма, истакна актуелниот претседател и кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на претстојните избори за шеф на државата, Ѓорге Иванов од говорницата во Ранковце. - Пред 5 години бев тука и ја побарав вашата поддршка. Реков дека ќе препознаете по моите 3 принципи кои ме водат во животот: да бидам чесен, искрен и вреден. По 5 години доѓам да ви кажам дека сум истиот од пред 5 години- чесен, искрен и вреден. Затоа имам чист образ повторно да ја побарам вашата довераб, Доверба за следните 5 години со нова програма, рече Иванов. Зад мене, нагалси тој, стојат политичари со програми кои даваат отчет за тоа што го сработиле, и што може да го види секој граѓанин. Иванов нагласи дека минатите години во услови на голема економска криза успеаа во Македонија да отврат 120.000 работни места, истакнувајќи дека токму по тоа се цени полтиката. ...
сите 53 | | | веќе видена

Македонските граѓани сами ќе одлучуваат за своите клучни национални прашања. Јас сум претседател, кој го слуша својот народ и му служи на својот народ, порача денеска пред кратовци кандидатот за претседател на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов. Барајќи ја повторната доверба од граѓаните на Кратово, Иванов потсети дека програмата која ја промовирал пред пет години е целосно исполнета и оти заедно со Владата водел надворешна политика заснована врз отвореност, дијалог и соработка. - Каде и да одев обезбедував политичка поддршка за проектите на Владата, го промовирав новото лице на Македонија, како земја реформатор, како земја со најповолни услови за странски инвестивции, каде се потребни инвестиции и поддршка и помош, рече Иванов. Говорејќи за реализираните проекти, потсети дека во Македонија донесени се повеќе од две милијарди странски инвестиции, отворени се 120.000 работни места во период на светска економска криза, почна изградбата на пругата до Бугарија,… - Ја градиме ...
сите 46 | | | веќе видена

Потпретседателот на Владата на Рапублика Македонија и вицепремиер за економски прашања Владамир Пешевски од Кратово порача дека Македонија изгубила неколку инвестиции поради неколку недоговорни изјави на некои политичари, какви што не и се потребни на Македонија. - Денеска светот е навистина глобален и сите инвеститори дури македонските имаат можност своите пари да ги пласираат каде сакаат. На најмал знак на несигурност во некоја држава капиталот се повлекува, бидејќи капиталот бара сигурност. Капиталот бара политичка клима на стабилност. На првите знаци а ние имавме неколку такви нциденти во државата, изгубивме неколку инвестиции, работа која со месеци и месеци ја правел еден тим, поради неколку неодговорни изјави на некои политичари или поради поединечен инцидент знаеше да отидат во неповрат. Тоа е нешто што на Македонија не и треба, рече во својот говор Пешевски. Пешевски во својот говор истакна дека нивните политиччки опоненти создаваат клима на несигурност во државата. - Нашите политички опонетни од ...
сите 11 | | | веќе видена

На неколку часа пред истекот на рокот за поднесување на листите со кандидати за пратеници до ДИК, во опозициската СДСМ владее вистински хаос. Партиски извори за Република откриваат дека од една страна има големо незадоволство меѓу членството за имињата кои беа објавени дека ќе се најдат на листите, а од друга страна има несогласувања меѓу претседателот и потпретседателката на партијата за тоа кој да биде кандидат за премиер. Како што анализира Република , за поголемиот дел од СДСМ извесно е дека потпретседателката на партијата Радмила Шекеринска ќе биде кандидатот за премиер. Партиски извори потврдуваат дека шансите за смена на оваа одлука се минимални, а информациите дополнително ги потврдува и фактот што откако ова беше објавено во медиумите досега не беше демантирано од СДСМ. Во меѓувреме, се продлабочуваат и кавгите околу составот на пратеницките листи. По повлекувањето на Митре Велјановски и физичката пресметка на членството со актуелниот пратеник во Кочани, од партијата говорат за уште вакви случаи. ...
сите 20 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Емил Димитриев денес од Кратово порача уште во првиот круг масовно да се излезе и да се поддржи претседателот Иванов. Тој изјави дека гледано ресорно имал можност да соработува со него често и истакна дека, на дневна основа се гледале со Иванов, како врховен командант на македонската армија, во насока да ја унапреда армијата на Република Македонија. -Лично сум сведок со каква енергија и со каква пожртвуваност врховниот командант Иванов заедно со нас од министерството и генералштабот ги решаваше горливите проблеми се со цел да ја подигнеме армијата на едно повисоко ниво а со тоа да помогнеме на зголемувањето на сигурноста и безбедноста на Република Македонија,односно на граѓаните на Македонија, додаде Димитриев. Димитриев истакна дека секој лидер мора да има цел и да знае како да дојде до таа цел, a Иванов има многу јасна визија за Република Mакедионија. Дека тоа тереба да биде економски просперитетна држава и меѓународното етаблирана, рече Димитриев и посочи дека во целиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Мал е бројот на луѓето во македоснката историја кои имале капацитет волја и пожртвуваност да ја вршат фукнција претседател со потребниот капацитет. Ѓорге Иванов во измнатите 5 години покажа дека со своте достигнвања стои рамо до рамо со досегашните претседатели на Република Македонија, Никола Карев и Борис Трајковски кои го посветиле животот за Макеоднија. Ова од говорницата во Кратово на денешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ го истакна потпретседателот на Владата на Република Македонија и вицепремиер за економски прашања Владимир Пешевски. Тој нагалси дека Претседателот на државата е највисока функција која постои во државата и преку претседателот се врши најголемата презентација на Македонија надвор од нејзините граници. -Претседатело т Иванов за жал поголем дел од својот мандат го изввршуваше во време на економска и должничка криза, која сеуште трае во Европа, кога се губеа плати и работни места, во тој временски период ние успеавме со политиките кои ги спроведувавме да ...
сите 14 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов пред присутните граѓани во Кавадарци каде вечерва ја промовираше својата кандидатура за претседател на Република Македонија истакна дека само со образовани кадри може да ја оствариме целта: економија, економија, економија. -Ќе продолжам и со моите проекти „Школа за млади лидери“ и „Најдобар млад научник“. Проекти со кои ги мотивираме и ги инспирираме младите луѓе да се развиваат и да станат успешни. Проекти со кои ја поддржувам македонската наука и ги охрабрувам младите научници. Сакам Македонија да прерасне во земја на иновации и нови технологии, кои ќе бидат двигатели на македонската економија, нагласи Иванов. Тој посочи дека ќе продолжи да ги поддржува реформите насочени кон подобрување на образованието, бидејќи Македонија ќе понуди поголеми можности за оние што се образовани, квалификувани, што се експерти и кои вредно работат и се подготвени да го користат својот труд, своите вештини и таленти за да ја обезбедат сегашноста и иднината на своите семејства.
сите 9 | | | веќе видена

Др. Андон Чибишев на гостувањето на отвореното студио пред почетокот на митингот во Кавадарци зборуваше за причините поради кои е дел од оние кои ја подржаа втората кандидатура на Ѓорге Иванов. Др. Чибишев изјави дека иницијативата за подршка на претседателот Иванов, потекна многу спонтано, помеѓу неколку колеги од Клиничкиот центар, во неврзани разговори, во консултации се родила идејата, да застанат зад повторното кандидирање на претседателот Иванов за втор мандат. -Значи тоа беше во периодот кога не се знаеше кои партии кого ќе кандидираат, ние се договорвме да се обидеме да му дадеме поддршка и морам да ви признаам дека добивме таква огромна поддршка, таков голем интерес за поддршка за повторен мандат на претседателот Иванов што дури и ние бевме многу пријатно изненадени, изјави Др. Чибишев. Тој ги спомена и неговите лични причини поради кои застанал зад кандидатурата за втор мандат на претседателот Иванов. -Се работи за врвен интелектуалец, универзитетски професор, кој целиот свој живот го има посветено ...
сите 4 | | | веќе видена