МКД

ВМРО-ДПМНЕ ги утврди кандидатските листи за пратеници на предвремените парламентарни избори. Лидерот на партијата Никола Груевски е носител на листата за првата изборна единица.И на листите за другите изборни единици, носители ќе бидат актуелни министри, освен во петката каде носител е пратеникот Антонио Милошоски.Во двојката прва на листата е Гордана Јанкуловска, во тројка Никола Тодоров, листата за ИЕ 4 ја предводи Зоран Ставрески и шестката Никола Попоски.
сите 93 | | | веќе видена

На 98-годишна возараст денеска во Скопје почина Борислав Петар Градишки, еден од најголемите борци за македонската национална самостојност.Борислав Градишки Неговата политичка борба подеднакво јасно и недвосмислено се формулирала во времето кога тој бил идеолог на илегалното македонско национално движење „Бунт“, како и во долгите 12 години робија кои ги отслужува во затворот Индризово, од 1945 до 1957 година. Голите факти за животот и за позициите на Градишки кажуваат дека тој е еден од најтешките политички затвореници во Македонија, со доделена затворска казна од 20 години затвор и одлежани 12, од кои барем половината во изолација, поединечна и групна. Голите факти укажуваат и на тоа дека е вистинско чудо што воопшто преживеал човекот, кој во затворот е избран за претседател на илегалната влада формирана од младите ВМРО-вци во затворот Идризово, земајќи ја предвид тогашната политичка констелација која ги проскрибира и жигосува приврзаниците на идејата за македонската национална самостојност.Познат е на ...
сите 13 | | | веќе видена

Потпретседателот на Либерално-демократската партија Нано Ружин се повлече од кандидатската листа за пратеници на опозициската коалиција на СДСМ. ЛДП, партијата на Андреј Жерновски, е во коалиција со СДСМ.Нано Ружин Нано Ружин вели дека не го знаел составот на целата листа и кога видел дека никој од потпретседателите на партијата не се на листата, и тој се откажал. „Почувствував дека дека не ми е местото на таа листа“.Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Прилеп потврди дека има откажувања од листите на СДСМ и додаде дека сето тоа е во склад со новата политика на социјалдемократите за промовирање на нови, млади имиња. Сите политички партии денеска до полноќ треба да ги предадат листите со кандидатите за пратеници на предвремените парламентарни избори закажани за 27 април.
сите 14 | | | веќе видена

Коалицијата ГРОМ се шири. По Сојузот на Титови леви сили, Српската напредна странка во Македонија и Сојузот на слободни демократи, денеска на коалицијата ГРОМ ѝ се приклучи и Либералната партија. Со оглед на нашата претходна соработка, а и на фактот дека моите корени се од Либералната партија, констатирам дека сите со задоволство ја прифатија оваа коалиција, изјави денеска Стевче Јакимовски, претседателот на Граѓанската опција за Македонија.Стевче ЈакимовскиНа денешната конференција за печатот, Ивон Величковски, претседателот на Либералната партија рече дека совпаѓањата на партиските програми и идеологија, е тоа што овозможува ЛП да стане дел од оваа коалиција.„Сметаме дека на овој начин најдобро ќе придонесеме за соодветна изборна атмосфера и за поширока понуда за граѓаните, особено ако се има предвид дека токму граѓанска опција ѝ е најпотребна на Македонија во моментов“, рече Величковски.
сите 31 | | | веќе видена

Претседателе на ВМРО ДПМНЕ, г-дине Никола Груевски,Немајќи друг начин и можност да Ви се обратам, ја користам оваа шанса преку социјалните мрежи јавно да Ви посочам и укажам на одредени работи се со цел да се преземе нешто и да спасиме додека се уште може да се спаси.Мислам дека како човек кој досега стекна искуство не треба слепо да верувате во „филмот“ кој Ви го протежираат организаторите на политичката кампања (тука секако дека спаѓаат и вашите омилени анкетари) за состојбите по комитетите и градовите кои се посетуваат за време на кампањата, како и за еуфоричното расположение на граѓаните. Во спротивност секој ден ќе се соочуваме со сè помалку посетители на митинзите и посетите по градовите и селата, а тоа секако дека максимално ќе го искористат нашите опозиционери. Нека не Ве залажуваат по список присилно доведените граѓани административци и луѓето на Амди Бајрам во Охрид кои повеќе ги наполнија кафеаните, отколку плоштадот. Зарем доволно не ви говори фактот дека немаше ниту една овација и громогласен ...
сите 7 | | | веќе видена

Наградата „Најдобар млад научник" за 2013 година му е доделена на досега најмладиот добитник, Петар Стојанов, кој има неполни 26 години.Признанието „Најдобар млад научник“ за врвни научни достигнувања се доделува четврта година по ред. Целта на признанието е да се поттикне развојот на научната и истражувачката мисла, со особен акцент на младите македонски научници до 30-годишна возраст.За носител на признанието „Најдобар млад научник“ за 2012 година беше избрана Катерина Бачева за истражувачка работа во областа на аналитичката хемија и хемија на животната средина. Најдобар млад научник за 2011 година беше Трифче Сандев за истражувачка работа во полето на физиката и математичката физика, додека носител на признанието за 2010 година беше Никола Златанов за истражувачка работа во полето на безжичните телекомуникации.Добитникот на признанието за 2013 година, Петар Стојанов, своето образование и професионалната кариера ја минува во САД. Полето на кое работи и истражува е биоинформатиката, извонредно значајна ...
| | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека не ја разбира и не ја прифаќа логиката според која денеска одлучуваше ДИК за иницијативата на СДСМ. Социјалдемократите сметаат дека претседателскиот кандидат Ѓорѓе Иванов кампањата ја почна еден ден порано од дозволеното, презентирајќи го отчетот за неговата работа. „Зарем политичарите не треба и не смеат да дадат отчет за сработеното. Ова е очигледно заради тоа што другите партии и кандидати немаат со што да дадат отчет пред граѓаните. СДСМ очигледно се уплаши од отчетноста. Каков отчет ќе даде нивниот кандидат за претседател? Дека бил претседател на ДИК на избори на кои фалсификувано, па и според меѓународните извештаи, беше избран Црвенковски за претседател? Ќе се пофали ли кандидатот на СДСМ дека аминувал територијална поделба и дека советувал предлози за името кои ги лиферуваше Црвенковски во минатото? Тие би биле среќни политичарите никогаш да не треба и да не мора да даваат сметка за својата работа“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.
сите 17 | | | веќе видена

Државната изборна комисија ќе покрене прекршочна постапка против Ѓорге Иванов поради предвремено почнување на изборната кампања и тоа на денот кога го промовираше отчетот на 14 март, бидејќи на тој ден ДИК веќе ја имаше утврдено листата за кандидати за претседател.По однос на другата претставка од СДСМ, дека ВМРО-ДПМНЕ го прекрши Изборниот законик и предвреме почна со кампањата, членовите не ДИК одлучија дека нема прекршување бидејќи во тој момент немало листи за пратенички кандидати.
сите 33 | | | веќе видена

Пред пет години токму од овој град реков дека одам да ја освојам довербата на граѓаните на Македонија. И по пет години, пак во понеделник и од истото место, истото ви го велам, дека ќе продолжам со иста посветеност да работам за доброто за Македонија, рече на промотивниот митинг во Охрид актуелниот претседател и кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов.„Длабоко е Охридското Езеро, но длабоки се и нашите корени во оваа земја. Пред пет години ја добив вашата доверба. Остварив и повеќе отколку што ветив во програмата. Бев гласот на граѓаните, остварив преку 450 средби со претседатели, премиери, министри и над 100 формални и неформални посети и учества на форуми. Мандатот го посветив на отворање нови хоризонти за Македонија. Во сè што правев не бев сам, затоа сакам да и оддадам признание на Владата за вложените напори“, рече Иванов.Тој нагласи дека за овој период имал голема поддршка од премиерот Никола Груевски и од министрите и пред присутните на митингот истакна дека во целиот свој мандат многу ...
сите 56 | | | веќе видена

„За претседател Албанец“ е мотото на Демократската партија на Албанците (ДПА) за претседателската кампања. Илијаз Халими, кандидатот на ДПА вечерва од скопски Чаир порача дека никој не смее да им врши притисок на Албанците при гласањето и да ги повикува на бојкот.„Ќе бидам претседател на сите граѓани без да ги делам по етничка или верска припадност. Ќе се борам за рамноправно економско вложување во сите делови на Макединија. Нема да предизвикувам поделби. Како врховен командант ќе ги средам работите во Министерството за одбрана и во специјалните единици ќе барам застапеност на сите и на Албанците. Нема да ја попречувам денационализацијата на имотот на Исламската верска заедница“, рече Халими.Тачи истакна дека ДПА ќе биде модерна, граѓанска партија која ќе се бори за секој глас на Халими за да ги зголеми правата на Албанците. Во обраќањето лидерот на ДПА ја обвини ДУИ за лошо владеење.„Шест години сте во Владата, а ништо нема од членството во НАТО и во ЕУ. Нема пари, нема перспектива. Народот е незадоволен, ...
сите 21 | | | веќе видена