Канал 77

По конфузните толкувања од правните услуги на Парламентот на Скопје во врска со чинот на оставка на кандидатите за пратеници, Привремениот Одбор на НДП ја известува јавноста дека нотаризираните оставките на 20 кандидатите од ИЗ број6 ги испраќа до Парламентот во Скопје и Државната Изборна Комисија.Преку испраќањето на нотаризираните оставки до двете компетентни органи, Привремениот Управувачки Одбор на НДП ги исполнува земените обврски од Централното Собрание на НДП, и истовремено проценува дека ова правна процедура е завршена и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје кој се судир со тековните толкувања во овие ситуации.Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6,кои имаа статутарна обврска да ја почитуваат одлуката на Централното Собрание и да ги почитуваат одлуките за оставка, кои со целосна убеденост на индивидуална основа истите ги презентирале пред надлежните нотари.Привремениот управен одбор ...
сите 20 | | | веќе видена

Државната изборна комисија денес му врачи уверение на старо – новиот претседател на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, за нов мандат на претседателската функција.Иако претходно беше предвидено уверението на Иванов да му го врачи претседателот на ДИК, сепак тоа не се случи и наместо него уверението за втор мандат му го додели членот на комисијата, Бедредин Ибраими.Со ова Иванов се стекна со право на втор мандат како државен татко на граѓаните на Република Македонија, право кое произлезе од гласањето на 27 – ми април кога на изборите во вториот круг од претседателската трка 534.910 гласачи го дадоа својот глас за поддршка на кандидатот за претседател на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“.На вториот изборен круг на гласање излегоа 54,38 отсто од гласачкиот електорат во Македонија, или 967.694 гласачи од вкупно 1.779.572 запишани во Избирачкиот список.
сите 49 | | | веќе видена

Турските ексерти со домаќините од Прилепско поле ги разгледале терените кај Вештачкото езеро и кај селата Селце и Подмол на кои се предвидени 3 акумулации, акои заедно со рехабилитацијата на системот Десово, воедно се внесени и во изборната програма на Владеачката ВМРО-ДПМНЕ.Директорката на Водостопанство ,,Прилепско поле,, Гордана Тошеска вели дека турците биле детални во прибирањето на голем број податоци и параметри кои ќе им користат во изработка на проектите за микроакумулациите Селце 1 и 2 и Подмо, а кои биле само мал дел од проектите за изградба на 3.000 акумулации кои ќе ги работат турциите за својата земја:- За брзо време треба да достават нивно мислење кои акумуации ќе бидат прифатени. Нивно е да ги изработат проекти за тие акумулации . Се надеваме дека и за брзо време ќе бидат реализирани оние коишто ќе се утврди дека е возможно да се изработат, поради хидролошките, поради геолошките услови. Турците биле децидни дека изградба на акумлацијата Пештерица до постојното Вештачко езеро не била изводлива ...
| | веќе видена

Извршниот одбор на СДСМ синоќа донесе одлука да не се прифатат мандатите во Собранието и воопшто да не се поднесуваат приговори до ДИК, образложи денес портпарлот на СДСМ, Петар Шилегов.Во предизборието и низ целиот изборен период биле поднесувани претставки до надлежните институции - ДИК и Јавно обвинителство и бројката на претставки стигнала до 170. Ниту една не е прифатена, а многу од нив и воопшто не се разгледани. Поради тоа не гледаме ниту една причина зошто би поднесувале приговори до ДИК, во услови кога воопшто не функционираат институциите.-додаде ШилеговПо синоќешните разговори на Извршниот одбор, од 18 часот во СДСМ започнува со работа Централниот одбор, каде што ќе бидат образложени одлуките од Извршниот Одбор и каде се очекува да се донесат одлуки за идните чекори на СДСМ, вели Шилегов.Државната изборна комисија до синоќа, согласно рокот, добила два приговора од ДУИ, од ГРОМ четири и од ДПА шест за постапката на гласање.Доколку партиите не се задоволни од одговорот на ДИК, имаат право да ...
сите 19 | | | веќе видена

На вчерашното гласање на изборите за претседател,најголем дел од граѓаните на Општина Штип, својот глас го дале за актуелниот претседател Ѓорѓе Иванов.Кандидатот на ВМРО - ДПМНЕ освои 15 844 гласови, а веднаш зад него е кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски со 10 659 гласови. Штипјани гласаа и за Зоран Поповски од ГРОМ кој освои 833 гласови, а последното место се најде кандидатот од ДПА, Иљаз Халими со 112 гласови.На осумдесетте избирачки места во општина Штип, од вкупно 39 904 граѓани кои можат да гласаат, правото го искористиле 28 223 од нив. Од Општинската изборна комисија истакнаа дека се' поминало регуларрно, без никакви нерегуларности.
сите 141 | | | веќе видена

Петтите претседателски избори во Република Македонија поминаа мирно, со еден инцидент во Неготино, соопшти вечерва претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Никола Рилковски.По пребројувањето на 97,12% од пристигнатите гласови, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата Ѓорге Иванов освоил 429.778 гласови, или 51,66% од излезените гласачи, односно 24,15% од вкупниот број гласачи на избирачкиот список.Кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, освоил 311.258 гласови, или 37,41% од излезените гласачи, односно 17,49% од запишаните гласачи во избирачкиот список.Трет е Илијаз Халими од ДПА, со освоени 38.270 гласови, или 4,60% од излезените гласачи, односно 2,15% од вкупниот број гласачи на избирачкиот список.На последното место е Зоран Поповски од ГРОМ, кој освои 30.092% од гласовите, или 3,62% од излезените гласачи, односно 1,69% од запишаните гласачи во избирачкиот список.Од ДИК нагласуваат дека ова се првични неофицијални резултати добиени по електронски пат.
сите 80 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори што ќе се одржат в недела (13-ти април) завршува во петок на полноќ.Во сабота е изборен молк, а поради одржување на изборите Државната изборна комисија донесе одлука за дводневен прекин на кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 27-ми април. Првпат оваа година на претседателските избори ќе гласа и дијаспората. Македонските државјани кои работат или престојуваат во странство, а кои се пријавиле за гласање, како и внатрешно раселените лица, затворениците, болните, изнемоштените, војниците и оние во домашен притвор ќе гласаат утре на ден пред изборите. На гласачкото ливче граѓаните ќе може да се одлучат за еден од четворицата кандидати: Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Стево Пендаровски кандидат на СДСМ и на коалицијата, Зоран Поповски кандидат на ГРОМ и на коалицијата и Илијаз Халими кандидат на ДПА. Право на глас, според единствениот Избирачки список, на петтите избори за претседател на Република Македонија имаат 1.779.572 избирачи. ...
сите 70 | | | веќе видена

Државната изборна комисија во четврток изутрина од битолската печатница „Киро Дандаро“ почна да го презема и да врши дистрибуција на избирачкиот материјал за претстојните претседателски избори што в недела (13 април) ќе се одржат во Република Македонија.Оваа година право на глас имаат 1.779.572 граѓани. Според утврдената единствена листа на кандидати за претседател на Република Македонија, на гласачкото ливче под реден број 1 е Ѓорге Иванов, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, под реден број 2 е Иљаз Халими, кандидат на ДПА, под реден број 3 е Стево Пендароски, кандидат од СДСМ и под реден број 4 е Зоран Поповски, кандидат на ГРОМ.
сите 12 | | | веќе видена

О.О. на СДСМ од Прилеп денес реагираше на како што рекоа дрскоста на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ при злоупотребите на јавните претпријатија и установи.Кандидатот за пратеник од СДСМ Горан Сугарески покажа слики на кои вработени во Ј.П. Комуналец во работно време биле ангажирање на поставување на бината за митингот на владеачката партија. Тој го посочи и видеото објавено деновиве на кое се гледа амбулантно возило на прилепската болница од кое се вее партиското знаме на ВМРО-ДПМНЕ. Медицинско возило од чија ажурност зависат човечки животи беше ставено во партиска употреба, што е скандалозно и бедопустиво, рече Сугарески:- Го повикуваме Министерот за здравство Никола Тодоров да покаже сериозност во постапките а не само на зборови и да поднесе неотповликлива оставка со што ќе покаже барем малку личен и морален интегритет. За ваквиот скандал треба веднаш да го разреши директорот на прилепската болница Илија Богатиноски. Сугарески го прова и директорот на Тутунскиот Комбинат Александар Дерменџиев да одговори дали ...
сите 4 | | | веќе видена

Тесна трка меѓу актуелниот претседател Ѓорге Иванов и кандидатот на опозицијата Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори, се предвидувањата на анкетата спроведена од агенцијата „Рејтинг“ и неделникот Фокус во која било мерено расположението на граѓаните за првиот круг од претседателските избори и поддршката за кандидатите.Според ова истражување на јавното мислење, разликата меѓу рејтинзите на кандидатот за претседател од владејачката ВМРО-ДПМНЕ и најголемата опозициска партија СДСМ, изнесува 1,8 отсто во полза на опозицискиот кандидат Пендаровски. Според податоците добиени од истражувањето, 36,9 отсто од испитаниците се изјасниле со поддршка за Стево Пендаровски, за Ѓорѓе Иванов поддршка дале 35,1 отсто од испитаниците, потоа следува Иљаз Халими со 9,4 отсто поддршка и на крај е Зоран Поповски со поддршка од 1,9 отсто.Како неопределени се изјасниле 16,7 проценти од анкетираните. Доколку предвид се земе стандардната статистичка грешка од +2,65 до -2,56 отсто тогаш може да се констатира ...
сите 10 | | | веќе видена