Стево Пендаровски

Зоран Заев, според познавачите, си ја одигра улогата што му беше доделена при повлекувањето на Бранко Црвенковски од лидерската позиција од СДСМ. Им „покажаа“ на тие што сметаа дека треба институционално да се надминуваат проблемите во земјава, таканаречените „противници на отпорот“, ги поминаа сите институционални чекори за да дојдат до овие избори на кои покажаа дека без отпор се освојуваат помалку гласови од тие што му обезбедија 42 пратенички места на Црвенковски. Со тоа и „борбата“ меѓу „заевистите“ и „бранковистите“ се покажа како голема лага на која наседнаа малкумина, но која требаше да ги извади на површина тие што сѐ уште сметаат дека на СДСМ му е потребна свежина. Пророкот се јави: „Ниту јас ниту Заев“ Иако далеку од очите на јавноста, тој преку странска агенција прати порака до делегатите на претстојниот конгрес: „Ниту јас ниту Заев не сме решение за СДСМ“. Црвенковски со тоа ја одигра ролјата од која се плашеа и која како најцрно сценарио ја посочуваа и политиколозите и блиските до СДСМ. Се ...
сите 10 | | | веќе видена

Социјалдемократите се одлучија на бојкот на парламентот во знак на револт од изборниот процес. Ваквата одлука според познавачите е малку чудна со оглед на оценките на ОБСЕ/ОДИХР за изборите, која само за споредба е далеку подобра од она во 2004 кога Полнењето гласачки кутии,поголемиот број граѓани кои гласале од оние запишани во избирачкиот список, заплашувања и тензии наведени во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР за претседателските избори во 2004 година не биле доволна причина за СДСМ да ги оспори резултатите. Сепак социјалдемократите се решија на ваков чекор за последните претседателски и парламентарни избори иако во извештаите е наведено дека изборите биле спроведени ефикасно и на професионален начин и дека демократијата напреднала. На изборите за шеф на државата пред десет години кога за претседател беше избран Бранко Црвенковски меѓународните набљудувачи регистрирале голем број неправилности особено во вториот круг кои според нив фрлаат сенка на изборниот процес. ...
сите 248 | | | веќе видена

Полнење кутии, заплашување, тензии, вишок гласачи. Ова беа главните забелешки на ОБСЕ за изборниот процес во 2004 година кога Бранко Црвенковски стана претседател на Македонија, а за СДСМ изборите поминаа во фер и демократска атмосфера. Навраќањето на извештајот на меѓунарониот набљудуач пред 10 години отвора прашање за издржаноста на одлуката на Заев да не признае изборен процес кој истиот набљудувач му даде позитина оценка каратеризирајќи го како професионален и Во 2004 ОБСЕ забележа на бројни неправилности и го отвори прашањето, дали изборот на Бранко Црвенковски за претседател на Македонија може да се смета за легален и легитимен. „Неправилностите на денот на изборите, на некои места, а особено во текот на вториот круг, фрлаат сенка на целиот процес. Набљудувачката мисија на изборите на ОБСЕ/ОДИХР увиде инциденти на гласање за други лица , полнење на гласачки кутии и заплашување, што беше поочигледно во текот на вториот круг од гласањето“ - стоеше во извештајот на ОБСЕ во 2004 година. ОБСЕ забележа ...
сите 13 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. „Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција “, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на МРТ од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. „Поранешниот лидер на партијaта н е ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. “ Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција”, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. “ Поранешниот лидер на партијaта на ...
сите 3 | | | веќе видена

На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани, без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност Со свечена изјава во Собранието пред пратениците и дипломатскиот кор вчера официјално започна вториот петгодишен мандат на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, ...
сите 10 | | | веќе видена

По повод инаугурацијата на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Вила Водно се одржа свечена церемонија. Претседателот Иванов беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот Иван и членовите на неговиот кабинет, а првиот ден од вториот мандат им го посвети на граѓаните кои присуствуваа на свеченоста. Претходно, во говорот по свечената изјава во Собранието на Република Македонија Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Претседателот Иванов вториот мандат го доби на изборите што се одржаа на 13 и на 27 април, освојувајќи во вториот круг 534.910 гласови, наспроти противкандидатот од СДСМ Стево Пендаровски, кој доби 398.077 гласови. МИА
сите 22 | | | веќе видена

На гласањето му претходеше бурна и жестока дебата со барања за оставка од Заев, Есад Рахиќ дури најави повлекување од органите на партијата доколку двоецот Заев -Шекеринска не се повлечат од функциите. Информациите од партијата говорат дека голем дел од гласовите за Заев се должат на неговите ветувања и завети дека во иднина нема да ги напушта насоките дадени од неговиот претходник Бранко Црвенковски. Токму такво ветувања Заев за време на конгресот надвор од салата му дал на Гордан Георгиев, кој беше меѓу најгласните кои бараа смена на раководството. Заев беше под притисок и поради тоа, како што тврдат извори од партијата, Стево Пендаровски до последен миг се колебал дали да ја прифати понудат за нов лидер на СДСМ. Сепак, Заев и Шекеринска успеа да се задржат на партискиот врв. Заев сега е исправен пред предизвикот да ја води партијата низ бојкот и надвор од сите институции, а притоа носејќи го товарот на сопственото минато за кое трпи низа критики. Тој самиот по изборите беше свесен дека во секој случај ќе ...
сите 278 | | | веќе видена

По повод инаугурацијата на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Вила Водно се одржа свечена церемонија. Претседателот Иванов беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот Иван и членовите на неговиот кабинет, а првиот ден од вториот мандат им го посвети на граѓаните кои присуствуваа на свеченоста. Претходно, во говорот по свечената изјава во Собранието на Република Македонија Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Претседателот Иванов вториот мандат го доби на изборите што се одржаа на 13 и на 27 април, освојувајќи во вториот круг 534.910 гласови, наспроти противкандидатот од СДСМ Стево Пендаровски, кој доби 398.077 гласови.
сите 84 | | | веќе видена

Пред почетокот на седницата на македонското Собрание на која претседателот Ѓорге Иванов ќе даде свечена изјава, ДУИ најавија дека нема да присуствуваат, а не доаѓаат и СДСМ како и единствениот пратеник на НДП Руфи Османи. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. x Од политичките партии, на седницата најавија дека ќе присуствуваат од ДПА што значи дека ќе ја подржат владата и нејзиниот избор за претседател. СДСМ пак од порано рекоа дека нема да присуствуваат на работата на Собранието бидејќи за нив изборите не се легитимни. На свечената седница нема да присуствува и единствениот пратеник на НДП зошто и за неговата партија изборите се нелегитимни. Откако идејата на ДУИ за консензуален претседателски кандидат не доби поддршка од ВМРО-ДПМНЕ од ...
сите 87 | | | веќе видена