Илијаз Халими

Време е Тачи да си поднесе оставка од претседателското место во ДПА вели струшкиот градоначалник Зијадин Села. ДПА никогаш нема да победи на избори се додека е Тачи на чело на партијата. Надежта дека еден ден ќе се сменат работите и дека ние ќе успееме да победиме не постои, бидејки се гледа дека овој народ гласа само против Тачи, а не е во прашање нешто друго, смета Села. Тој бара конгресот на партијата под итно да свика собрание на кое би се разговарало за резултатите од претседателските и парламентарните избори. На Конгресот како највисок орган, Мендух Тачи треба да дава оставка, а дали треба или не се покажа пред два дена кога беа парламентарните избори. Зијадин Села, градоначалник на Струга. „Мендух Тачи треба да дава отчет пред органите на партијатата. Со која смелост без да го праша органите зема одлука да гласа за претседател на државата. Ние заедно се договоривме да гласаме само за претседател Албанец. Треба да даде објаснување и да им каже на членовите на ДПА како е можно на претседателските ...
сите 14 | | | веќе видена

Ако во следните два дена не бидеме сведоци на огромен политички земјотрес и тектонско нарушување на македонската политичка сцена, можеме уште од денеска да проектираме реизбор на Ѓорге Иванов и победа за ВМРО-ДПМНЕ Што ќе следиме на претстојниот втор круг од претседателските избори во Македонија? Повторно одѕивот ќе ни ги даде првите индикатори. Во досегашната македонска демократски историја главно одѕивот е понизок во вториот круг. Исклучок е вториот круг од претседателските избори во 1999 година, кога со брутален фалсификат беа наполнети кутиите во регионите со албанско етничко мнозинство. Намалениот одѕив произлегува главно од две причини. Најнапред првиот круг јасно ги покажува трендовите кај гласачкото тело, па логично е да падне тензијата и да се изгуби енергијата затоа што веќе нема неизвесности за гласањето. Втората причина произлегува од фактот што политичкиот избор се сведува исклучиво на две опции или двајца кандидати, па голем дел граѓани одлучуваат да не излезат на избиралиштата во вториот круг. ...
сите 2 | | | веќе видена

Свесни за страшниот пораз, кандидатот и лидерот излегоа со претходно подготвени прикаски за „режимот“ и за евентуалниот фалсификат, кој не најде одѕив кај ОБСЕ, МОСТ, Излези да гласаш или, едноставно – кај никого, но и со фацијална експресија, која и покрај научените реченици, ги издаде нервозата и очајот од резултатот. Но не ги плаши ВМРО-ДПМНЕ, стравот е од одмазда на довчерашните првенци, сега крајно маргинализирани сопартијци… Довчерашните првенци чекаат да се одмаздат Проблемот на социјалдемократското раководство не е само во најавата за уште четири години пост од власт и збогување со претседателската функција, поголемиот страв лежи во очекуваната одмазда на довчерашните челници од Бихаќка, кои мудро и спокојно го чекаат крајот на владеењето на Зоран Заев и на Радмила Шеќеринска. Нивниот идол, сепак, не е Зоро. Одмаздата на незадоволниците, според најавите, но и според заслуженото од резултатите, ќе биде многу посурова, а овој лик е премногу доблесен за фактичката „одмазда“ на раководството за ...
сите 6 | | | веќе видена

На митинзите не се намалува националистичката реторика на ДУИ и секојдневното зголемување на листата на желби. Долгиот список започна со таканаречениот консензуален претседател и менување на уставот, продолжи со барањата за Албанец – претседател на с Апетитите на ДУИ не се намалуваат. Секојдневна слика на митинзите на интегративците се најавите за максималистички барања по изборите. Ахмети во битката за гласови со Тачи и Османи со крајно националистички вокабулар на Албанците директно им ја наметнува наводната потреба од менување на Уставот и употребата на Бадинтер на сите можни институционални нивоа. Првиот круг на претседателските избори беше добар репер за фактот дека демократските принципи не делуваат соодветно кај нивното гласачко тело. Според аналитичарите, најсоодветен приказ на тврдењето за добриот помин на шовинизмот кај Албанците е малиот број на гласови што ги освои кандидатот на ДПА, Илјаз Халими. Проевроскиот пристап не му донесе добри резултати. За ...
сите 6 | | | веќе видена

Претседателскиот дуел меѓу четворицата кандидати Ѓорге Иванов, Стево Пендаровски, Зоран Поповски и Илијаз Халими, што на МТВ го видовме пред првиот круг од претседателските избори, веројатно ќе биде првото и последното телевизиско соочување во петтата изборна трка за шеф на државата. Вчера, на четири дена пред почетокот на изборниот молк, тешко можеа да се добијат информации дали се подготвува телевизиски дуел меѓу кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ Иванов и Пендаровски, кои влегоа во вториот изборен круг. Прашањето дали двајцата претседателски кандидати повторно ќе се најдат очи во очи пред 27 април, вчера остана без одговор од надлежните во националниот радиодифузен сервис МРТВ. Главниот и одговорен уредник Горан Петрески, иако одговараше на телефонските повици, постојано се правдаше дека е на состаноци. Одговор не можеше да се обезбеди ниту од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ од каде што воопшто не одговараат на телефонските повици. Од штабот на Пендаровски вчера информираа дека досега нема покана ...
сите 28 | | | веќе видена

Изборниот резултат за Ѓорги Иванов со предноста која што ја има од првиот изборен круг, не е изненадување, туку напротив реална состојба на политичките сили на теренот. Иванка Додевска, политички аналитичар во интервјуто за Прес24, вели дека единствената вчудоневиденост од изборниот резултат има кај раководството на СДСМ и нивниот кандидат за претседател Пендаровски, но, во овие услови тоа до некаде е и разбирливо бидејќи истите во текот на првиот круг играа на картата на нејаснотии и континуирано се потпираа зад прогнози кои немаа сериозна аналитичка издржаност, што се покажа како мошне погрешно политичко дејствување. Додевска во интервјуто потенцира дека кај СДСМ се појасно се гледа безидејноста, конфузијата изразена во неделниот говор на Зоран Заев по изборите. - Говорот на г-динот Зоран Заев во вистинска смисла на зборот претставуваше говор на поразот. Далеку од тоа дека нему не му беше јасно дека повторно врз неговите плеќи ќе се истури товарот на загубата. Но, тоа што се прочита помеѓу редови исто ...
сите 2 | | | веќе видена

Пендаровски од збор до збор го кажуваше говорот подготвен за митинзи. Експерти блиски до СДСМ му најдоа оправдување – во таа дебата тој бил ставен во втор план. Но, Пендаровски за кратко време успеа да ги демантира тие што се ставија во негова одбрана и посочуваа дека Пендаровски не победил, ама Иванов загубил. Се бараше дебата и се случи. Барем така велат. Претседателските кандидати за претстојните избори, Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Стево Пендаровски од СДСМ, Илјаз Халими од ДПА и Зоран Поповски од ГРОМ, една недела пред првиот круг од изборите седнаа на заедничка маса за да ги соочат своите гледишта и ставови за повеќе прашања поврзани со економскиот, политичкиот и општиот развој на државата. Но, сѐ имаше, само соочување не. Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски, беше еден од најгласните за дебата. Обвинуваше дека кандидатот предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, бега од дебата. Сакаше дебата со сите четворица кандидати, но некако се загуби во ...
сите 2 | | | веќе видена

Се бараше дебата и се случи. Барем така велат. Претседателските кандидати за претстојните избори, Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Стево Пендаровски од СДСМ, Илјаз Халими од ДПА и Зоран Поповски од ГРОМ, една недела пред првиот круг од изборите седнаа на заедничка маса за да ги соочат своите гледишта и ставови за повеќе прашања поврзани со економскиот, политичкиот и општиот развој на државата. Но, сѐ имаше, само соочување не. Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски, беше еден од најгласните за дебата. Обвинуваше дека кандидатот предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, бега од дебата. Сакаше дебата со сите четворица кандидати, но некако се загуби во неа. Не бараше реплики, не дебатираше, а токму тоа се бараше од него, со оглед дека Иванов е тој што оди во трка по втор мандат. Пендаровски не ги критикуваше позициите на Иванов, не бараше реплика за досега сработено… Дебатата заврши со без реплика на Пендаровски и со две контрареплики. Во своето излагање ...
сите 6 | | | веќе видена

Има некои работи кои се купуваат за пари, но има и работи за кои најважен е кредибилитетот. Тоа агенцијата „Рејтинг“ со лажните анкети во кои прогнозираше победа на Стево Пендаровски го изгуби. „Рејтинг“ и Ѓорѓи Спасов преку пост на својата официјална страница на „Фејсбук“ се обидоа да се „исперат“ за тоталното промашување и предвидувањето дека Пендаровски има водство пред Иванов, но досега невидениот блам не може да се покрие со смешно образложение дека нивната методологија, која наводно досега била репер, сега требало да се корегира. На каква грешка во методолгија мислат во „Рејтинг“ е навистина нејасно, освен ако агенцијата не верува дека може статистички да се направи промашување за околу 400 проценти. „Рејтинг“ не само што направи грешка од околу 300.000 гласови, туку згора на тоа и целосно го промаши победникот во првиот круг. Разликата од речиси два проценти предност за Пендаровски која ја предвиде „Рејтинг“ е далеку од статистичка грешка, ако се земат во предвид 123.000 гласови разлика во корист на ...
сите 3 | | | веќе видена

Има некои работи кои се купуваат за пари, но има и работи за кои најважен е кредибилитетот. Тоа агенцијата „Рејтинг“ со лажните анкети во кои прогнозираше победа на Стево Пендаровски го изгуби. Рејтинг и Ѓорѓи Спасов преку пост на својата официјална Фејсбук страна се обидоа да се “исперат“ за тоталното промашување и предвидувањето дека Пендаровски има водство пред Иванов, но досега невидениот блам не може да се покрие со смешно образложение дека нивната методологија, која наводно досега била репер, сега требало да се корегира. На каква грешка во методолгија мислат во „Рејтинг“ е навистина нејасно, освен ако агенцијата не верува дека може статистички да се направи промашување за околу 400 проценти. „Рејтинг“ не само што направи грешка од околу 300.000 гласови, туку згора на тоа и целосно го промаши победникот во првиот круг. Разликата од речиси два проценти предност за Пендаровски која ја предвиде „Рејтинг“ е далеку од статистичка грешка, ако се земат во предвид 123.000 гласови разлика во корист на Иванов. ...
сите 4 | | | веќе видена