30 деца починаа во болница во Индија поради недостиг на кислород

Најмалку 30 деца починаа во болница во индиската држава Утар Прадеш, поради, како што пренесуваат индиските медиуми, недостиг на кислород од 48 часа, до кој, наводно дошло, откако приватниот доставувач престанал да испорачува кислород, поради неплатени болнички сметки, пренесува Ројтерс. Меѓу децата кои починале е и едно бебе, но и деца до 12 години. Главниот доктор во болницата „МРД Медикал ...

⇐ DailyТаратур ⇒