• Pepper, Skopje
 • 17:00:00 , 21 Апр, 2017 до 20:00:00 , 21 Апр, 2017
 • BookBox
 • 50 доаѓаат, 158 можеби
 • Настанот е завршен
 • И нам не ни се верува, но оваа година по седми пат ќе се собереме на веќе традиционалната манифестација на правење (и јадење) храна која асоцира на читање и книги.Бидејќи одредувањето главна тема од лани (Шекспир) се покажа како корисно, одлучивме оваа година таа да биде - КНИГИ И НИВНИ ФИЛМУВАНИ ВЕРЗИИ. На располагање стојат куп наслови, па оправдувања од типот „не ми текнуваше што“ не се прифаќаат. Секако, доколку донесете и нешто друго поврзано со книги и читање вон главната тема ќе ви се важи. Наградите повторно ќе се одредат со гласање, а на учесниците, освен „шведската маса“ од ваши дела (гледајте да не се претерано концептуални, туку и да се јадат), им следува и пијачка. ВАЖНО: ГЛАСАЊЕТО ПОЧНУВА ВО 18 ЧАСОТ, НЕМОЈТЕ ДА ДОЦНИТЕ!* „Фестивалот на јадење книги“ не е спонзориран од државна институција, НВО, компанија, политичка партија или поединец, туку се прави од ќеф на организаторите и учесниците.

  Настани во близина (1км)

  Sasha Kovachevich Central Park

  Карти на влезот на Central Park. Резервации - висока маса, само со ваучери кој можете да ги подигнете во просториите на клубот, почнувајки од петок 11.08.2017 ...
 • Summer club Central Park, Skopje
 • 23:30:00 , 18 Авг, 2017 до 04:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Summer club Central Park
 • 737 доаѓаат, 890 можеби
 • FIBA U16 Women's European Championship, Division B

  Women’s #FIBAU16Europe Division B will bring together 22 U16 European women’s teams vying to join Europe’s elite. The tournament will take place in Skopje, MKD ...
 • Skopje
 • 17:00:00 , 17 Авг, 2017 до 20:00:00 , 26 Авг, 2017
 • FIBA
 • 62 доаѓаат, 221 можеби
 • 11/ 12 Семир Кајас на Беласица

  ДПС Трансверзалец на ден 20.08.2017 (Недела) организира искачување на единаесетиот по ред врв во рамки на предизвикот 12 Врвови - врвот Семир Кајас висок ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 05:00:00 , 20 Авг, 2017 до 22:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 28 доаѓаат, 155 можеби
 • Мовнатец, Даутица

  На 19.08.2017 (сабота) во рамки на Планинарски предизвик „12 Врвови“, Планинарско Друштво Трансверзалец организира повторно искачување на врвот Мовнатец на ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:00:00 , 19 Авг, 2017 до 21:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 6 доаѓаат, 98 можеби
 • Toni Kitanovski Trio at Brooklynski

  Во петок (18.08.2017), со почеток во 22 часот, Ве очекуваме на извонредна, незаборавна џез сесија на Тони Китановски трио - Тони Китановски, Иван Бејков, ...
 • Bruklinski JAZZ Bistro, Skopje
 • 22:00:00 , 18 Авг, 2017 до 01:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Bruklinski JAZZ Bistro
 • 5 доаѓаат, 26 можеби
 • PTPI Skopje слави четврти роденден!

  PTPI поранешни, сегашни и идни членови, People to People Interlational Skopje Ве поканува во сабота да го одбележиме четвртиот роденден на организацијата. Сите ...
 • Градски Парк Скопје, Skopje
 • 20:00:00 , 19 Авг, 2017 до 22:00:00 , 19 Авг, 2017
 • People to People International - PTPI Skopje, Macedonia Community Chapter
 • 9 доаѓаат, 14 можеби