• Public Room, Skopje
 • 12:00:00 , 25 Апр, 2017 до 18:00:00 , 25 Апр, 2017
 • Младински образовен форум - МОФ / Youth Educational Forum -YEF
 • 83 доаѓаат, 118 можеби
 • Настанот е завршен
 • Со задоволство ве покануваме на петтото издание на Станица: Студентска 5.0, настан посветен на промоција на работата на студентските и младинските организации во Македонија. Станица:Студентска 5.0 ќе се одржи на 25-ти април (вторник), од 12:00 до 18:00 часот, во Центарот за дизајн и иновации „Јавна Соба“ во организација на Младински образовен форум, со поддршка од програмата Цивика Мобилитас.Настанот е отворен за сите заинтересирани млади луѓе, студенти и останати посетители кои сакаат да посетат предавања кои ретко имаат можност да ги следат на факултетите, да се информираат и зачленат во организации отворени за нив, да учестуваат во работилници и да разменат искуства. Во склоп на „Станица: Студентска 5.0“ ќе има саем на дваесет студентски организации, а покрај тоа ќе се одржат различни предавања и работилници за посетителите и ќе има целодневна чил зона за борд и конзолни игри.Добродојдени сте на целиот настан, а програмата е следна: Перон 1:Саем на студентски организацииПерон 2:12-13 часот - „Мистериозниот предатор во македонските шуми“ – Истражувачко друштво на студенти биолози13-14 часот – „Урфашизам“ – Маја Стефановиќ и Зоја Бузаловска, професорки на Факултет за драмски уметности 14-15 часот - „Стрес: Техники за справување со стрес“ – Здружение на студенти по психологија „Психеско“15-16 часот - „SciFiScience“ – Друштво на студенти физичари16-17 часот – „Спречување и справување со тероризам“ - Ивана Петковска, Учиме право, МОФ17-18 часот – „Подем на радикална десница во Европа“ – Марко Кртолица, соработник на Правен факултет „Јустинијан Први “ – Скопје Перон 3:13-14 часот – „How to have the BEST time of your life? (есенски курсеви надвор од Македонија за студенти на УКИМ)“ – БЕСТ Скопје14-16 часот – Работилница за насилство, врски и односи – Хера 16-18 часот – Меѓународни можности за млади (пракса, волонтерство, апликации) – Национален младински совет на Македонија Перон 4: 12-13 часот – „Регулација на интернет“ – Драги Рашковски, професор на Правен факултет „Јустинијан Први“ – Скопје13-17 часот – „Crowdfunding“ – LEAD (Иван Јованов и Илија Станковски) Перон 5:Чил зона со борд и конзолни игриПерон 6: Медиа хаб: Здружена редакција: работилница со новинари од Радио МОФШтандовите на студентските организации на саемот на Станица:Студентска ќе бидат активни од 12 до 18 часот. Поселитетите меѓу работилниците и предавањата ќе можат да се реалксираат и во Чил зоната, катче во кое ќе може да се одморат, дружат и играат тетрис, монопол, сони, ризик и други борд и конзолни игри.

  Настани во близина (1км)

  11/ 12 Семир Кајас на Беласица

  ДПС Трансверзалец на ден 20.08.2017 (Недела) организира искачување на единаесетиот по ред врв во рамки на предизвикот 12 Врвови - врвот Семир Кајас висок ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 05:00:00 , 20 Авг, 2017 до 22:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 28 доаѓаат, 155 можеби
 • Мовнатец, Даутица

  На 19.08.2017 (сабота) во рамки на Планинарски предизвик „12 Врвови“, Планинарско Друштво Трансверзалец организира повторно искачување на врвот Мовнатец на ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:00:00 , 19 Авг, 2017 до 21:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 6 доаѓаат, 98 можеби
 • Thursday in Public Room

  Четврток. Џез. Лето. Тераса. Оваа вечер настапуваат CONTINUUM во состав Филип Димишковски- клавијатури, Дионис Стратов- бас, Александар Ванчовски- тапани. ...
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 17 Авг, 2017 до 01:00:00 , 18 Авг, 2017
 • Public Room
 • 12 доаѓаат, 27 можеби
 • Изложба: Евангелско-протестантските цркви во Македонија

  Изложба: Историја на Евангелско-протестантските цркви во Македонија. Во рамките на одбележување на 500 години од реформацијата, првиот настан е изложба ...
 • Музеј На Град Скопје, Skopje
 • 20:00:00 , 18 Авг, 2017 до 11:00:00 , 28 Авг, 2017
 • Евангелско Протестантска Иницијатива
 • 18 доаѓаат, 19 можеби
 • Saturday in Public Room

  Сабота со Дарко Стојоски, Марко Василевски и Горан Попоски. Гитара. Бас. Тапани. Џез. Дружење.
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 19 Авг, 2017 до 01:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Public Room
 • 10 доаѓаат, 21 можеби
 • Friday in Public Room

  Петочна вечер посветена на композиции од великаните во џезот! Ги слушаме мелодиите на Lee Morgan, Clifford Brown, Kenny Dorham, Bud Powell, Bobby Timmons, ...
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 18 Авг, 2017 до 01:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Public Room
 • 9 доаѓаат, 13 можеби
 • Тренинг за менторство - Скопје

  Во рамки на проектот „ПРОГРАМА ЗА (САМО)ВРАБОТУВАЊЕ НА САМОХРАНИ МАЈКИ“, финансиран од Европската Унија, Здружението на бизнис жени организира обука за ...
 • Канцеларија за Млади на Општина Центар, Skopje
 • 09:00:00 , 21 Авг, 2017 до 17:00:00 , 21 Авг, 2017
 • The Single mother - SelfEmployment programme
 • 2 доаѓаат, 4 можеби