• МКЦ, Skopje
 • 18:00:00 , 10 Јун, 2017 до 04:00:00 , 11 Јун, 2017
 • Zdravo Mladi
 • 685 доаѓаат, 931 можеби
 • Настанот е завршен
 • Здраво Млади,Пред нас е седмото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади!“. Дружење закажуваме за 10 јуни (сабота) во, пред и околу омиленото ни свратилиште - МКЦ Скопје.Нема да криеме дека сме ужасно возбудени и среќни дека оваа година носител (т.н. headliner) на фестивалот се англиските повратници - SLOWDIVE!Формирани во 1989 година, во мирување од 1995 година, реофоремени во 2014, по речиси 20 години, откако ја отсвиреа својата повратничка турнеја по сите релевантни фестивали низ планетава, се враќаат со нова плоча, насловена едноставно SLOWDIVE, а датумот на издавање е 5 мај, за издавачката куќа DEAD OCEANS. Еден месец по издавањето на албумот ете ги и Slowdive(band) на кеј Димитар Влахов, помеѓу МАНУ и МТВ, во МКЦ.Сакаме да напоменеме дека Скопје е единствен град во регионот што ова лето ќе ја има честа да ги пречека SLOWDIVE.Но, ова е само почеток, на Здраво Млади пристигнува и еден од малкутемина вистински чувари на garage/psychodelic/soul звукот, уникатниот KING KHAN заедно со неговиот осумчлен бенд THE SHRINES. King Khan And The Shrines на Здраво Млади. Доколку сте фанови на all girl сензацијата Savages, сигурно сте запознаени дека басистката Ayse Hassan го формираше дуото Kite Base, заедно со Kendra Frost. Со нов албум насловен „What Kind Of Dystopian Hellhole Is This?“ по отсвирен прв дел од европската промотивна турнеја, на Здраво Млади пристига и манчестерската dark cinematic psychedelia / post-punk сензација The Underground Youth.Финските чудаци K-X-P својот звук го опишуваат како – оригинален, електронски, Motorhead, Space, транс, спиритуален, рок, медитациски, фри-џез. Додека Pitchfork, Mojo и Clash Magazine тврдат дека звукот содржи силен Krautrock елемент. Ќе ги видиме во живо на Здраво Млади! И тоа не е сѐ.Од оваа година внесуваме и нова пракса на Здраво Млади, а тоа е програмата на една од бините да биде селектирана/курирана од страна на селектор на фестивал од регионот и пошироко или некој артист/бенд.За сефте, го избравме фестивалот во мирување Dis-Patch од Белград, фестивал што своевремено беше големо влијание на нашиот тим. Реља Бобиќ, идејниот творец на Dis-Patch за публиката на Здраво Млади вели:„На некој начин одбележуваме 15 години од придвижувањето и 5 години од гасењето на фестивалот (кој имаше своја верна публика во Скопје и Македонија), а во програмата ќе бидат вклучени некои од „старите сопатници“ на белградската сцена, нови проекти, како и истакнатиот електронски live-состав од Германија - KREIDLER."7-часовно музичко патување на Dis-Patch бината со Kreidler, TAPAN [live], DEMEK[live], Wo0 [live], 33.10.3402[live] и Moodswinger intermezzo DJ. Ова е наша прва објава, имаме и дополнителни изненадувања, засега ве известуваме дека билетите веќе можете да ги набавите преку продажната мрежа на MkTickets и преку продажната мрежа на Купи Карти За Се, како и на Билетарница МКЦ. Бројот на билети пуштен во продажба е строго ограничен!Цена на билети:до 30.4. - 400 денари1.5. - 9.6. - 600 денарина 10.6. - 800 денари www.zdravomladi.com [soon]https://www.facebook.com/zdravomladi/https://twitter.com/ZdravoMladi

  Настани во близина (1км)

  Клеопатра - Балетски Спектакл / Cleopatra Ballet

  КЛЕОПАТРА - Балетски спектакл 27.09.20017 во 20.00 часот во МОБ Билетите се пуштени во продажба на билетарница на МОБ 02/3118451, ЈУГОТОН ГТЦ 1-кат, и онлајн ...

  Old School Trance VINYL+Live Party Psoma & Mirko Popov

  Само овој ПЕТОК Мирко Попов ги вади СТАРИТЕ ТРАНС ПЛОЧИ СПЕЦИЈАЛНО ЗА ВАС!!!!!!!!! ++++ Psoma (Stereohemia) LIVE+Dj Set МНОГУ УБАВО!!! во дворот на Капан Ан
 • Kapan Han, Skopje
 • 23:55:00 , 22 Сеп, 2017 до 23:59:59 , 22 Сеп, 2017
 • Mirko Popov
 • 35 доаѓаат, 148 можеби
 • Ден без автомобили

  ДЕН БЕЗ АВТОМОБИЛИ, ДЕН БЕЗ ГУЖВА, ДЕН БЕЗ СООБРАЌАЈ. Ако 364 дена патувате со автомобил во петок на 22-ри септември е денот кога треба да почнете да ги ...
 • Skopje
 • 07:00:00 , 22 Сеп, 2017 до 19:00:00 , 22 Сеп, 2017
 • Прв до врв
 • 41 доаѓаат, 84 можеби
 • Младинска мобилна конференција „Bike & Learn"

  Почитувани, Еколошката младинска организација „Гоу грин“и Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“ имаат чест да Ве поканат на ...
 • Go Green - Биди Зелен, Skopje
 • 10:00:00 , 21 Сеп, 2017 до 14:45:00 , 21 Сеп, 2017
 • Go Green - Биди Зелен
 • 25 доаѓаат, 63 можеби
 • Настанот е завршен
 • 150 за Македонија,за СИТЕ/for Macedonia for Everyone

  „Тие што искусуваат мир внатре во себеси создаваат мирно општество и градат мирна реалност околу нив. Глобалните промени во светот започнуваат од ...
 • Skopje
 • 12:00:00 , 23 Сеп, 2017 до 13:00:00 , 23 Сеп, 2017
 • Joko Veso
 • 19 доаѓаат, 24 можеби
 • Презентација на изборните предмети (за бруцошите)

  Ве известуваме дека презентацијата на изборните предмети за студентите од прва година ќе се одржи в петок (22.9.2017) со почеток во 11 часот во Големиот ...