• MKC Club & Restaurant, Skopje
 • 21:00:00 , 16 Јун, 2017 до 01:00:00 , 17 Јун, 2017
 • Familija Tangovi Skopje
 • 56 доаѓаат, 120 можеби
 • Настанот е завршен
 • English below**********************Почитувани,Фамилија Тангови и Клуб ресторанот МКЦ со особено задоволство ви го најавуваaт аргентинското танго трио Лос Милонгитас во Скопје! Како дел од нивната прва европска турнеја, после настапи во Москва, Минхен, Стокхолм, Милано и други градови низ Европа, на 16-ти јуни, во ресторанот МКЦ, Лос Милонгитас ќе одржат концерт на танго музика, придружен со танго игранка-милонга. Ова трио, кое постои од 2014 година, својот музички репертоар го формира под девизата: подиумот за танц цело време да биде исполнет со танчери. Творејќи под влијанието на големите аргентински оркестри од златното доба на тангото (Ди Сарли, Д`Ариенцо, Кало), Лос Милонгитас создаваат свои верзии за трио на популарните танго композиции како и свои авторски дела, имајќи ги секогаш на ум желбите и потребите на танчерите, вистинските протагонисти на подиумот за танц.Зад името Лос Милонгитас стојат неговите основачи, пијанистот Пабло Мургиер, бандонеонистот Симоне Толомео и контрабасистот Алесио Менеголи. Нивната музичка заднина им овозможува да понудат интересни и иновативни аранжмани, под влијанието на аргентинската поп-музика па до џез и рок.Нивниот прв албум насловен „Лос Милонгитас” е издаден во февруари 2017 и може да го преслушате на следните линкови:Spotify: https://play.spotify.com/album/0vmhLZ6njzd47cIgEUf2DXCDBaby: https://www.cdbaby.com/Artist/LosMilonguitasБилети во претпродажба (до 25ти мај) – 500 денари Билети по редовна цена (по25ти мај) - 600 денариИстите можете да ги набавите во МКЦ клуб ресторанот од 18ти април.Не ја пропуштајте оваа можност да бидете дел од уникатната атмосфера која ќе ја создаде ова автентично аргентинско танго трио и магијата на тангото!Ве очекуваме!*******************************************************************Dear tango lovers and friends,We have an exclusive opportunity to invite you to a special live music milonga in Skopje!Together with MKC Club & Restaurant, we are welcoming the Argentinean tango trio Los Milonguitas! Their performance on the 16-th of June in Skopje is a part of their first European tour from March to June 2017.Don’t miss the chance to be part of this unique atmosphere created by the authentic vibes and the magic of the tango!Tickets can be purchased at the MKC RestaurantPrice = 10euThe tango trio Los Milonguitas has a clear aim: that all of the dancers fill the milonga dancefloor. Influenced by the great orchestras of the golden age, (Di Sarli, D’Arienzo, Caló), Los Milonguitas offer trio versions in style as well as their own compositions, always taking into consideration the performance necessities of the milongueros, the real protagonists on the dance floor.Since 2014, in Buenos Aires, Los Milonguitas have been constantly elaborating their repertoire, during milongas porteñas, defining their musical choices in line with the style of the most prestigious milongueros, making theirs the advice of danceprofessors and internationally recognised DJs.New compositions complementing the repertoire are inspired by the universe of the current milongas porteñas, from the classic to the more informal or transgressive ones.The musical trajectory of the founding members, the pianist Pablo Murgier, the bandoneonist Simone Tolomeo and the double-bass player Alessio Menegolli, allows them to offer interesting and innovative arrangements, influenced as much by the Argentinian popular music as by jazz or rock.Нивниот прв албум насловен „Лос Милонгитас” е издаден во февруари 2017 и може да го преслушате на следните линкови:Spotify: https://play.spotify.com/album/0vmhLZ6njzd47cIgEUf2DXCDBaby: https://www.cdbaby.com/Artist/LosMilonguitasTheir first album Los Milonguitas was released in February 2017, and you can listen to it at the following links:Spotify: https://play.spotify.com/album/0vmhLZ6njzd47cIgEUf2DXCDBaby: https://www.cdbaby.com/Artist/LosMilonguitas

  Настани во близина (1км)

  Клеопатра - Балетски Спектакл / Cleopatra Ballet

  КЛЕОПАТРА - Балетски спектакл 27.09.20017 во 20.00 часот во МОБ Билетите се пуштени во продажба на билетарница на МОБ 02/3118451, ЈУГОТОН ГТЦ 1-кат, и онлајн ...

  Old School Trance VINYL+Live Party Psoma & Mirko Popov

  Само овој ПЕТОК Мирко Попов ги вади СТАРИТЕ ТРАНС ПЛОЧИ СПЕЦИЈАЛНО ЗА ВАС!!!!!!!!! ++++ Psoma (Stereohemia) LIVE+Dj Set МНОГУ УБАВО!!! во дворот на Капан Ан
 • Kapan Han, Skopje
 • 23:55:00 , 22 Сеп, 2017 до 23:59:59 , 22 Сеп, 2017
 • Mirko Popov
 • 35 доаѓаат, 148 можеби
 • Ден без автомобили

  ДЕН БЕЗ АВТОМОБИЛИ, ДЕН БЕЗ ГУЖВА, ДЕН БЕЗ СООБРАЌАЈ. Ако 364 дена патувате со автомобил во петок на 22-ри септември е денот кога треба да почнете да ги ...
 • Skopje
 • 07:00:00 , 22 Сеп, 2017 до 19:00:00 , 22 Сеп, 2017
 • Прв до врв
 • 41 доаѓаат, 84 можеби
 • Младинска мобилна конференција „Bike & Learn"

  Почитувани, Еколошката младинска организација „Гоу грин“и Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“ имаат чест да Ве поканат на ...
 • Go Green - Биди Зелен, Skopje
 • 10:00:00 , 21 Сеп, 2017 до 14:45:00 , 21 Сеп, 2017
 • Go Green - Биди Зелен
 • 25 доаѓаат, 63 можеби
 • Настанот е завршен
 • 150 за Македонија,за СИТЕ/for Macedonia for Everyone

  „Тие што искусуваат мир внатре во себеси создаваат мирно општество и градат мирна реалност околу нив. Глобалните промени во светот започнуваат од ...
 • Skopje
 • 12:00:00 , 23 Сеп, 2017 до 13:00:00 , 23 Сеп, 2017
 • Joko Veso
 • 19 доаѓаат, 24 можеби
 • Презентација на изборните предмети (за бруцошите)

  Ве известуваме дека презентацијата на изборните предмети за студентите од прва година ќе се одржи в петок (22.9.2017) со почеток во 11 часот во Големиот ...