• Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:00:00 , 13 Авг, 2017 до 21:00:00 , 13 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 29 доаѓаат, 207 можеби
 • Настанот е завршен
 • На 13.08.2017 (недела) во рамки на Планинарски предизвик „12 Врвови“, Планинарско Друштво Трансверзалец организира повторно искачување на еден од највисоките врвови предвидени во предизвикот - Веливар на планината Дешат, висок 2373 метри надморска височина. Акцијата е дел од проектот Планинарски предизвик "12 Врвови" кој беше девети врв за искачување во рамки на проектот.Целиот ден го поминуваме низ најразновидна природа и најживописни глетки во густа букова и дабова шума, 3 леднички езерца: Локув и двете Требишки: Северно и Јужно Гашово Езеро, на дланка ги гледаме целиот Рекански крај со манастирот Св. Јован Бигорски, градот Дебар и Дебарското Езеро, целата Бистра со врвовите Карбула и Меденица, соседните високи врвови на Крчин и Кораб, одиме низ ливади преполни со секакви шарени цветови и бујни и студени потоци и извори, одиме на вистинско целодневно уживање. Цена на превоз 600 денари (100 денари одат за организацијата на предизвикот). Се молат сите останати учесници и посетители кои ќе одат со сопствен превоз, да уплатат учество во акцијата од 100 денари, кои ќе се искористат за: изработување на значките и обезбедување на наградите за предизвикот „12 Врвови“, организирање голема 2 дневна забава на крајот на предизвикот, печатење маици, бележење и маркирање на планинарските патеки по кои ги искачуваме врвовите.Почетна точка: с. Битуше, 08:00 hЗавршна точка: с.ЖировницаДолжина на патеката: 20,1 кмВкупно времетраење: 8 часа (4,5 часа искачување и 3,5 часа слегување)Тежина на акцијата: среднаПоаѓање од Скопје: 06:00 h од паркингот на Пошта 2 (Железничка/Транспортен Центар) со можност за качување по Партизанска на: Градежен, Симпо, Хотел Карпош, City Mall, Влае, пекара Цујо - Ѓорче Петров.Пријавување најдоцна до 10.08.17 Лице за контакт: Зоран Костадинов - 070 641 998.Се замолуваат сите оние пријавени предизвикувачи на кои ова ќе им биде 3 освојување на врв од предизвикот, да се пријават за да добијат маица со логото на предизвикот, која следува како награда за 3 искачени врвовиНапомена: Организаторот го задржува правото да го промени планот, да ја одложи или откаже акцијата во случај на лоши временски услови и непредвидени околности. Сите учесници треба да се со во добра здравствена состојба, да имаат добра психофизичка подготовка како и да бидат подготвени за промени и импровизирање на теренот. Сите планинари на оваа акција поаѓаат доброволно и на сопствена одговорност. Пријавување и набавка на карти за превоз : најкасно 10.08.2017 во продавницата пред студенсткиот дом Кузман Јософовски Питу секој ден од 10 до 21ч., на редовен состанок на друштвото секој Четврток од 20 до 21.30ч. и во Книжара на Студентски Збор од 09.00 до 19.00 ч. Контакт телефон 071/591- 260

  Настани во близина (1км)

  Честитајте ни роденден

  Наши драги пријатели, колеги, соработници и посетители, на 28.октомври бележиме точно 2 години откако тргна возот наречен Јавна Соба! Имавме патувања и денови ...
 • Public Room, Skopje
 • 22:00:00 , 28 Окт, 2017 до 01:00:00 , 29 Окт, 2017
 • Public Room
 • 134 доаѓаат, 535 можеби
 • ЛУЗЕР ФЕСТ ★ 2017

  Конкурсот за пријавување за учество на Лузер Фест 2017 е ОТВОРЕН ДО 23-ти ОКТОМВРИ!!! Одиме едноставно како и минатата година: Ги повикуваме сите македонски ...
 • Skopje
 • 00:00:00 , 23 Окт, 2017 до 23:59:00 , 23 Окт, 2017
 • Taksirat Festival
 • 125 доаѓаат, 506 можеби
 • Тито во Африка / Tito in Africa

  Тито во Африка – слики на солидарноста Изложбата Тито во Африка е настаната како резултат на проектот “Socialism Goes Global” на “University of Exeter” од ...
 • Public Room, Skopje
 • 20:00:00 , 27 Окт, 2017 до 00:00:00 , 10 Ное, 2017
 • Public Room
 • 58 доаѓаат, 145 можеби
 • Coffee with an expert

  Please scroll down for English ~ мк Време е за Coffee with an expert! Започнуваме со првата работилница, а поканети се сите чиј сон е да креираат успешна ...
 • Public Room, Skopje
 • 17:30:00 , 26 Окт, 2017 до 20:00:00 , 26 Окт, 2017
 • Public Room
 • 28 доаѓаат, 89 можеби
 • Со позитивни мисли до подобра реалност - Мотивациска Работилница

  Драги мои, На ден 28.10.2017 (сабота) со почеток од 19ч ќе ја одржам мојата следна Вортекс Мотивациска Работилница под наслов ,,Со позитивни мисли до подобра ...
 • Hotel Square, Skopje
 • 19:00:00 , 28 Окт, 2017 до 22:00:00 , 28 Окт, 2017
 • Snezana Bilko
 • 13 доаѓаат, 73 можеби
 • АVON дружење во Skopje City Mall

  Повели во фоајето на Skopje City Mall во вторник (24.10.2017) и дружи се со AVON! Искористи ја приликата и пробајј ги новите течни кармини од колекцијата Avon ...
 • AVON Macedonia, Skopje
 • 18:00:00 , 24 Окт, 2017 до 21:00:00 , 24 Окт, 2017
 • AVON Macedonia
 • 27 доаѓаат, 40 можеби