• Младински Културен Центар, Skopje
 • 10:30:00 , 24 Мар, 2017 до 22:00:00 , 24 Мар, 2017
 • Француски институт во Скопје - Institut français de Skopje
 • 52 доаѓаат, 107 можеби
 • Настанот е завршен
 • ПРАЗНИК НА ФРАНКОФОНИЈАТА Петок 24 март 2017 | Младински културен центарРЕГИОНАЛЕН ФОРУМ „ФРАНЦУСКИОТ ЈАЗИК, МЛАДИТЕ И МОЖНОСТИТЕ ЗА РАБОТА“10:30 ч. - Отворање на форумот :„Освен тоа, зборувам и француски! - Им даваме збор на младите”11:00 ч. - Прва тркалезна маса : „Францускиот јазик, неопходен за меѓународна кариера”12:00 ч. - Говор на Н.Е. г-дин Кристијан Тимоние, Амбасадор на Франција, и доделување на наградите од фото натпреваротНајдобрите фотографии од натпреварот ќе бидат изложени во холот на Младинскиот културен центар.12:30 ч. - Втора тркалезна маса : „Познавањето на францускиот јазик како можност за работа на младите на Балканот“13:30 ч. - Трета тркалезна маса : „Франкофонски универзитетски обуки достапни во Европа“14:30 ч. Коктел15:30 ч. - Работилница : „Специјализиран француски јазик: како и зошто да се предава?”ДОКОЛКУ САКАТЕ ДА ПРИСУСТВУВАТЕ НА ФОРУМОТ, ве замолуваме да го најавите вашето присуство на следната мејл адреса culture@ifs.mk , при што ќе го наведете вашето име и презиме и насловот на тркалезната маса за која сте заинтересирани.-------------------------------------------------------------------------20 ч. – ЕКСКЛУЗИВЕН КОНЦЕРТ НА ФРАНЦУСКИОТ МУЗИЧАР ШАРЛ БАТИСТВечер на запознавање со француската шансона со овој млад уметник, чија кариера е во значаен подем. БЕСПЛАТНИ ВЛЕЗНИЦИ ЗА КОНЦЕРТОТ се резервираат на следниот мејл: culture@ifs.mk-------------------------------------------------------------------------Ве очекуваме во голем број заедно да ја прославиме Фракофонијата!* * *Accès à l'information en français :http://www.ifs.mk/fr/Home/FrankofonijaContent/1853

  Настани во близина (1км)

  Сергеј Четковиќ и Бајага на Кеј – Гтц (Супер Скопје 2017)

  СЕРГЕЈ ЧЕТКОВИЌ И БАЈАГА НА КЕЈ – ГТЦ (СУПЕР СКОПЈЕ 18/19 АВГУСТ 2017) Супер Скопје, супер четири викенди во Скопје, прв викенд “Кеј 13-ти Ноември“. Супер ...
 • UL. KEJ 13 Noemvri, Skopje
 • 21:00:00 , 18 Авг, 2017 до 02:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Gorilla Produkcija
 • 817 доаѓаат, 1630 можеби
 • MakeDox 2017

  На 19ти август 1839та година, француската влада го прогласува фотографскиот процес на Луј Дагер како подарок за светот. Неговиот пронајдок, на човештвото му ...
 • Куршумли Ан, Skopje
 • 20:00:00 , 19 Авг, 2017 до 23:00:00 , 19 Авг, 2017
 • MakeDox
 • 230 доаѓаат, 248 можеби
 • 11/ 12 Семир Кајас на Беласица

  ДПС Трансверзалец на ден 20.08.2017 (Недела) организира искачување на единаесетиот по ред врв во рамки на предизвикот 12 Врвови - врвот Семир Кајас висок ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 05:00:00 , 20 Авг, 2017 до 22:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 28 доаѓаат, 155 можеби
 • Funky Fresh #42 at Kapan An - Season Opening!

  Драги пријатели, Уште една сезона од Funky Fresh резиденцијата е пред нас! За оваа сезона очекувајте многу резидент настани, локални, регионални и ...
 • Kapan Han, Skopje
 • 23:59:00 , 19 Авг, 2017 до 05:00:00 , 20 Авг, 2017
 • Funky Fresh
 • 32 доаѓаат, 104 можеби
 • Мовнатец, Даутица

  На 19.08.2017 (сабота) во рамки на Планинарски предизвик „12 Врвови“, Планинарско Друштво Трансверзалец организира повторно искачување на врвот Мовнатец на ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:00:00 , 19 Авг, 2017 до 21:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 6 доаѓаат, 98 можеби
 • Vintage Sale in Radio Bar

  Летно освежување од Амстердам. Продажба на фина селекција од винтиџ фустани ,стил 50's 60's 70's, по мошне пристапни цени. Повелете на дружба
 • RadioBar, Skopje
 • 16:00:00 , 18 Авг, 2017 до 22:00:00 , 18 Авг, 2017
 • Regina Sajkov
 • 18 доаѓаат, 31 можеби
 • Toni Kitanovski Trio at Brooklynski

  Во петок (18.08.2017), со почеток во 22 часот, Ве очекуваме на извонредна, незаборавна џез сесија на Тони Китановски трио - Тони Китановски, Иван Бејков, ...
 • Bruklinski JAZZ Bistro, Skopje
 • 22:00:00 , 18 Авг, 2017 до 01:00:00 , 19 Авг, 2017
 • Bruklinski JAZZ Bistro
 • 5 доаѓаат, 26 можеби