Во конкуренција од осум тима, „АртТехне“, „Bloodmoon“ и „Дом за сите“ ја освоија наградата на школата за претприемништво „Од идеја до стартап“. На наградите им ...
сите 8 | | | веќе видена

По објавените ревизорски извештаи за финансиското работење на општините Боговиње, Македонски Брод, Ѓорче Петров, Неготино, Кисела Вода како и извештаите за ...
сите 3 | | | веќе видена

Главниот финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка АД Скопје, д-р Маја Стевкова-Штериева, е избрана за претседател на Македонската ...
сите 5 | | | веќе видена

Северна Македонија забележа најголем раст на инвестициите на Западниот Балкан, нотира „Извештајот за инвестициите во светот за 2019 година“ на Конференцијата ...
сите 33 | | | веќе видена

Во интервју за „Слободен печат“, гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска се осврнува на најновите макроекономски проекции на централната ...
сите 22 | | | веќе видена

Северна Македонија бележи најголем раст на странски директни инвестиции во Западен Балкан. Ова станува јасно од "Извештајот за инвестициите во светот 2019", ...
сите 30 | | | веќе видена

Дали ако даночната реформа беше поинаква резултатите ќе беа подобри? Првата анализа на раните ефекти од воведувањето прогресивен данок покажуваат дека ...
сите 33 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи, УЈП, ја објави новата листа на должници за доспеани долгови до 28.02.2018, а кои се ненаплатени до 31.05.2019 година, по основ на ...
сите 15 | | | веќе видена

Според последна анкета спроведена од Банкометар.мк повеќе од две третини од граѓанините не се задоволни од својата плата и примања. Од анкетата можеме да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовка, е во официјална посета на Кина, како дел од иницијативата на Кина 17+1 во ...
сите 19 | | | веќе видена

Рударењето и тргувањето со криптовалутата Биткоин бара многу струја, а со тоа предизвикува сериозно загадување на животната средина, бидејќи се остава ...
сите 7 | | | веќе видена

Ограничувањето на висината на судските такси е една од причините поради кои компаниите недоволно користат арбитража за решавање на спорови, сметаат од Сојузот ...
сите 15 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска, денес остварија средба со јапонска ...
сите 26 | | | веќе видена

Седум ученици потпишаа договор за вработување со Дрекселмајер по завршување на нивното 4- годишно стручно образование. Патрик Мартенс, Директор на ...
сите 3 | | | веќе видена

next