Volkswagen се согласи со САД, ќе плати 4,3 милијарди долари казна

Германскиот автомобилски концерн Volkswagen се согласи со американското Министерство за правда да плати 4,3 милијарди долари, за да се среди случајот поради манипулациите на штетните гасови на дизел моделите во САД, за кои компанијата призна во 2015 година, пренесува Ројтерс. Компанијата го потврди договорот, додава агенцијата. Концернот требаше да плати прилично повисока глоба ако не се ...

⇐ DailyСтандард ⇒