Ryanair ја „прелета“ Lufthansa и се искачи на лидерската позиција во Европа

Ирската нискобуџетна авиокомпанија Ryanair ја престигна германската Lufthansa и стана најголемата европска авиокомпанија по бројот на превезени патници, покажуваат податоци објавени во средата. Групацијата Lufthansa, под чиј „покрив“, се авиокомапниите Austrian Airlines, Swissair, и нискобуџетната Eurowings, минатата година превезла рекордни 109,7 милиони патници, што е за 1,8 отсто повеќе ...

⇐ DailyАктуелно24 ⇒