Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД

Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово, нема да добие зелено светло од Владата на Косово. Премиерот Иса Мустафа изјави дека формирањето војска на Косово може да се случи само во соработка со меѓународните пријатели. – Формирањето армија ќе се случи единствено во координација со САД и НАТО – изјави Мустафа во Подујево, на собир по ...

⇐ DailyПозитив ⇒