Караџиќ бара праведна, а не „очекувана “ пресуда

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, од Апелацискиот совет на Меѓународниот трибунал побарал да му ја преиначи пресудата од 40 години затвор за геноцид и злосторства против човештвото за време на војната во Босна од 1992-1995 година, и да му изрече праведна одлука, пренесе Танјуг. Во својот одговор на жалбата на обвинителството, напишан на 109 страници, Караџиќ го ...

⇐ DailyСител ⇒