Во Прилеп одбележан празникот Голем Петок - Балаклија

Со Божествена литургија во манастирот „Св. Архангел Михаил“, во најстарата прилепска населба Варош, со која чиноначалствуваше Г. Петар, Митрополит Преспанско-Пелагониски, денеска во Прилеп се одбележа христијанскиот празник Голем или Источен Петок – Балаклија. Празникот се одбележува секоја година на првиот петок после Христовото Воскресение - Велигден. Според преданието на православната црква на ...

⇐ DailyНова Македонија ⇒