Архива на вести за 9 Ноември 2019

По излевањето на метил акрилат мономер во фабриката ОХИС, се огласи токсикологот Андон Чибишев, поранешен пратеник и директор на Клиниката за токсикологија со ...
сите 126 | | | веќе видена

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули на Фејсбук објави дека инцидентот во фабриката „Охис“ е саниран и дека сите хемикалии се собрани и ...
сите 132 | | | веќе видена

Истекувањето на опасната хемикалија во фабриката Охис ги принуди Скопјани да побараат дали е и колку опасна супстанцата Метил акрилат мономер. Тоа е токсична ...
сите 141 | | | веќе видена

Како е возможно да е „мал инцидент“ ситуацијата во „Охис“, а луѓето се гушат два дена? Зошто ако не е „хаварија“ армијата беше внатре и зошто надлежните дури ...
сите 9 | | | веќе видена

Компанија која што имала задача да го исчисти Охис од опасните материјали кои истекоа вчера а во која имало елементи на токсичната хемикалија метил акрилат ...
сите 186 | | | веќе видена

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска преку својот Фејсбук профил информираше дека инцидентот во фабриката „Охис“ ...
сите 150 | | | веќе видена

Според достапните информации во фабриката ОХИС дошло до излевање на МЕТИЛ АКРИЛАТ МОНОМЕР ,хемиска супстанција која се употребува во хемиската индустрија. Во ...
сите 141 | | | веќе видена

Излеаната течност во ОХИС е целосно собрана, а кадата е покриена со пилевина за да се соберат евентуалните остатоци од течноста, соопшти вечерва Министерсвото ...
сите 193 | | | веќе видена

Целата течност која се излеа вчера во кругот на фабрката „Охис“ синоќа била собрана и сега се чекаат резултатите колкава била концентрацијата на хемикалии, ...
сите 198 | | | веќе видена

На само неколку дена пред следната недела на владина седница да биде усвоен Буџетот за 2020-та министерката за финансии, Нина Ангеловска вели дека најголем дел ...
сите 207 | | | веќе видена

Вчера во фабриката ОХИС дошло до излевање на метил акрилат мономер, хемиска супстанца која се употребува во хемиската индустрија. Токсикологот Андон Чибишев, ...
сите 140 | | | веќе видена

Целата течност која се излеа вчера во кругот на фабрката „Охис“ синоќа била собрана и сега се чекаат резултатите колкава била концентрацијата на хемикалии, ...
сите 142 | | | веќе видена

Директорот на фирмата која го врши препакувањето на истискиот хемиски отпад, Владо Момировски во изјава за ТВ 24 рече дека отпадот кој денеска истече во ОХИС е ...
сите 201 | | | веќе видена