Архива на вести за 8 Декември 2022

Денешниот државен и верски празник Св. Климент Охридски е безвременски синоним на македонската духовност, писменост и идентитет. Чествувањето на Св. Климент ...
сите 198 | | | веќе видена

Војната меѓу Град Скопје и приватните превозници не завршува, а цената ја плаќаат граѓаните кои не можат да стигнат ниту во болница, ниту на работа, учениците ...
сите 511 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ утрово преку својот портпарол Наум Столиковски побара неотповиклива оставка на Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, а владата да и ги ...
сите 359 | | | веќе видена

Односите се сменија преку ноќ во моментот кога јас застанав во одбрана на приватните превозници и одбрана на побарувањата на нивниот долг веќе следниот ден ...
сите 57 | | | веќе видена

 На некои места низ Македонија веќе ќе можете да чекорите по крцкавиот снег кој неодамна падна, а некаде уште може да уживате во есенските пејзажи кои не се ...
сите 188 | | | веќе видена

Директорот на „Слобода превоз“ Ленин Јовановски денеска изјави дека целосно се повлекува предводувањето на протестот на приватните превозници во градот Скопје, ...
сите 57 | | | веќе видена

Протестите на приватните автобуски превозници со блокади ќе продолжат се додека нема напредок во состојбата, изјави за МИА Кемал Муриќ од „Слобода превоз“. Тој ...
сите 511 | | | веќе видена

Приватните превозници најавија дека е можно да ги ослободат од блокада крстосниците низ градот и да протестираат само пред Град Скопје. Како што кажаа на ...
сите 511 | | | веќе видена

Приватните превозници, кои до неодамна беа дел од системот на јавниот превоз, донеле одлука од утре во 10 часот блокадите да се дислоцираат само пред бараките ...
сите 511 | | | веќе видена

Коалицијата Тачела обединета околу бизнис профитерските интереси функционира на дело. По Ленин треба да се повлече и Сталин, односно наместо закани дека ...
сите 359 | | | веќе видена

Тимчо Муцунски се огласи на својот профил по повод празникот Св.Климент Охридски каде со силна порака го честиташе овој празник. „Или не поучувај, или ...
сите 198 | | | веќе видена

Околу 200 автобуси на приватните превозници и денеска четврти ден продолжуваат да блокираат неколку главни улици во Скопје. Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ во ...
сите 511 | | | веќе видена

Приватните превозници најверојатно ќе ги автобусите и ќе го блокираат само Град скопје бидејќи револтот им се кон градоначалничката Данела Арсовска. Ваква ...
сите 511 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека премиерот Димитар Ковачевски и градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска се виновни за блокадата на превозниците. „Коалицијата ...
сите 359 | | | веќе видена

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација со преовизниците била ...
сите 511 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи може да ги прекине и растури протестите и блокадите на приватните превозници во Скопје само ако се загрози безбедност и ...
сите 511 | | | веќе видена