Архива на вести за 26 Март 2020

Медицинскиот персонал во една од болниците во Менхетен се справува со недостаток од заштитна опрема, па медицинските сестри се принудени да носат кеси за ѓубре ...
сите 102 | | | веќе видена

Откако вчера беше објавен првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Македонија, денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Дури и сред апокалиптични моменти за земјата, стари Италијанци не се откажуваат од навиката да шмркнат еспресо на шанк, па ти колку сакаш расправај им се да не ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, одржа прес конференција преку видео врска на која се осврна на состојбата со коронавирусот и последиците ...
сите 27 | | | веќе видена

Охрид, 25. март 2020 (Inpress) – Од Планинската спасителна служба со апел до сите вљубеници во планините, алпинисти, планинари, скијачи, велосипедисти, ...
сите 39 | | | веќе видена

 „Премногу сум убава за да лежам во затвор“, порача Ана, која долго време се претставуваше како германска аристократка и живееше луксузно со измами и туѓи ...
сите 57 | | | веќе видена

Општина Гевгелија денеска соопшти дека со цел да се спречи ширење на коронавирусот продолжува акцијата за делење бесплатни заштитни маски за граѓаните. Во ...
сите 103 | | | веќе видена

Од денеска Република Северна Македонија е една од земјите во кои ќе се спроведуваат два значајни меѓународни проекти за борба против коронавирусот, соопшти ...
сите 157 | | | веќе видена

Во Кикинда денес, скоро во тајност, беше погребан Радислав Б. (59), првата жртва на коронавирус во Србија! Замина на последното збогум без да биде испратен од ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонските граѓани кои поради коронавирусот беа затекнати и заглавени во Словенија, утрово го продолжија патот за нашата држава. Како што јавува дописникот ...
сите 135 | | | веќе видена

Наскоро во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе излезе од печат книгата „Како да станам моден дизајнер?“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ. ...
сите 2 | | | веќе видена

Работниците да не потпишуваат спогодбени откази, ниту пак празни листови. Првите вакви случаи ги забележавме во странските компнаии, но и во текстилните ...
сите 16 | | | веќе видена

Абделхак Нури беше еден од најголемите таленти на Ајакс, кога пред две години и девет месеци му се случи многу лоша работа. За време на еден пријателски меч ...
сите 38 | | | веќе видена

Државите низ светот препорачуваат самоизолација во обид да се намали ширењето на коронавирусот. Но, новo истражување од научници од Универзитетот „Оксфорд“ ...
сите 85 | | | веќе видена