Архива на вести за 19 Март 2023

Белградска Н1 ноќва го објави „Анексот на договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Косово и Србија“, договорен по маратонските разговори во Охрид, ...
сите 426 | | | веќе видена

При контрола на правно лице во Куманово, чиј управител е М.К., утврдено е дека не поседува Решение за вршење на дејност од НБРСМ, ниту Лиценца за вршење на ...
сите 26 | | | веќе видена

На владина седница треба да се одлучи за анализите на Министерството за економија со кои треба да се замрзнат цените на јајцата, шеќерот и на оризот. ...
сите 199 | | | веќе видена

При вчерашната контрола на правни и физички лица кои вршат дејност од областа на девизното работење со купување и продажба на ефективни странски и домашни ...
сите 27 | | | веќе видена

Дефакто признавање на Косово од Србија – вака косовскиот премиер Албин Курти го оценува непотпишаниот договор во Охрид. Курти рече дека сега останува на ЕУ да ...
сите 318 | | | веќе видена

По 12 –часа маратонски преговори Белград и Приштина под посредство на ЕУ ги усогласија ставовите за анексот на договорот за нормализација на односите. За ...
сите 319 | | | веќе видена

Портпаролката на Советот за национална безбедност на САД, Адриен Вотсон, денеска изјави дека САД го поздравуваат, како што наведе, „договорот за нормализација ...
сите 290 | | | веќе видена

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска се обрати до јавноста по вчерашниот состанок со косовскиот премиер Албин Курти во Охрид, на којшто не беше ...
сите 354 | | | веќе видена

Постигнавме јавен договор за анексот што ќе води кон спроведување на основниот договор. Останува на Европската унија да најде механизам статусот на овој ...
сите 420 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми вечерва го одигра последниот натпревар за Динамо Загреб. Тој цели 13 години го носеше дресот на „модрите“, стана ...
сите 41 | | | веќе видена

По 12 –часа маратонски преговори Белград и Приштина под посредство на ЕУ ги усогласија ставовите за анексот на договорот за нормализација на односите. За шефот ...
сите 318 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин беше во непланирана посета на Мариупол и тоа беше прво патување на лидерот на Кремљ на териториите окупирани од Русија во ...
сите 42 | | | веќе видена

Со СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски РС Македонија напредува и економски и политички, се истакнува во денешното соопштение од владејачкиот СДСМ. Во ...
сите 22 | | | веќе видена

Менувачници без лиценци и без решенија за работа се откриени во акцијата спроведени од полицијата и државниот пазарен инспекотрат во Куманово.Полициски ...
сите 168 | | | веќе видена

Со СДСМ Македонија прерасна во земја фактор на стабилност, кредибилен партнер, со позитивна економска клима која отвара врати за поголеми инвестиции и нови ...
сите 89 | | | веќе видена