Архива на вести за 15 Мај 2021

Министерството за образование и наука се огласи со соопштение околу протестите против дигитализација на учебниците. Од таму наведуваат дека правото на протест ...
сите 182 | | | веќе видена

И Битола денеска протестираше против најавените реформи во образованието. Илјадници луѓе излегоа на улиците спротивставувајќи се на промените кои се најавени, ...
сите 182 | | | веќе видена

Весна Јаневска, претседател на Комисија за образование и наука при ВМРО-ДПМНЕ денес гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија говореше за ...
сите 209 | | | веќе видена

Реакција од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Дигитализацијата на царовска ќе има негативен ефект кон учениците и наставниците, велат од од партијата. - Протестот е на ...
сите 29 | | | веќе видена

После уште еден во низата напади врз Газа, петмесечно бебе беше спасено од урнатините на бегалскиот камп. Драматичните фотографии покажуваат медицинска сестра ...
сите 337 | | | веќе видена

И пред Општина Штип, родители и наставници денеска го изразија своето незадоволство од најавената дигитализација на учебниците. Билјана Алексова-Даневска ...
сите 209 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука (МОН) целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, како што велат ...
сите 182 | | | веќе видена

Во повеќе градови денеска во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ се одржаа протести против новите реформи во ...
сите 182 | | | веќе видена

СТИГНАА КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ВО ЗЕМЈАВА Пристигнаа 100.000 кинески вакцини во Македонија. Министерот за здравство, Венко Филипче вели дека солидарноста и помошта ...
сите 337 | | | веќе видена

- Тотално фијаско се случи денеска на протестите на ВМРО-ДПМНЕ во неколку градови низ државата. Со недели ВМРО-ДПМНЕ се обидуваше да манипулира со родителите и ...
сите 184 | | | веќе видена

Неколку стотици граѓани излегоа на протест во главниот град. Незадолволни од новиот Закон за учебници собираат потписи за референдум за образовните реформи. ...
сите 182 | | | веќе видена

Родители го прекинаа бојкотот на настава и излегоа на протестен марш против предлог законот за учебници во основното образование. Бараат учениците да учат од ...
сите 209 | | | веќе видена

„Масовната имунизација на населението се одвива непречено и во најдобар ред. Според податоците на Министерството за здравство, досега вкупно се аплицирани ...
сите 449 | | | веќе видена

Вечерва пристигнаа 38.400 вакцини од производителот Астра Зенека кои ги обезбедивме преку Ковакс механизмот, објави на својот фејсбук профил министерот за ...
сите 449 | | | веќе видена