Архива на вести за 12 Септември 2018

По повод 105 години од Охридското востание делегации на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид и МК Велгошти положија свежо цвеќе пред спомен-обележјето на стреланите востаници во виорот на Востание во 1913 година од страна на окупаторот, во организација на Месната заедница од Велгошти. Охридското востание е вооружен бунт со кој македонскиот народ се спротивставил на насилната поделба на Македонија, а идејата на востанието да го сврти вниманието на светската јавност за направената г решка со Букурешкиот мировен договор со кој Македонија е поделена помеѓу соседите. „Секој беше уверен дека победата е на страната на народот, не само затоа што беше поброен од војската, туку и затоа што беше мотивиран и беше готов да се фрли во оган, макар и со празни раце. Дебар ликуваше. Македонското знаме се развеваше на секој прозорец, а во Охрид навистина, целиот народ ликуваше. Собрани толпи на прозорците само чекаа да се јави некој од привремената влада или војводите, за да викне ура!“ – Петар Чаулев Чествувањата се наш завет од предците, ...
сите 5 | | | веќе видена

Циметот е еден од најпопуларните и најароматичните зачини, бројни се неговите делотворни својства, а едно од нив е што ни помага да го загубиме вишокот на килограми. Малку наросен цимет во храната која ја јадете, млекото кое го пиете или во чајот и кафето, се доволни за забрзување и регулирање на метаболизмот, а со тоа и за полесно губење на килограмите. Сепак, доколку сте веќе „фрлени“ на диета, не заборавајте на вашиот сојузник – циметот, најмалку три пати во денот. Наутро Започнете го денот со цимет. Утринскиот чај ќе биде уште повкусен ако додадете во него малку цимет, а и моментално од него ќе направите средство за слабеење. На еден филџан чај оптимално е да се стави една кафена лажичка цимет и една лажичка мед (што изнесува вкупно околу 40 калории). Циметот и медот се одлични сојузници во борбата против килограмите. Може да приготвите и чај од ловор во кој ќе додадете цимет и засладувач, одлично делуваат како тандем за согорување на мастите. На пладне Како меѓуоброк конзумирајте сок од цедени 2 јаболка ...
сите 27 | | | веќе видена

Од Apple објавија дека некои „осмици“ имаат фабрички грешки кои што можат да предизвикаат проблеми во работата. Иако не станува збор за некаков голем проблем кој што опфаќа исто така голем број на продадени телефони, сепак од Apple забележале дека некои iPhone 8 телефони кои што биле продадени од септември 2017-та година до март оваа година, имаат проблем со матичните плочи. Поради тоа, од Apple одлучија да ја отворат програмата “Logic Board Replacement Program”. Според соопштението на американската компанија, станува збор за многу мал процент на телефони кои што имаат фабрички дефект кој може да доведе до рестартирање, замрзнување или блокирање на вклучувањето на телефонот. Проблемот бил воочен само кај iPhone 8 моделите, а не и кај Plus моделот. Корисниците кои што ги купиле своите телефони во споменатиот период ќе можат да побараат замена на нивниот телефон. Притоа, доколку има некакви физички оштетувања, истите ќе мора да бидат санирани пред телефонот да биде замена. Акцијата ќе трае додека не истечат ...
сите 82 | | | веќе видена

Првата позната снимка од легендарниот покоен британски рокер, Дејвид Боуви, која е направена кога музичарот имаше само 16 години, сега е продадена на аукција во Велика Британија за речиси 40.000 фунти. Музичките експерти од аукциската куќа „Омега“, која ја водеше оваа аукција, нагласија дека оваа снимка достигнала дури четири пати повисока сума од очекуваната. Инаку, оваа снимка е откриена нешто порано оваа година, а станува збор за песна снимена во 1963 година. Славниот Дејвид Боуви во тоа време имаше голема желба да стане саксофонист, но во меѓувреме прифати да пее како главен вокал на една демо снимка, направена во мало студио во јужен Лондон. Боуви тогаш пееше за бендот „Конрадс“, а станува збор за нумерата „I never dreamed“. Станува збор за првиот аудиозапис на легендарниот музичар, кој откако ќе го сними тоа демо, неколку години подоцна се претвора во еден од најзначајните музичари во 20 век. Инаку, Дејвид Боуви почина од рак на 10 јануари во 2016 година.
сите 2 | | | веќе видена

Иако бројот на општини со блокирани сметки се менува, според информации на „Порталб“ во моментов има околу 20 општини кои се под блокада. Финансиските проблеми со кои се соочуваат дел од локалните власти повторно испливаа на површина со почетокот на новата учебна година, која дел од основните и средните училишта во Македонија ја започнаа со старо-нови проблеми: блокирани сметки, неплатена струја, долгови з апревоз на ученици, отстуство на финансии за обезбедување на елементарни услови за работа. Дел од градоначалниците за неделната економска анализа на Portalb.mk зборуваат за финансиската кондиција на општинските каси, но и за долговите во образованието на локално ниво. Под блокада 20 општини Во текот на овој месец локалните власти треба да бидат известени колку пари ќе добијат по основ на блок-дотации. На јулската седница на ЗЕЛС, градоначалниците побарале зголемување на буџетските дотации за 30%. Во меѓувреме, со почетокот на новата учебна година повторно на површина испливаа долговите во образованието, а ...
сите 11 | | | веќе видена

Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој тврди дека јавната набавка на софтверска и мрежна опрема е направена согласно Годишниот план за јавни набавки на АФПЗРР и по планот на Владата за модернизација на институциите. ,,Средствата наменети за оваа Јавна набавка изнесуваат 7 милиони денари, од нив 4 милиони денари се планирани и обезбедени од Програмата помош при транзиција за институционална надградба, средства од ИПА фондови. Три милиони денари се обезбедени од Програмата за Финансиска поддршка во Руралниот развој. Доколку не ги искористевме овие средства истите ќе ни беа одземени од ЕУ.Овие средства се наменети за набавка на софтверска и мрежна опрема, а со цел доопремување и унапредување на условите на Агенцијата за финансика поддршка на земјоделството и руралниот развој. За оваа набавка има добиено согласност и од Националниот Совет. Огласот за реализирање на оваа Јавна набавка, освен на електронскиот систем за Јавни набавки е испратен и до Службеното гласило на ЕУ, и се ...
сите 19 | | | веќе видена

Време е за вистински патриоти за оние кои преземаат акција, кои го почитуваат минатото, но нивниот поглед е фокусиран во иднината. Време е да донесеме подобар живот во Македонија. Време е на 30 септември да донесеме одлука со која ќе се гордееме, одлука за идните генерации, порача вечерва пред кумановци претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев на трибината Излези За европска Македонија.Тој рече дека го решиле спорот со Грција и дека се зајакнал македонскиот идентитет и македонскиот јазик, кој се впишува во ризницата на светските јазици, но нагласи дека е потребно да се понесе одговорност за европска Македонија. – Граѓаните ќе го имаат последниот збор, граѓаните ќе одлучат, ќе изберат за иднина, за европска Македонија. Членството во НАТО и ЕУ носи нови инвестиции, нови работни места, посочи Заев, додавајќи дека невработеноста ќе се намалува и посочувајќи примери од земјите од регионот кои влегоа во НАТО.Платите, додаде, ќе растат, а младите ќе останат. – Да ги повикаме нашите роднини и пријатели да се ...
сите 143 | | | веќе видена

На 23-те Републички пензионерски спортски натпревари на ЗП на Македонија,шахистката од Струга во силна конкуренција,помеѓу шахистките од здруженијата на Центар и Карпош од Скопје,Прилеп,Велес,Куманово Струмица,Македонски Брод,стружанката Шенка Балтоска,член на ЗП Струга го освои првото место и во Струга се врати со златен медал и се пласира за натпревар на шаховската Олимпијада. Шаховската екипа ја сочинуваа Шенка Балтоска-капитен,Чатарошкоска Надежда и Љуба Јованоска.Вистина на 23-те Републички пензионерски натпревари кои се одржаа во на 2 септември во Радовиш,победија најдобрите пензионерки шахистки од Македонија,а меѓу нив најдобар резултат постигна и освои Првот место Шанка Балтоска од Струга. Конкуренцијата беше голема,желбата во нас уште поголема рече капитенот на екипата Балтоска и сите сме среќни што успеавме да се избориме за оваа место. Во име на сите натпреварувачи сакам да се заблагодарам на претседателот на Здружението Милорад Трпоски,кој ни овозможи секојдневно да се припремаме ( да играме шах ...
сите 3 | | | веќе видена

По одличните игри во Бундес-лигата, Рајн Некар во исти ритам ја отвори и новата сезона во Лигата на шампионите. Тимот на македонскиот репрезентативец, Филип Талески славеше на дуелот со 35-34 (16-13) Барселона во дербито во групата А. „Лавовите“ можеа поубедливо да слават на оваа средба, во 50. минута имаа позитива од седум гола 31-24, по што следеше серија на Барселона од 7-2 за 33-31 на четири минути до крајот. Германскиот тим не дозволи изненадување, на крајот заслужено славеше. Воведот на натпреварот во Манхајм најавуваше интересна пресметка. До 19. минута беше незвесно (8-7), но потоа следеше доминација на германскиот тим за кратко време се искачи на 13-7, на полувремето беше 16-13. По одморот „лавовите“ продолжија во ист ритам, но се до таа 50. минута, по која следеше вистинска битка на теренот. Талески не доби шанса. Сигурдсон со шест погодоци од исто толку обиди го предводеше Рајн Некар, на другата страна Алеикс Гомез имаше 11 погодоци. РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛО ГРУПА А РАЈН НЕКАР - БАРСЕЛОНА 35-34 ГРУПА Б ...
сите 69 | | | веќе видена

Како еден од трендовите кој во моментов важи за статусен симбол меѓу богатите во целиот свет е да се поседува пасош од островска држава која ја сочинува архипелаг во средината на Средоземното Море.Станува збор за шармантна медитеранска дестинација која нуди уникатни плажи, убаво време и релаксиран начин на живот, па затоа е една од најпосакуваните локации меѓу богатите кои масовно аплицираат за нејзиниот пасош.Пасошот на Малта, која е дел од Европската унија, дава привилегија за безвизно патување во вкупно 182 земји.Покрај тоа, Малта не наметнува даноци за приход, подвижен и недвижен имот и наплаќа само 15 отсто данок за парите венесени во земјата.„Доколку имате јахта и два авиона, следно нешто што ви треба е пасош од Малта“, вели Кристијан Калин, директор на компанијата „Henley & Partners“.„Се работи за најновиот статусен симбол. Имаме клиенти кои во својата колекција сакаат да имаат пасоши од различни земји“, објаснува тој.Малта е една од 10. земји во светот која им овозможува на странците да купат ...
сите 6 | | | веќе видена

Кумановецот Бајруш Сејдиу не се враќа во затвор, туку останува на слобода по одлука на Кривичниот суд, објави порталот dosie.mk . Според одлуката на Кривичен совет на Кривичниот суд на Сејдиу му бил даден условен отпуст од 11 месеци. Тој има две пресуди една од 12 години затвор и уште една од 5 и пол години. Осуден е за малверзации со стечајни постапки, фалсификување цигари и злосторничко здружување.
сите 25 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во дебатата со европратениците не одговори директно на прашањето на грчкиот европратеник од Нова демократија, Манолис Кефалојанис, за тоа како ќе се нарекува јазикот и националноста на Македонија ако биде усвоен Преспанскиот договор. – Се надевам дека сѐ ќе оди по план и дека за неколку месеци земјата ќе го смени името и Уставот, дека ќе биде Северна Македонија, изјави Ципрас. Потоа тој го праша Кефалојанис „како досега ја нарекуваа државата во Европскиот парламент“? – Сите овие претходни години, кога беше претходникот на Заев на власт, господинот Груевски кога доаѓаше во Европарламентот, како го нарекуваа? Вашите колеги, како го нарекуваа? Дали мнозинството во ЕПП го нарекуваа „од Скопје“? Ова е Европскиот парламент, не можеме да се однесуваме како во грчкиот Парламент и да ја сметаме оваа тема за табу, да ја закопуваме главата во песок. Знаете дека со години ја стававме главата во песок, 140 земји, меѓу нив и најмоќните како САД, Кина, Русија, ја признаа оваа земја под ...
сите 81 | | | веќе видена

Македонската еротска комедија „Мејкинг оф“ се закити со специјална награда за најдобра режија „Златна роза“ во соседна Бугарија. Наградата „Златна роза“ режисерот Кузма Кузмановски за македонскиот филм „Мејкинг оф“ ја освои на шестото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Славјанска приказна“ што се одржа во Софија. Филмот беше прикажан на 8 септември, во рамките на фестивалот, којшто траеше од 7 до 10 овој месец. „Мејкинг оф“ е интригантна приказна за една девојка со тешка судбина и тројца млади луѓе кои се решаваат заедно да тргнат на патешествие – да снимат филм. Сместен е во жанрот еротска комедија, а во него играат Александар Микиќ, Александра Павлова, Владо Дојчиновски, Ванчо Петрушевски, Хана Менсон . Премиерата на „Мејкинг Оф“ се одржа минатата недела во кино салата Синеплекс. 
сите 15 | | | веќе видена

Поранешниот шведски тенисер, Матс Виландер, во колумна за „Лекип“, во суперлативи пишува за Новак Ѓоковиќ, по неговата победа на Ју-Ес Опен. Швеѓанецот, кој во минатото редовно го критикуваше Ѓоковиќ, го споредил српскиот тенисер до великаните на ссетскиот спорт Мохамед Али и Мајкл Џордан. „Тој е на исто рамниште со Мајкл Џордан и Мохамед Али, тука можеме да го додадеме и Јусеин Болт. Новак е најдобриот спортист што тенисот го имал, нај блескав од сите шампиони“, пишува Виландер. „Веројатно е подобар од Федерер и Надал. Никој ништо не му може. Неверојатно е како една комплексна игра успева да ја донесе на ниво на ефтини трикови. Кај него не постојат слабости. Тој е човек-ѕид. Поради тоа е најдобриот во на сите времиња во тенисот и во спортот“. За потсетување, Ѓоковиќ во Њујорк ја освој 14.гренд-слем титула во кариерата и на вечната листа се израмни со Пит Сампрас. Тој оваа сезонава ги освои Вилблдон и Ју-Ес Опен, а со титулата во Синсинати успеа да го комплетира „златниот мастерс“.
сите 37 | | | веќе видена

Правите сè за да ослабете – се храните здраво, вежбате, но имате бавен или воопшто никаков прогрес што ве тера да се запрашате што правите погрешно. 1) Претерувате со здравата исхрана Прва работа што секој ја прави кога се обидува да ослабе е да направи „залихи“ од здрава храна, но проблемот е што дури и таа може да биде премногу калорична во големи количини – а полно луѓе сметаат дека само поради тоа што е здрава, можат да ја консумираат во неограничени количини. Најважно за да слабеењето е успешно е да се биде во калориски дефицит, односно да се внесуваат помалку калории дневно отколку што му се потребни на организмот за да нормално функционира, а таа бројка обично е околу 1500 за жените (2000 за одржување на тежината) и 2000 за мажите (2500 за одржување). 2) Внесувате премалку калории Иако е важно да сте во дефицит, доколку внесувате премалку калории ќе ги саботирате напорите за слабеење бидејќи тоа може да го забави метаболизмот и телото да почне да создава масни наслаги за да преживее бидејќи смета ...
сите 13 | | | веќе видена

Неодговорно и несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став. Тоа е голем минус во пресрет на нашата историска шанса и историска одговорност, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, при посетата на Кочани, во одговор на новинарско прашање за коментар на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, поврзана со референдумот. „Ние ветивме и ние тоа што го ветивме го исполнивме. Обезбедивме покана од НАТО, обезбедивме почеток на преговори со ЕУ и ја донесовме одлуката сето тоа да помине преку референдум. ВМРО-ДПМНЕ сиве овие години ветуваше дека ќе гарантира референдум, ветуваше дека за ова прашање граѓаните мора да одлучуваат и сега кога тој референдум се случува, тие бегаат, се кријат и немаат став. Во политиката кога немате став, тоа значи дека немате аргументи, тоа значи дека немате право, тоа значи дека знаете дека сте на погрешната страна“, рече Шекеринска. Министерката ги повика членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат на повикот на еден дел од нивните основачи, ...
сите 82 | | | веќе видена

Оваа година Црвена Зведа ќе игра во групната фаза во Лигата на шампионите, а еден од противниците ќе биде составот на Ливерпул за кого настапува Џердан Шаќири, еден од ликовите кој воопшто не е омилен во Србија особено по неговата прослава на погодокот на Светското првенство со покажување или поточно гестикулација на „двоглав орел“. За овој потег Шаќири доби големи критики во Србија и Швајцарија, а неодамна првиот човек на Звезда, Ѕвездан Терзиќ истакна дека не верува дека Џердан ќе дојде во Белград или пак ако тоа го направи ќе биде помал од зрно од афион и нема воопшто да има добар пречек од домашната публика. Токму на ова одговори фудбалерот на Ливерпул кој за швајцарски „Блик“ порача дека воопшто не се плаши и сигурно ќе дојде на соочувањето со „црвено-белите“. -Не дозволувам ништо да ме плаши. Читам што се пишува, ама ќе отпатувам сосема нормално за да играм фудбал. Од никого не се плашам, -рече Шаќири. Мечот меѓу Звезда и Ливерпул се игра на 6 ноември во главниот град на нашиот северен сосед.
сите 7 | | | веќе видена

Повеќе од 1 милион Каталонци започнаа масовен протест во Барселона со повик за независност речиси една година по неуспешниот обид шпанскиот регион да се одвои од Мадрид. Митингот се совпадна со годинешниов Националниот ден на Каталонија, со кој се одбележува падот на Барселона во рацете на на шпанскиот крал Филип Петти во 1714 година. Облечени со маици во црвена и веејќи знамето на Каталонија, морето од демонстранти повика за ослободување на сепаратистичките лидери, приведени по едностраното прогласување независност минатата година. Каталонскиот водач Ким Тора изјави дека со митингот почнува „масовна мобилизација“, а протест е закажани за 1 октомври.
сите 14 | | | веќе видена

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега. Повеќе од еден милион луѓе од вкупно пет во погодените области се во движење. Ударот се очекува во следните 48 часа. – Оваа бура е чудовиште. Голема е и злобна. Ова е историски ураган, екстремно опасен по живот. Тоа е причината зошто нареди взадолжителна евакуација на островите и барам од жителите на Северна Каролина да ги послушаат наредбите за евакуација по должината на брегот, изјави Рој Купер, гувернер на Северна Каролина. Ураганот е во четврта категорија, но се очекува да премине во петта – што значи дека налетите на ветрот ќе бидат посилни од 250 километри на час. Штетата може да биде огромна, а жителите на Северна и Јужна Каролина се подготвуваат. Луѓето главно се снабдиле со најосновните намирници и сега голем дел од продавниците се празни. Џеф Бајерд, претставник ...
сите 256 | | | веќе видена

Демократската Унија за Интеграција денес во Дебар оствари средба со граѓаните во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Дебар истакна дека ДУИ беше дел од постигнување на Договорот од Преспа се до прифатливото решение за двете страни и сме убедени целосно дека овој момент не треба да се потцени и треба да се гласа на 30 септември. “Овие се историски моменти, се одлучува за нашата иднина и ние друга иднина освен НАТО и Европската Унија немаме, го зацврстуваме мирот, безбедноста, стабилноста, иднината и развојот. Нека каже некој дека Албанците и Македонците имаат друга алтернатива од ова што се нуди и ќе се гласа на 30 септември. На 30 септември ќе се мобилизираме и организираме многу добро и нашиот успех ќе биде многу силен затоа што следи друг важен чекор да им го земеме аргументот на сите дефетисти и да гласаме уставни измени заедно 120 пратеници за иднината на нашата земја.” рече претседателот на ДУИ, Ахмет. Во пресрет на активностите ...
сите 134 | | | веќе видена