Фондот за иновации и технолошки развој отвора нови можности и скратени процедури за македонските компании со измените на Среднорочната програма кои беа усвоени ...
сите 71 | | | веќе видена

Роботите може да заменат 20 милиони работни места во индустријата ширум светот до 2030 година, со што би се влошила социјалната и географската нееднаквост, но ...
сите 64 | | | веќе видена

По оваа порака на Претседателот во јавноста се отворија бројни дилеми, но и критики за Пендаровски. Од претседателскот Кабинет за Канал 5  велат дека ...
сите 41 | | | веќе видена

По цели 14 години од несекојдневниот настап со своето трио на „Скопски џез фестивал 2005“, во Македонија повторно ни доаѓа еден исклучителен француски ...
сите 17 | | | веќе видена

Вељко Ражнатовиќ и Богдана Родиќ за еден месец ќе стапнат на лудиот камен, па на големо ја подготвуваат свадбата, која ќе се одвива според старите обичаи. Како ...
сите 24 | | | веќе видена

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски им порача денеска на членовите на Комисијата за финансии во Парламентот да направат тестирање на детектор за лаги ...
сите 15 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, смета дека со недобивањето на датум за отворање на преговорите со Европската Унија, Македонија е ...
сите 4 | | | веќе видена

Уапсени се лица кои сакале да извршат напад во Тирана и кои се претставиле како новинари. Поглаварот на Бектешката заедница Хаџи Едмонд Брахамај (Баба Монди) ...
сите 18 | | | веќе видена

Започнувањето со работа на стационарот за згрижување на бездомни кучиња тапка во место заради административни процедури. Проблем е изработката на локална ...
сите 30 | | | веќе видена

Иако под суспензија, Црвена звезда имаше поддршка од трибините на арената во Лондон за пресметката со Тотнем која српскиот првак ја загуби убедливо со 5-0, ...
сите 22 | | | веќе видена

Албанија ќе се повлече од балканскиот „мини Шенген“ доколку Приштина не биде вклучена во таа соработка, изјави албанскиот министер за надворешни работи Гент ...
сите 58 | | | веќе видена

Државниот завод за ревизија е под блокада на своето работење бидејќи две години нема директор, а нема ниту заменик-директор, додека пратениците во Собранието ...
сите 15 | | | веќе видена

Пејачот Дарко Илиевски, кој пред две недели стана татко, објави прва фотографија од синот. “Дами и господа, ви го претставувам идниот претседател на Америка“, ...
сите 11 | | | веќе видена

Српскиот Претседател Александар Вучиќ оцени дека одбивањето на ЕУ за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија и покрај нивните ...
сите 60 | | | веќе видена

next