Учењето академски знаења во градинка нема долгорочни придобивки, туку е штетно, пишува развојниот психолог Питер Греј, повикувајќи се на научни истражувања. ...
сите 7 | | | веќе видена

Со цел да се сочува традиционалниот начин на готвење слатко од зрели смокви и од постарите генерации, да се пренесе на помладите, 13 години наназад во ...
сите 9 | | | веќе видена

Очигледно дека нема крај на љубовниот триаголник Мауро Икарди - Ванда Нера (Икарди) - Макси Лопез, а сега овој триаголник стана четириаголник благодарение на ...
сите 3 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел сигнализираше поддршка за намерите на нејзиниот заменик да го сруши долгогодишниот ќор-сокак во европската банкарска ...
сите 19 | | | веќе видена

Сите го имаме ова дупче, иако биолозите веќе подолго време ги мачеше прашањето зошто и како настанува. Овде станува збор за малечкото вдлабнување под носот кое ...
сите 3 | | | веќе видена

Група професори од средното училиште „Никола Штејн“ во Тетово, со службен документ го известија градоначалникот на Гостивар за неправилностите и ...
сите 7 | | | веќе видена

Во Државното музичко училиште во Тетово синоќа се одржа промоција на книгата „Тивкиот фронт на Виктор Аќимовиќ“ од публицистот Бранислав Светозаревиќ. Станува ...
сите 6 | | | веќе видена

next