Премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, ...
сите 124 | | | веќе видена

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не ...
сите 912 | | | веќе видена

Минатото лето светот беше потресен од сцените од Џенова. Околу пладне, на 14 август, имаше обилен дожд, а десетици автомобили во тој кобен момент се најдоа на ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска, во Аудиториумот Парко дела Музика, каде се одвива третиот фестивалски ден на Римскиот филмски фестивал, за време на новинарската проекција на филмот ...
сите 45 | | | веќе видена

Мешаниот хор на КУД „Стив Наумов“ од Битола денес и утре гостува во бугарскиот град Дупница, каде се одржува 10. Меѓународен фестивал на хорови „Свети Иван ...
сите 4 | | | веќе видена

Во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ), делегацијата предводена од гувернерката на Народната ...
сите 140 | | | веќе видена

Едноставниот начин да се реши корупцијата со која се соочуваат превозниците на границите е да се решат условите што водат кон корупција. Ако на една граница ...
сите 16 | | | веќе видена

Во целиот синџир на производство на храна, важна улога имаат малите производители кои произведуваат висококвалитетни производи и имаат позитивен импакт врз ...
сите 19 | | | веќе видена

Антонио Милошоски на својот фејсбук профил се осврна на најавените предвремени парламентарни избори и заминувањето на актуелната власт. Заев си заминува, ова ...
сите 19 | | | веќе видена

Само ако останеме на правиот пат од државата може да направиме квалитетно и удобно место за живеење, во кој секој ќе ја гледа својата иднина. Истакна ...
сите 67 | | | веќе видена

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ...
сите 61 | | | веќе видена

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во кои една ...
сите 15 | | | веќе видена

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола одлучи јавно да проговори за случувањата во Каталонија и одлуката на шпанската влада да уапси некои поддржувачи на ...
сите 133 | | | веќе видена

„Денес советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Чаир и дел на советниците Град Скопје присуствуваат на собирот на жителите во Чаир, со цел посетување на ...
сите 16 | | | веќе видена

Различните ставови со власта околу пристапот во спореведувањето на препораките на УНЕСКО се бидејќи, според граѓанските организации кои ја следат состојбата во ...
сите 17 | | | веќе видена

„Прљаво казалиште“ одржа голем концерт во загребската Арена, а на него присуствуваше и хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ. Таа, нормално, не ја ...
сите 8 | | | веќе видена

Шеесет и четиригодишен маж ноќеска бил пронајден мртов во автомобил паркиран на локалниот пат с.Петровец, кон с.Дрма, кај патоказните табли за влез во општина ...
сите 43 | | | веќе видена

Возач на мопед и еден сопатник на мопед се здобиле со тешки телесни повреди, а девет лица со лесни телесни повреди во шест од вкупно десет сообраќајни незгоди ...
сите 104 | | | веќе видена


На 19 Октомври