Општа тепачка на третолигашки фудбалски натпревар попладнево во Скопје. Битката за бодови на игралиштето на Цементарница во Кисела Вода меѓу екипите на Кул ...
сите 272 | | | веќе видена

Откако вчера се согласија дека парламентарните избори в година ќе се одржат предвреме, политичките партии денеска продолжија со прпеукувањата. Од власта ...
сите 320 | | | веќе видена

Охридските плажи со години не плаќаат закуп. Немаат договори за концесија, а изминативе седум години надлежните не преземале ништо да ја поправат состојбата. ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонското Собрание во рамките на попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 114-тата седница го донесе Законот за Инспекторат за употреба на ...
сите 46 | | | веќе видена

Баба Ванѓа предвидела многу лоши сценарија и катастрофи, но за еден знак од Зодијакот верувала дека е среќен и дека брзо ќе се збогати. Се работи за Девицата ...
сите 143 | | | веќе видена

Коле Манев -Знаеш што се зборува во чаршијата?, ме запраша пријателот и колега Пиер, кога се најдовме во центарот на градот. -Што се зборува во чаршијата?, ...
сите 22 | | | веќе видена

Веќе две години со филхармонијата раководи Виктор Илиески. Прво една година беше вршител на должност, а потоа и официјално беше назначен за директор на НУ ...
сите 16 | | | веќе видена

Музејот на Република Северна Македонија со изложбата „Црн петел, црвена кокошка – култови на плодноста: обреди, обичаи и верувања“ гостува во Националниот ...
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе од 24 години, Бранислав својата фамилија ја прехранува од неговата тезга на зелениот скопски пазар. Денес е пензионер, а неговите денови тука се ...
сите 20 | | | веќе видена

Раководителите на деловните субјекти во трговијата на мало оценуваат дека економската состојба во третото тримесечје е поповолна и во однос на претходното и во ...
сите 22 | | | веќе видена

Во објавени текстови кои имплицираат дека “обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара“, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено ...
сите 14 | | | веќе видена

Првото рочиште против Миле Јовановски, таткото на Боки 13 кој е тужен од неговиот сосед свештеникот Виктор Стојчев за физички напад е одложено поради ...
сите 19 | | | веќе видена

Бројот на мртви во насилните протести во Чиле порасна на седум, откако беше запалена текстилна фабрика, при што загинаа петмина. Војската и полицијата ...
сите 46 | | | веќе видена

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит што го постигна премиерот Борис Џонсон со ЕУ, беше отфрлено од ...
сите 387 | | | веќе видена

Видеото објавено во курдските медиуми покажува дека Курдите фрлаат компири кон американски конвој што ја преминува областа во Камишли. „Американците бегаат ...
сите 71 | | | веќе видена

Данило Брестовац се одлучи за значително поинаков концепт кога се во прашање претстојните пријателски натпревари од ЕХФ неделата, во кои македонската селекција ...
сите 107 | | | веќе видена

Охрид, 17. октомври 2019 (ИНПРЕС) – Бројни граѓани на Охрид од населбата „Христо Узунов” попладнево протестираа против поставувањето базна станица за мобилна ...
сите 18 | | | веќе видена

Режисерката Нела Витошевиќ, по „Бог на масакрот“ од Јасмина Реза во Штипски театар и „Странци“ од група автори (меѓу кои и Филипо Болоња и Паоло Костела) во ...
сите 5 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на ...
сите 94 | | | веќе видена

Под наслов „Што се случува во кампот на муџахедините во Тирана“ тиранската телевизија Топ чанел ја пренесува изјавата на амбасадорот на Иран во Лондон, кој ...
сите 4 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична ...
сите 59 | | | веќе видена

Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР Скопје вчера во периодот од 06.00 до 24.00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја ...
сите 126 | | | веќе видена


На 21 Октомври