Почина Мирослав Ќиро Блажевиќ. Легендарниот фудбалски тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација почина на 88-годишна возраст по долга борба со ...
сите 40 | | | веќе видена

Бугарската полиција информира дека се откриени сторителите на вандалскиот чин врз македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Тие биле приведени во ...
сите 159 | | | веќе видена

Гувернерот на Арканзас, Сара Хакаби Сандерс, поранешна портпаролка на бившиот претседателот Доналд Трамп, синоќа настапи со официјална реплика на ...
сите 36 | | | веќе видена

Државата ќе нема ниту контрола, ниту ќе остварува буџетски приливи. Приходите од играње во диви играчници ќе завршуваат во приватни џебови, без да се плаќаат ...
сите 24 | | | веќе видена

Мајката Фатма и синот Мухамед (3) се извлечени живи од под урнатините 47 часа по катастрофалниот земјотрес. На снимките кои ги објави новинската агенција IHA ...
сите 502 | | | веќе видена

Модната креаторка Стела Меккартни вчеравечер беше одликувана со специјално признание за придонес во одржливата мода од страна на новокрунисаниот крал на Велика ...
сите 30 | | | веќе видена

Секој има и по некој ден во кој „ништо не му оди од рака“, па тука се нервозата која има потенцијал да прерасне во анкциозност, тагата, фрустрираноста, ...
сите 119 | | | веќе видена

Зимските олимписки игри во Сараево, Босна и Херцеговина, почнале на 8 февруари во далечната 1984 година. Подготовката за настанот почнала многу порано, а во ...
сите 3 | | | веќе видена

Овој четврток, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Гајрет“, на кој како солисти ќе настапат македонската перкусионистка ...
сите 5 | | | веќе видена

Руските нафтени деривати се уште се барани во земјите на ЕУ, изјави за новинарите рускиот вицепремиер Александар Новак, додавајќи дека тоа го потврдува и ...
сите 78 | | | веќе видена

Мајкрософт најави нова верзија на пребарувачот „Бинг“ што го содржи најновите опции на вештачка интелигенција (ВИ), јавува „Би-Би-Си“. „Трката започнува ...
сите 33 | | | веќе видена

Денеска Zoom ги објави плановите за отпуштање на околу 1.300 работници, или 15 отсто од својата работна сила, според блог пост на веб-страницата на ...
сите 20 | | | веќе видена

Последните случувања во македонско – бугарските односи влијаат и на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Да помогнеме на оние кои им е најпотребно во овој момент. Погодените од земјотресот во Турција и Сирија. Во овие исклучително тешки и тажни моменти за нив, за ...
сите 228 | | | веќе видена

По разорниот земјотрес што ги погоди Туркије и Сирија во понеделникот, спасувачите се обидуваат да извлечат што е можно повеќе преживеани од урнатините, додека ...
сите 52 | | | веќе видена

Манчестер Сити со еден од најскапите британски адвокати ќе се обиде да добие колку што е можно полесна казна за финансиските малверзации кои ги правеле. ...
сите 130 | | | веќе видена

Пред женската кошаркарска репрезентација на Македонија се последните натпревари од квалификациите за Евробаскетот 2023. Избраничките на Ашаданов немаат шанси ...
сите 46 | | | веќе видена

Дејли Мејл пренесува дека во следните денови ќе пристигне понуда од Катар за превземање на Манчестер јунајтед, доколку зделката се реализира, Ерик тен Хаг ќе ...
сите 81 | | | веќе видена

Поради дефект на затворач ф-80 милиметри на улица „Дрезденска“ број 8, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од оваа и од улиците „Алжирска“, ...
сите 103 | | | веќе видена

Сливниците и решетките во населбата Баир можеме секој ден да ги чистиме, а после секој пороен дожд да имаме проблеми зашто ободните канали околу Битола со ...
сите 7 | | | веќе видена

И утрово хаос на скопските булевари, еве кои делови од градот да ги избегнете: ЦУКС известува дека во овие утрински часови раздвиженост на возила се забележува ...
сите 3 | | | веќе видена

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак денеска го изрази своето задоволство што Косово начелно го ...
сите 124 | | | веќе видена

Графитот со Новак Ѓоковиќ во селото Ораховац на Косово, повторно блесна. Благодарение на гимназијалци од местото кои заедно со професорите, директорот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Вишото јавно обвинителство во Панчево вчера биле сослушани татко и син од село крај Панчево, Србија кои се обвинети за силување на девојче.Обвинителството ...
сите 11 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на ...
сите 166 | | | веќе видена

Скопјанец е фатен како пренесува над половина килограм марихуана во автомобил. Според информациите, во саботата, на улицата Методија Митевски во Скопје, како ...
сите 105 | | | веќе видена


На 8 Февруари