Едно лице е тешко повредено во сообраќајната несреќа која се случи кај местото викано Просеченик кај село Псача во општина Ранковце, на магистралниот пат А2, ...
сите 47 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во Република Македонија, во 2018-тата година, 111 животи згаснале на македонски патишта во сообраќајни незгоди. По повод одбележувањето на Светскиот ден на ...
сите 57 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Аман беше примен со највисоки државни и воени почести од Кралот на Хашемитското Кралство Јордан, ...
сите 70 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

Гугл Земја (Google Earth) смими сенки од подводен ѕид кој се протега по дното на Тихиот и Атланскиот окреан и ја опкружува нашата планета. Истражувачите тврдат ...
сите 3 | | | веќе видена

Грчката полиција се судри со демонстрантите во Атина, каде луѓето се собраа поради годишнината од насилните протести од 1973 година, после кои од власт била ...
сите 38 | | | веќе видена

Со веб апликација, што ја изработија победниците на ФинХакатонот, граѓаните ќе може да следат како се распределени буџетските средства, како тие се трошат и ...
сите 22 | | | веќе видена

Сточарството изминативе години беше запоставено и затоа овој период сме насочени кон креирање на нови мерки и политики за развој на оваа земјоделска гранка, ...
сите 42 | | | веќе видена

Англија успеа да направи чудесен пресврт во последните минути од натпреварот со Хрватска и на тој начин им се одмазди на „коцкестите“ за претрпениот пораз во ...
сите 36 | | | веќе видена

Ќе обезбеди ли Министерството за здравство во новиот буџет средства за гасификација на Општата болница во Куманово, се прашуваат деновиве кумановци, кои со ...
сите 4 | | | веќе видена

Со премиера на македонскиот игран филм „Еј!“ на режисерот Васил Христов и соопштување на наградените филмови во натпреварувачките програми, вечер во кино ...
сите 34 | | | веќе видена

Знаевте ли дека кралицата Елизабета Втора имала корги од нејзината 18 година? Прочитајте за „кралските корги“ и нивната улога во кралското домаќинство.
сите 13 | | | веќе видена

Доколку хунтата Северна ви ги блокира автобусите на патарина тогаш вие излезете од автобусот и блокирајте ја патарината во двата правци. Никој да не поминува.
сите 2 | | | веќе видена

Коментарот на Красниќи е по повод вчерашната изјава на Брнабиќ дека во Сребреница не се случил геноцид, затоа што, според неа, „геноцид е кога го убивате ...
сите 20 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е цврсто убеден дека Преспански договор ќе помине во парламентот на неговата земја, бидејќи за тоа имало доволно пратеници, а за ...
сите 25 | | | веќе видена


На 18 Ноември