Романот на Виктор Иго, „Ѕвонарот на Богородичната црква“, кој зборува за грбавиот ѕвонар на црквата, Квазимодо, и за неговата љубов кон циганската убавица ...
сите 264 | | | веќе видена

Премиерот на Шри Ланка Ланке Ранил Викремесинге потврди дека во таа азиска земја, каде во неделата во неколку терористички напади загинаа повеќе од 300 луѓе, ...
сите 423 | | | веќе видена

Роботското летало на НАСА - „Ин Сајт“, кое од ноември минатата година се наоѓа на Марс, регистрира мал земјотрес на Црвената Планета. Тоа е прв забележан ...
сите 21 | | | веќе видена

 Ако сте почетник на тема велигденски јајца, постојат неколку совети кои ги следеле и вашите баби, а треба да ги примените и вие. Како да одберете соодветни ...
сите 40 | | | веќе видена

Познатиот српски музичар Драган Стојковиќ Босанац се врати на снимањето на новата емсисија од музичкото шоу„Ѕвездите на Гранд“, првпат по операцијата на срцето ...
сите 27 | | | веќе видена

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC ...
сите 29 | | | веќе видена

Унапредувањето на соработката меѓу Владата и стопанството ќе го поттикне учеството на приватниот сектор во зголемувањето на економскиот развој, им порачал ...
сите 11 | | | веќе видена

Стево Пендаровски загуби. Пендаровски зад кого застанаа СДСМ и ДУИ загуби во Скопје, Битола, Прилеп, Охрид, Велес, Штип, Кавадарци, Гевгелија и во уште ...
сите 147 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локана облачност и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Локално особено во југозападниот дел од ...
сите 178 | | | веќе видена

Неколку медиуми од Англија пишуваат дека Манчестер јунајтед го идентификувал голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак како прва цел во случај Давид Де Хеа да ...
сите 57 | | | веќе видена

Екипите на Филаделфија, Торонто и на Портланд изборија учество во четвртфиналето од разигрувањето за шампионската титула во НБА-лигата. Трите екипи ноќеска ...
сите 55 | | | веќе видена

Манчестер јунајтед и Манчестер сити вечерва на „Олд Трафорд“ може да навестат кој ќе биде шампион во Премиер лигата за оваа сезона. Како никогаш досега, ...
сите 98 | | | веќе видена

Охрид е позната туристичка дестинација и мора да има стратегија во туризмот, рече на денешната прес-конференција Митре Милошевски, кандидат за градоначалник на ...
сите 16 | | | веќе видена

На денешен ден 24 април 2019 1533.- Роден е холандскиот државник Вилхелм I „Молчеливиот“ од Оранж (познат како Вилијем Орански) кој од 1579 година бил прв ...
сите 6 | | | веќе видена


На 24 Април