Почина Мирослав Ќиро Блажевиќ. Легендарниот фудбалски тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација почина на 88-годишна возраст по долга борба со ...
сите 39 | | | веќе видена

Во своето обраќање за состојбата на нацијата, американскиот претседател Џозеф Бајден нагласи дека Соединетите Држави се спротивставуваат на руската агресија во ...
сите 62 | | | веќе видена

На натпреварот помеѓу Лос Анџелес лејкерс и Оклахома сити , Леброн Џејмс (38) постигна 36 поени, со што го урна рекордот на легендарниот Карим Абдул-Џабар ...
сите 39 | | | веќе видена

Двајцата мажи приведени од страна на бугарската полиција поради каменувањето на Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во саботата ...
сите 170 | | | веќе видена

Државата ќе нема ниту контрола, ниту ќе остварува буџетски приливи. Приходите од играње во диви играчници ќе завршуваат во приватни џебови, без да се плаќаат ...
сите 24 | | | веќе видена

Мајкрософт најави нова верзија на пребарувачот „Бинг“ што го содржи најновите опции на вештачка интелигенција (ВИ), јавува „Би-Би-Си“. „Трката започнува ...
сите 28 | | | веќе видена

Зимските олимписки игри во Сараево, Босна и Херцеговина, почнале на 8 февруари во далечната 1984 година. Подготовката за настанот почнала многу порано, а во ...
сите 3 | | | веќе видена

Овој четврток, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Гајрет“, на кој како солисти ќе настапат македонската перкусионистка ...
сите 5 | | | веќе видена

В петок со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе се одржи популарната opera buffa, „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Приказна ...
сите 11 | | | веќе видена

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), Марко Бислимоски, не очекува да има недостиг на нафта и нафтени деривати во земјава ...
сите 71 | | | веќе видена

Поради наглиот и голем пад на температурата во неделата на 5 февруари во вечерните часови споредено со претходните денови драстично се зголеми вкупната ...
сите 54 | | | веќе видена

На јавно наддавање вчера компанијата „Eureka bar d.o.o“ ја купи за 2,4 милијарди динари Генекс кулата во Белград. Од седумте заинтересирани купувачи, најмногу ...
сите 11 | | | веќе видена

Да помогнеме на оние кои им е најпотребно во овој момент. Погодените од земјотресот во Турција и Сирија. Во овие исклучително тешки и тажни моменти за нив, за ...
сите 448 | | | веќе видена

Последните случувања во македонско – бугарските односи влијаат и на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот ...
сите 197 | | | веќе видена

Турците се гневни поради, како што велат, бавниот и несоодветен одговор на турската Влада на последиците од разорните земјотреси што ја погодија земјата во ...
сите 497 | | | веќе видена

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека заплениле 3,2 тони кокаин, проценет на 279,5 милиони евра, кој пловел преку Тихиот Океан, најверојатно наменет за ...
сите 41 | | | веќе видена

По разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија во понеделникот, спасувачите се обидуваат да извлечат што е можно повеќе преживеани од урнатините, но ...
сите 61 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед ќе биде голем фаворит во дуелот со Лидс во Премиер лигата, но за евентуалниот позитивен резултат ќе треба да се избори без неколку ѕвезди од ...
сите 79 | | | веќе видена

Пред женската кошаркарска репрезентација на Македонија се последните натпревари од квалификациите за Евробаскетот 2023. Избраничките на Ашаданов немаат шанси ...
сите 46 | | | веќе видена

Најтрофејниот италијански клуб Јувентус на срспки погон со два гола на Душан Влаховиќ, негови први после 115 дена пауза и еден на Филип Костиќ ја здроби ...
сите 70 | | | веќе видена

Сливниците и решетките во населбата Баир можеме секој ден да ги чистиме, а после секој пороен дожд да имаме проблеми зашто ободните канали околу Битола со ...
сите 7 | | | веќе видена

И утрово хаос на скопските булевари, еве кои делови од градот да ги избегнете: ЦУКС известува дека во овие утрински часови раздвиженост на возила се забележува ...
сите 3 | | | веќе видена

До март минатата година вработените на Мета во Њујорк, освен платата добиваа и гага храна со можност и за дома да си пакуваат, гага превоз до врата, па дури и ...
сите 4 | | | веќе видена

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, по разговорите во Белград и Приштина, објави дека му е мило што ...
сите 103 | | | веќе видена

Во Вишото јавно обвинителство во Панчево вчера биле сослушани татко и син од село крај Панчево, Србија кои се обвинети за силување на девојче.Обвинителството ...
сите 11 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 29-годишен скопјанец под сомнение за кривично дело – Неовластено ...
сите 105 | | | веќе видена


На 8 Февруари