Почина Мирослав Ќиро Блажевиќ. Легендарниот фудбалски тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација почина на 88-годишна возраст по долга борба со ...
сите 40 | | | веќе видена

Бугарската полиција информира дека се откриени сторителите на вандалскиот чин врз македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Тие биле приведени во ...
сите 159 | | | веќе видена

Гувернерот на Арканзас, Сара Хакаби Сандерс, поранешна портпаролка на бившиот претседателот Доналд Трамп, синоќа настапи со официјална реплика на ...
сите 37 | | | веќе видена

Мајката Фатма и синот Мухамед (3) се извлечени живи од под урнатините 47 часа по катастрофалниот земјотрес. На снимките кои ги објави новинската агенција IHA ...
сите 664 | | | веќе видена

Модната креаторка Стела Меккартни вчеравечер беше одликувана со специјално признание за придонес во одржливата мода од страна на новокрунисаниот крал на Велика ...
сите 29 | | | веќе видена

Секој има и по некој ден во кој „ништо не му оди од рака“, па тука се нервозата која има потенцијал да прерасне во анкциозност, тагата, фрустрираноста, ...
сите 119 | | | веќе видена

Зимските олимписки игри во Сараево, Босна и Херцеговина, почнале на 8 февруари во далечната 1984 година. Подготовката за настанот почнала многу порано, а во ...
сите 3 | | | веќе видена

Овој четврток, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Гајрет“, на кој како солисти ќе настапат македонската перкусиониста ...
сите 5 | | | веќе видена

После повеќе од дваесет години, штипјани ќе добијат кино. Општината и Киноверзум потпишаа договор за отворање на кино во Мултимедијалниот центар „Киро ...
сите 2 | | | веќе видена

Руските нафтени деривати се уште се барани во земјите на ЕУ, изјави за новинарите рускиот вицепремиер Александар Новак, додавајќи дека тоа го потврдува и ...
сите 78 | | | веќе видена

Мајкрософт најави нова верзија на пребарувачот „Бинг“ што го содржи најновите опции на вештачка интелигенција (ВИ), јавува „Би-Би-Си“. „Трката започнува ...
сите 33 | | | веќе видена

Денеска Zoom ги објави плановите за отпуштање на околу 1.300 работници, или 15 отсто од својата работна сила, според блог пост на веб-страницата на ...
сите 20 | | | веќе видена

Државата ќе нема ниту контрола, ниту ќе остварува буџетски приливи. Приходите од играње во диви играчници ќе завршуваат во приватни џебови, без да се плаќаат ...
сите 24 | | | веќе видена

Последните случувања во македонско – бугарските односи влијаат и на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија и ќе се сретне со британскиот премиер Риши Сунак, соопштија од кабинетот на ...
сите 167 | | | веќе видена

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека заплениле 3,2 тони кокаин, проценет на 279,5 милиони евра, кој пловел преку Тихиот Океан, најверојатно наменет за ...
сите 42 | | | веќе видена

Кина го одби американското барање за телефонски разговор меѓу американскиот и кинескиот министер за одбрана, Лојд Остин и Веи Фенг, изјави денеска портпаролот ...
сите 163 | | | веќе видена

Манчестер Сити со еден од најскапите британски адвокати ќе се обиде да добие колку што е можно полесна казна за финансиските малверзации кои ги правеле. ...
сите 130 | | | веќе видена

Пред женската кошаркарска репрезентација на Македонија се последните натпревари од квалификациите за Евробаскетот 2023. Избраничките на Ашаданов немаат шанси ...
сите 46 | | | веќе видена

Дејли Мејл пренесува дека во следните денови ќе пристигне понуда од Катар за превземање на Манчестер јунајтед, доколку зделката се реализира, Ерик тен Хаг ќе ...
сите 81 | | | веќе видена

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, врз основа на добиените информации од ЕВН Македонија и ЈП Водовод и канализација, информира дека денеска ...
сите 103 | | | веќе видена

Сливниците и решетките во населбата Баир можеме секој ден да ги чистиме, а после секој пороен дожд да имаме проблеми зашто ободните канали околу Битола со ...
сите 7 | | | веќе видена

И утрово хаос на скопските булевари, еве кои делови од градот да ги избегнете: ЦУКС известува дека во овие утрински часови раздвиженост на возила се забележува ...
сите 3 | | | веќе видена

На конференцијата за предизвиците на кибер-безбедноста што се одржува во Тирана, американската амбасадорка Јури Ким се фокусираше на помошта што САД и ја ...
сите 45 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на ...
сите 166 | | | веќе видена

Скопјанец е фатен како пренесува над половина килограм марихуана во автомобил. Според информациите, во саботата, на улицата Методија Митевски во Скопје, како ...
сите 105 | | | веќе видена


На 8 Февруари