Владата на Унгарија во средата потврди дека поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, поднесе барање за азил до унгарските власти во Будимпешта, а ...
сите 402 | | | веќе видена

Добро образование и поставување добри основи во раното детство се предуслов за подобри посигнувања понатаму во животот, покажуваат поновите научни истражувања ...
сите 27 | | | веќе видена

Во посета на касарната во Ѓорче Петров, во моментот кога пристигна најголемата пратка на нови гуми за армиските возила од набавката за годинава. Работите ...
сите 21 | | | веќе видена

Иако поранешниот премиер Никола Груевски избега само од одговорноста на една правосилна пресуда, остануваат уште многу предмети во кои се уште треба да му се ...
сите 236 | | | веќе видена

Во моментот во Кривичниот суд на рочиштето за “27 април” се чита фејсбук комуникација на сведокот Антонио Кочков, со извесен Дејан Миланов. Разговорот ...
сите 166 | | | веќе видена

Здружението на Директори на ученичките и студентските домови во Република Македонија бара зголемување на партиципацијата за ученик/студент која ја добива од ...
сите 35 | | | веќе видена

За Договорот од Преспа и позитивното влијание од него, во стабилноста на поширокиот регион, но и за желбата на САД да ја видат Македонија како напредува на ...
сите 36 | | | веќе видена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го надгледуваше тестирањето на новото високотехнолошко стратешко оружје, соопштија синоќа севернокорејските медиуми. ...
сите 43 | | | веќе видена

Шефот на преговарачкиот тим кој бил испратен во Истанбул со цел да го врати саудискиот новинар Џамал Кашоги во Саудиска Арабија е лицето кое го нарачало ...
сите 167 | | | веќе видена

Туризмот како стопанска дејност во светски рамки учествува со просечно десет проценти во Бруто домашниот производ (БДП) на секоја економија. Секое деветто ...
сите 16 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва во Вадуц со почеток од 20:45 часот ќе брка победа против Лихтенштајн која ќе не однесе на чекор до пласман во ...
сите 74 | | | веќе видена

По информацијата дека по втор пат годинава се појавила шуга во основното училиште „Владо Тасевски“ во Козле, се огласи и директорката на училиштето, Елка ...
сите 10 | | | веќе видена

Охрид, 15. ноември 2018 (ИН ПРЕС) – Со осумдесет и една точка на дневниот ред, денес заврши 18 седница на градскиот совет. Темите на седницата беа поделени во ...
сите 20 | | | веќе видена

Публиката на 17. Фестивал на европски филм “Синедејс“, вечерва ќе може во киното Милениум да ги проследи „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос (20 часот), а од ...
сите 36 | | | веќе видена

Јубилејното, 10-то издание на меѓународниот фестивал на „ Музика од Светот “ во Битола вечерва ќе почне со концерт на македонската група „Синтезис“. На вториот ...
сите 18 | | | веќе видена

Коментарот на Красниќи е по повод вчерашната изјава на Брнабиќ дека во Сребреница не се случил геноцид, затоа што, според неа, „геноцид е кога го убивате ...
сите 7 | | | веќе видена

Илјадници државјани на Бугарија ги блокираа важните патишта во таа земја во знак на протест поради високите цени на горивата и зголемените даноци на старите ...
сите 21 | | | веќе видена


На 16 Ноември