Бугарската полиција информира дека се откриени сторителите на вандалскиот чин врз македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Тие биле приведени во ...
сите 179 | | | веќе видена

Почина Мирослав Ќиро Блажевиќ. Легендарниот фудбалски тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација почина на 88-годишна возраст по долга борба со ...
сите 41 | | | веќе видена

Ќе продолжи периодот на стабилно и студено време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст. Најстудено ќе биде во петок и во сабота ...
сите 187 | | | веќе видена

Група волонтери досега собрале над два шлепера донации. Тие во текот на денот очекуваат уште толку донации за вечерва или најдоцна утре да тргне првиот дел на ...
сите 267 | | | веќе видена

Модната креаторка Стела Меккартни вчеравечер беше одликувана со специјално признание за придонес во одржливата мода од страна на новокрунисаниот крал на Велика ...
сите 39 | | | веќе видена

Овој четврток, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Гајрет“, на кој како солисти ќе настапат македонската перкусионистка ...
сите 5 | | | веќе видена

После повеќе од дваесет години, штипјани ќе добијат кино. Општината и Киноверзум потпишаа договор за отворање на кино во Мултимедијалниот центар „Киро ...
сите 2 | | | веќе видена

В петок со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе се одржи популарната opera buffa, „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Приказна ...
сите 11 | | | веќе видена

Време зa читање: 5 минути Продолжената политичка нестабилност во Бугарија ќе продолжи да влијае на критичните одлуки за енергетската безбедност и да го задржи ...
сите 79 | | | веќе видена

Министерството за здравство заедно со правда е еден од ресорите за кои преговара Алијанса за Албанците како услов за да влезе во Влада. Ова министерство сега и ...
сите 256 | | | веќе видена

Милан Завков зад себе остави голем број на композиции кои се неизбришлив дел од македонската фолклорна музичка ризница и кои уште долго ќе се изведуваат на ...
сите 32 | | | веќе видена

Екс менаџерот на Шалке, Лајпциг и Спартак Москва, Доменико Тедеско е назначен за нов селектор на Белгија. Тедеско доаѓа на местото на Роберто Мартинез кој по ...
сите 41 | | | веќе видена

Манчестер Сити со еден од најскапите британски адвокати ќе се обиде да добие колку што е можно полесна казна за финансиските малверзации кои ги правеле. ...
сите 130 | | | веќе видена

Од средата, жителите на тетовските села Фалише и Сараќино се без вода за пиење. И покрај големите напори на ЈКП „Тетово“, дефектот на водоводната мрежа сé уште ...
сите 103 | | | веќе видена

Никогаш во животот не сум запалил цигара или пура и никогаш во животот не сум видел никаква дрога. Вака српскиот претседател Александар Вучиќ одговори на ...
сите 173 | | | веќе видена

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак денеска го изрази своето задоволство што Косово начелно го ...
сите 124 | | | веќе видена


На 8 Февруари