Почина Мирослав Ќиро Блажевиќ. Легендарниот фудбалски тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација почина на 88-годишна возраст по долга борба со ...
сите 40 | | | веќе видена

Бугарската полиција информира дека се откриени сторителите на вандалскиот чин врз македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Тие биле приведени во ...
сите 160 | | | веќе видена

Гувернерот на Арканзас, Сара Хакаби Сандерс, поранешна портпаролка на бившиот претседателот Доналд Трамп, синоќа настапи со официјална реплика на ...
сите 37 | | | веќе видена

Веднаш по потресната вест за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија, Советот на Општина Кавадарци и Градоначалникот на Општина Кавадарци свикаа ...
сите 398 | | | веќе видена

Државите од НАТО, како и Финска и Шведска, доставуваат помош на Турција по разорните земјотреси. Повеќе од 1.400 спасувачи од повеќе од 20 земји се испратени ...
сите 284 | | | веќе видена

Модната креаторка Стела Меккартни вчеравечер беше одликувана со специјално признание за придонес во одржливата мода од страна на новокрунисаниот крал на Велика ...
сите 29 | | | веќе видена

Секој има и по некој ден во кој „ништо не му оди од рака“, па тука се нервозата која има потенцијал да прерасне во анкциозност, тагата, фрустрираноста, ...
сите 118 | | | веќе видена

Зимските олимписки игри во Сараево, Босна и Херцеговина, почнале на 8 февруари во далечната 1984 година. Подготовката за настанот почнала многу порано, а во ...
сите 3 | | | веќе видена

Овој четврток, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Гајрет“, на кој како солисти ќе настапат македонската перкусионистка ...
сите 5 | | | веќе видена

Руските нафтени деривати се уште се барани во земјите на ЕУ, изјави за новинарите рускиот вицепремиер Александар Новак, додавајќи дека тоа го потврдува и ...
сите 78 | | | веќе видена

Мајкрософт најави нова верзија на пребарувачот „Бинг“ што го содржи најновите опции на вештачка интелигенција (ВИ), јавува „Би-Би-Си“. „Трката започнува ...
сите 34 | | | веќе видена

Девизните резерви на крајот на јануари годинава изнесувале 3,775 милијарди евра, соопшти Народна банка. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во ...
сите 29 | | | веќе видена

Државата ќе нема ниту контрола, ниту ќе остварува буџетски приливи. Приходите од играње во диви играчници ќе завршуваат во приватни џебови, без да се плаќаат ...
сите 24 | | | веќе видена

Последните случувања во македонско - бугарските односи влијаат и на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Граѓаните на Турција се бесни поради, како што велат, бавниот и несоодветен одговор на владата на разорните земјотреси што ја погодија земјата во понеделникот ...
сите 415 | | | веќе видена

Кина го одби американското барање за телефонски разговор меѓу американскиот и кинескиот министер за одбрана, Лојд Остин и Веи Фенг, изјави денеска портпаролот ...
сите 163 | | | веќе видена

Манчестер Сити со еден од најскапите британски адвокати ќе се обиде да добие колку што е можно полесна казна за финансиските малверзации кои ги правеле. ...
сите 130 | | | веќе видена

Пред женската кошаркарска репрезентација на Македонија се последните натпревари од квалификациите за Евробаскетот 2023. Избраничките на Ашаданов немаат шанси ...
сите 46 | | | веќе видена

Дејли Мејл пренесува дека во следните денови ќе пристигне понуда од Катар за превземање на Манчестер јунајтед, доколку зделката се реализира, Ерик тен Хаг ќе ...
сите 81 | | | веќе видена

Регионалниот центар за управување со кризи на Скопје, врз основа на добиените информации од ЕВН Македонија и ЈП Водовод и канализација, информира дека денеска ...
сите 103 | | | веќе видена

Сливниците и решетките во населбата Баир можеме секој ден да ги чистиме, а после секој пороен дожд да имаме проблеми зашто ободните канали околу Битола со ...
сите 7 | | | веќе видена

– На 11 февруари, Албанија ќе маршира кон Тирана, каде ќе бидат преполни плоштадите и улиците, на национален протест каков што во земјата никогаш немала. Го ...
сите 9 | | | веќе видена

пецијалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак денеска го изрази своето задоволство што Косово начелно го ...
сите 124 | | | веќе видена

Мурал со ликот на тенисерот Новак Ѓоковиќ е уништен на Косово. Непознати сторители синоќа во Ораховац уништиле мурал со ликот на Ѓоковиќ. Бела боја е фрлена ...
сите 4 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Скопјанец е фатен како пренесува над половина килограм марихуана во автомобил. Според информациите, во саботата, на улицата Методија Митевски во Скопје, како ...
сите 105 | | | веќе видена


На 8 Февруари