Со Законот за јазици Македонците се дискриминирани, посочува академик Катица Ќулавкова. Законот за јазици на ДУИ/СДСМ не гаранира ни едно општество за сите, ни ...
сите 181 | | | веќе видена

Многу важен дел од тоа е силното безбедносно партнерство меѓу нашите две држави, изјави амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз за МИА по повод Меѓународниот ден ...
сите 42 | | | веќе видена

Биотехнолошка компанија наречена „Либела Џин Терапитикс“ тврди дека генскиот третман што моментално го развива може да го одврати стареењето за дури 20 години. ...
сите 2 | | | веќе видена

Според новитетот кој на платформата го воведува Инстаграм, сите нови корисници кои ќе се регистрираат на оваа социјална мрежа задолжително ќе мораат да го ...
сите 10 | | | веќе видена

 Ерих Фром е германски психоаналитичар од '20-иот век, поборник на хуманизмот како правец во филозофијата и фројдо-марксист. Познат по своите дела „Бегство од ...
сите 6 | | | веќе видена

Во салата на Национална опера и балет, на 20 декември ќе има премиера на првата албанска институционална опера „Скендербег“. Подготовките се уште се во тек. ...
сите 12 | | | веќе видена

Во вторник (10 декември) на седница на Влада на Република Северна Македонија ќе биде разгледан новиот Предлог-закон за легализација на дивоградби кој се ...
сите 16 | | | веќе видена

Сообраќајните проблеми во Франција продолжуваат и денеска откакво вчера, во четвртиот ден од штрајкот на вработените во железницата, повеќето француски возови ...
сите 89 | | | веќе видена

Вардар во Скопје одигра 2:2 против Шкендија и тоа реми на „црвено-црните“ повеќе им одговараше бидејќи ја освоија есенската титула со осум бода пред Шкендија. ...
сите 182 | | | веќе видена

Охрид, 7. декември 2019 (ИНПРЕС) – Продолжуваат настаните со кои општината и институциите кои го носат неговото име, го одбележуваат 8-ми декември, Денот на ...
сите 30 | | | веќе видена

Домот на култура „Григор Пеличев“ во Охрид синоќа беше претесен да ги прими сите заинтересирани да ја проследат промоцијата на првиот долгометражен филм „Дедо ...
сите 13 | | | веќе видена

Осуммина пратеници доставија предлог-закон до Собранието, со кој бараат досегашните факултети на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол ...
сите 13 | | | веќе видена

Предраг Колувија, кој од неодамна влезе во бизнисот со одгледување марихуана за медицински потреби во Македонија, е уапсен во Србија, поради нелегално ...
сите 9 | | | веќе видена


На 9 Декември