Ивица Дачиќ коментираше во врска со повиците за предвремени избори

БЕЛГРАД, Србија -- Министерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, кој го предводи помалиот коалициски партнер, Социјалистичката партија на Србија (СПС) во средата (20-ти април) рече дека ако тој беше претседател, веднаш ќе распишеше предвремени избори. Сепак, Дачиќ истакна дека политичката стабилност е од голема важност и се согласи дека евентуалните избори треба да се одржат откако Европската комисија ќе ја објави својата одлука за апликацијата на Србија за членство. Изминатиот викенд, водачот на опозицијата Томислав Николиќ отпочна штрајк со глад, барајќи распишување на изборите за декември. Но, претседателот Борис Тадиќ одби да свика предвремени избори пред Србија да добие кандидатски статус во ЕУ. Следните општи избори треба да се одржат во мај 2012 година. (Бета, РТС, Танјуг - 20/04/11)
| | веќе видена | слични

БЕЛГРАД, Србија -- Опозицискиот водач Томислав Николиќ, кој штрајкува со глад веќе пет дена, барајќи предвремени избори во декември, се согласи да се напие вода во четвртокот (21-ви април). Николиќ (59) е во сериозна дехидрација и се согласи на ова дури по апелот на поглаварот на српската Православна црква, патријархот Иринеј. Од болницата каде што е примен објавија дека Николиќ сé уште одбива да јаде. (Вечерње новости, Независне новине, Блиц, Радио Слободна Европа, Б92 - 21/04/11)
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 162 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 7 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 142 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Ненаселениот италијански остров Заноне е окружен од тиркизно море, сино небо, прекрасна природа, но и мрачно минато. Тоа што повеќето туристи денес ги ...
сите 14 | | | веќе видена

31-годишната Марија Пауновиќ, за Велигден офарбала велигденски јајца и скокнала од солитер. Оваа случка го потресе регионот, а сега е откриено и зошто марија ...
сите 17 | | | прочитана: 5394 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ивица Дачиќ коментираше во врска со повиците за предвремени избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: