Македонија се уште има `детски болести`

Скопје, 21 март - Македонија сè уште има детски болести, но можеби треба да посвети повеќе внимание на социјалната политика, затоа што по Устав државата е социјална, порача поранешниот министер за правда Ѓорги Наумов, денеска на одбележувањето 20 години од формирањето на првата влада на независна Република Македонија. По тој повод премиерот Никола Груевски, се сретна со членови од првата влада, каде нагласи дека нема да се отстапи од аманетот кој е оставен од првите македонски министри и премиер. „Предизвиците со кои првите македонски министри и премиер се соочија и ги надминаа, осамостојувањето, промовирањето на демократијата, градењето на политичкиот систем, имплементацијата на самостоен економски систем, градењето сопствена полиција и армија, развојот на образованието и културата, остануваат врвно сведоштво на еден модерен патриотизам и вечен завет да продолжиме со реформите, создавањето нови вредности кои ќе бидат од значење и корист за нашите граѓани“, рече Груевски. Тој се заложи да го продолжи делото ...
| | веќе видена | слични

На свечениот прием организиран од премиерот Никола Груевски не се појавија експремиерите Љубчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Хари Костов, а дојде само Владо Бучковски Премиерот Никола Груевски вчера се сретна со членови на првата Влада на независна Македонија, а организираше и прием по повод 20 години од формирањето на владиниот кабинет предводен од првиот премиер Никола Кљусев. Академик Кљусев постхумно беше одликуван со орденот "8 Септември" од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. На свечениот прием по повод формирањето на првата влада присуствуваа повеќемина поранешни министри, пратеници, највисоките претставници на дипломатскиот кор... Од поранешните премиери, пак, се појави само Владо Бучковски, а ги немаше ниту Љубчо Георгиевски, ниту Бранко Црвенковски, како и Хари Костов, кој шест месеци раководеше со владиниот кабинет. - Предизвиците со кои првите македонски министри и премиер се соочија и ги надминаа, осамостојувањето, промовирањето на демократијата, градењето на политичкиот систем, ...
| | веќе видена | слични

Во скопскиот хотел „Холидеј ин“ премиерот Никола Груевски вчера направи прием за членовите на првата Влада на независна Република Македонија. На присутните министри на првата Влада, Груевски им изрази голема благодарност за нивното дело, кое „останува запишано на најсветлите страници на македонската историја и го надминува времето и просторот“. (МИА)
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, вчера постхумно му го додели орденот 8 Септември на академикот Никола Кљусев, премиер на првата демократски избрана влада на независна Република Македонија од 1991 до 1992 година. Орденот, го прими неговиот син Људмил Кљусев.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски вчера, на 20-годишнината од формирањето на првата Влада на независна Македонија, се сретна со нејзините членови, а шефот на државата Ѓорге Иванов, со орденот „8 Септември“, постхумно го одликува првиот премиер Никола Кљусев. На присутните министри на првата Влада премиерот Груевски им изрази голема благодарност за нивното дело. - Предизвиците со кои првите македонски министри и премиер се соочија и ги надминаа остануваат врвно сведоштво на еден модерен патриотизам и вечен завет да продолжиме со реформите, создавањето нови вредности што ќе бидат значајни и корисни за нашите граѓани - рече, меѓу другото, премиерот Груевски. Ѓорги Наумов, поранешен министер за правда, оцени дека Македонија се уште има детски болести, но не е толку лошо колку што некој сака да прикаже. Државата, како што рече, треба да посвети повеќе внимание на социјалната политика. Очекувањата на поранешниот министер за финансии Јане Миљоски од раководствата на политичките партии е заеднички да формулираат стратегиски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Зијадин Села кој беше најтешко повреден во насилниот упад и дивеењето на демонстраните во Собранието во четвртокот денеска претпладне е префрлен во ...
сите 139 | | | прочитана: 155 | веќе видена

Уште едно меѓународно признание за изборот на Талат Џафери за нов пратседател на Собранието пристигна од Кралството Шведска, земјата која важи за политички ...
сите 151 | | | веќе видена

Како што јавува нашата екипа од Собранието, специјалната полиција ги растерува граѓаните од горниот дел од Собранието каде што според информациите сѐ уште се ...
сите 156 | | | прочитана: 11736 | веќе видена

„СДС смислено во подолг период се обидува да ја згази и уништи Република Македонија. СДС подолг период ги гази и уништува законите и институциите на ...
сите 252 | | | веќе видена

Врховниот суд на денешното продолжение на општата седница не донесе одлука за рефератот по правното прашање„дали доказите кои се стекнати на незаконит начин ...
сите 163 | | | веќе видена

Нова видео снимка од моментот кога разбеснетите демонстранти беа во напад над пратениците во Парламентот се појави во јавност. Тензија, фрлање со се што ќе им ...
сите 8 | | | прочитана: 450 | веќе видена

Заменикот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, попладнево ги одржува средбите со претставниците на албанските партии. Разговорите се ...
сите 179 | | | веќе видена

Советниците и членови од комисијата за земјоделство од СДСМ-Битола деновиве беа на терен со мештаните од селата Цапари и Ротино. Ситуацијата е повеќе од ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија се уште има `детски болести`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: