Путин и Ердоган ја разгледале можноста за средба во август.

2 копии

Претседателот на Русија Владимир Путин разговарал денеска телефонски со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на иницијатива на руската страна при што му изразил сочувство поради многубројните жртви во обидот за извршување воен удар во Турција, соопшти денеска пресслужбата на Кремљ. Путин и Ердоган ја разгледале можноста за одржување билатерална средба во август, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. По телефонскиот разговор на двајцата претседатели бил постигнат договор за билатерлна средба во првата недела од август, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извор од турското претседателство. Не е соопштено местото на планираната средба. - Владимир Путин во врска со обидот за насилно соборување од власт на демократски избраните турски власт ноќта на 16 јули го нагласи принципиелниот став на Русија за категорично неприфаќање на антиуставни акции и користење на силите во животот на земјата, наведе Кремљ. Путин му изразил сочувство на Ердоган поради многубројните жртви меѓу цивилите и ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Тие се договорија да се сретнат на почетокот на август во Руската Федерација, но градот и точниот датум се уште се разгледуваат, рече Песков. Според него, во моментов „преку дипломатски канали“ се работи на подготовка на состанокот. Како што јави агенцијата ТАСС, Песков ги демантираше гласините дека средбата би можела да биде оддржана во Баку. - Не, тоа не е вистина. Во Баку ќе се одржи трилатерална средба на претседателите на Русија, Азербејџан и Иран, додаде тој.
| | веќе видена | слични

Турскиот и рускиот претседател, закажале средба за првата недела од август. Како што пренесува Анадолија, повикувајќи се на извори од претседателскиот кабинет, оваа средба е веќе официјално договорена. Ова воедно ќе биде нивна прва средба откако се подобрија односите кон крајот на јуни, кога Русија соопшти дека Ердоган се извинил за соборениот руски авион, кој беше срушен во ноември минатата година.
| | веќе видена | слични

Останато

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд го уважил барањето за заштита на законитоста на Специјалното јавно обвинителство против битолскиот градоначалник ...
сите 275 | | | веќе видена

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 254 | | | веќе видена

Непосредно по изјавата дека се разведува со Соња Вуксановиќ , Аца Лукас почна љубовна врска со Бранислава Пашајлија , која исто така беше во брак, како и тој. ...
сите 71 | | | прочитана: 169 | веќе видена

Радмила Манојловиќ не одолеа на пластичната хирургија, како и голем дел од нејзините колешки. Таа значително ги зголеми усните. Драстичната разлика се гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 9973 | веќе видена

Миљан Д. од Прекадин кај Прокупљњ зел од сопругата Снежана Д. 500.000 динари, кои таа ги зела како кредит за реновирање на куќата, и побегнал со возилото, ...
сите 6 | | | прочитана: 182 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин и Ердоган ја разгледале можноста за средба во август.

Од:
До кого (е-маил):
Порака: