Во Германија судири меѓу приврзаници и противниците на Ердоган

Приврзаници на турскиот претседател Таип Реџеп Ердгоан викендов нападнале објект на образовна институција раководена од движењето Хизмет во германскиот град Гелзенкирхен - Хасел во покраината Северна Рајна Вестфалија. Според видеото што го објавува турскиот новинар Октај Јаман на социјалната мрежа Твитер цел на нападот на стотина поддржувачи на Ердоган била зградата на училиште, кое е дел од движењето „Хизмет“ на чие чело е Фетулах Ѓулен, јави дописникот на МИА од Берлин. Турски и курдски активисти јавуваат и за други помали инциденти во кои што се напаѓаат домови или продавници на критичари на Владата во Анкара, како и припадници на курдски организации кои што се борат за заминнување на Ердоган од политичкат сцена. Владата на Ердоган го смета поранешниот имам Ѓулен за организатор на неуспешниот пуч во Турција. Тој последните три години откако во 2013 година беше обвинет дека стои зад истрагите за корупција во турската Влада се смета за најбараниот криминалец од страна на официјална Анкара. Сега живее ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По пропаѓањето на воениот удар во Турција, претседателот Ердоган најави одговорност за сите инволивирани, а последиците од неуспешниот воен удар се чуватвуваат и надвор од Турција. Турскиот НБА кошаркар, Енес Кантер доби неколку смртни закани преку социјалните мрежи поради поддршка на пучот во Турција. Центарот на Оклахома е познат како поддржувач на движењето Хизмет, на чие чело е Фетулах Гулен, а кој се сомничи за организација на пучот. „Наскоро ќе умреш", „Ќе те убиеме"– се само дел од пораките кои Кантер ги добил преку Твитер.
| | веќе видена | слични

Турскиот кошаркар Енес Кантер доби неколку смртни закани преку Твитер заради обидот за воен удар во Турција. Центарот на Оклахома Сити Тандер е симпатизер на покретот Хизмет на чие чело се наоѓа муслиманскиот свештеник Фетулах Гулен, отворениот противник на режимот на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. Гулен беше прво осомничениот како организатор на неуспешниот воен удар од пред неколку дена, тој тоа јавно го демантираше, но Кантер сепак е на мета на своите сонародници. „Набрзо ќе умреш“, „Ќе бидеш погубен“, се само некои од пораките кои Кантер ги доби на Твитер. Кантер пред неколку дена јавно изјави дека не е повикан во репрезентацијата на Турција за квалификациите за Олимписките игри заради своите политички ставови.
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 254 | | | веќе видена

Непосредно по изјавата дека се разведува со Соња Вуксановиќ , Аца Лукас почна љубовна врска со Бранислава Пашајлија , која исто така беше во брак, како и тој. ...
сите 71 | | | прочитана: 170 | веќе видена

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд го уважил барањето за заштита на законитоста на Специјалното јавно обвинителство против битолскиот градоначалник ...
сите 193 | | | веќе видена

Радмила Манојловиќ не одолеа на пластичната хирургија, како и голем дел од нејзините колешки. Таа значително ги зголеми усните. Драстичната разлика се гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 9981 | веќе видена

Дваесетгодишниот син на фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ , Вељко , во јуни годинава требаше да замине на служење на воениот рок, меѓутоа ништо од воената ...
сите 24 | | | прочитана: 484 | веќе видена

Миљан Д. од Прекадин кај Прокупљњ зел од сопругата Снежана Д. 500.000 динари, кои таа ги зела како кредит за реновирање на куќата, и побегнал со возилото, ...
сите 6 | | | прочитана: 187 | веќе видена

Покрај сето останато, Бред Пит се покажува и како одличен фотограф. Иако со музата Анџелина Џоли веќе не се заедно, холивудската ѕвезда покажа нови црно-бели ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Германија судири меѓу приврзаници и противниците на Ердоган

Од:
До кого (е-маил):
Порака: