Утре сончево и многу топло

2 копии

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 степени, а дневната од 31 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала локална облачност и слаб ветер, претежно од североисточен правец. Утринската температура до 19, а дневната ќе достигне до 38 степени. Во охридско преспанскиот регион ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Утринската температура до 18, а дневната ќе достигне до 31 степен. Во дојранскиот регион сончево и топло. Утринската температура до 20, а дневната околу 39 степени. Потоа следува период на претежно стабилно и многу топло време. Особено топло ќе биде в недела и во првите два дена од наредната недела кога во југоисточниот дел на земјава на повеќе места се очекува температурата да достигне околу 40 степени, а УВ индексот ќе продолжи да има висока вредност 8. 
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22, а дневната до 32 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала доумерена облачност и со слаб ветер од севрозападен правец. Утринската температура ќе биде околу 21, а дневната ќе достигне до 38 степени. Во охридско преспанскиот регион сончево со попладневна облачност кон крајот на денот и со температура до 33 степени. Во дојранскиот дел температурата ќе достигне до 38 степени. Продолжува периодот на претежно стабилно и многу топло време. Од среда до сабота во западните делови од земјава ќе се зголемуваат условите за краткотраен дожд со грмежи.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне не очекува локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температруа ќе се движи од 27 до 38 степени Целзиусови. Во Скопје слично време со температура до 38 степени.
| | веќе видена | слични
19 копии

До крајот на денот , времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува умерен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од 34 до 40 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност. Ќе дува умерен северен ветер.Дневната температура ќе се искачи до 37 степени. Продолжува периодот на претежно стабилно и многу топло време. Од утре до петок во западните делови од земјава ќе се зголемуваат условите за краткотраен дожд со грмежи. Температурите ќе бидат за два до три степени пониски од денешните.
| | веќе видена | слични

42 Целзиусови степени покажуваше термометарот во центарот на Скопје во 14.25 часот. Пеколните горештини продолжуваат и денеска. Улиците на Скопје се празни, а малкуте граѓани и туристи кои се шетаат надвор, се разладуваат на блиските чешмички и фонтани и се кријат од сонцето. За наредните неколку дена се најавуваат температури за еден до два степени пониски. Но веќе од понеделник повторно ќе бидат над 40 степен. За утре максималните температури ќе бидат меѓу 32 и 38 Целзиусови степени, а во четврток и петок од 32 до 39 степени. Овие два дена ќе има и мала облачност во западните делови на земјава, а во петок се најавуваат и врнежи. Фото Плусинфо
| | веќе видена | слични
2 копии

Балканот, така и Македонија ќе биде на удар на тропски горештини па на граѓаните им се препорачува посебно внимание пред се на оние повозрасните кои живеат во центарот на градовите каде температурата секогаш е за неколку степени повисока во однос на официјалните. Неделава која е пред нас, според очекувањата на метеоролозите се очекува да биде најтопла недела годинава, а понеделник – денес еден од најтоплиот ден во 2015та. Температурите ќе надминуваат над 40 степени. Температура долж повардариеТО ќе достигне вредности околу 39°С во северниот дел, и околу 40°С во јужниот. Вторник ќе има за нијанса пониска темперетура, но повротно во најголем дел во границите од 35°С до 38°С во повардарскиот крај, околу 34°С во пелагониската котлина, а во охридско-преспанскиот крај, како и на повисоките места во источниот регион, максималната ќе достигнува вредности околу 32°С, информираат од Метеопро. Слична вредност на температурата се очекува се до крајот на работната недела. Овој период ќе биде сушен низ земјава. Минимална ...
| | веќе видена | слични

Сончевото и многу топло време со појава на мала до умерена облачност продолжува и во текот на утрешниот ден. Попладне ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. УВ индексот ќе опадне за една вредност и ќе изнесува коефициент 8. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
3 копии

Продолжува периодот на претежно стабилно и многу топло време. Метеоролозите најавуваат дека од утре до сабота во западните делови од земјава ќе има услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. Инаку денес времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 34 до 40 степени, УВ= 9.
| | веќе видена | слични

Заладување и одишка од високите температури на воздухот нема да видиме во брзо време, барем така прогнозираат синоптичарите. Денеска ќе биде многу топло, а за наредните неколку дена се најавуваат температури за еден до два степени пониски. Но веќе од поденелник повторно ќе бидат над 40 степен. За утре максималните температури ќе бидат меѓу 32 и 38 Целзиусови степени, а во четврток и петок од 32 до 39 степени. Овие два дена ќе има и мала облачност во западните делови на земјава, а во петок се најавуваат и врнежи. - Ова намалување на темепратурите ќе биде за степен,два и нема да се почувствува, но за првите два дена наредната недела повторно се очекува пораст на температурите – објаснуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Според УХМР, вчера максимална температура од 40 степени била измерена во Демир Капија, а во Скопје биле измерени 39 степени. Овие температури на воздухот се под сенка, додека на сонце се за неколку степени повисоки, па термометрите во центарот на Скопје покажуваа 47 степени. За ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сончево и многу топло со мала облачност и со умерен северен ветер. Дневните температури ќе се движат од 28 до 40 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 37 степени. УВ индексот ќе изнесува 9. The post Топлото време продолжува и денес appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 254 | | | веќе видена

Непосредно по изјавата дека се разведува со Соња Вуксановиќ , Аца Лукас почна љубовна врска со Бранислава Пашајлија , која исто така беше во брак, како и тој. ...
сите 71 | | | прочитана: 170 | веќе видена

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд го уважил барањето за заштита на законитоста на Специјалното јавно обвинителство против битолскиот градоначалник ...
сите 193 | | | веќе видена

Радмила Манојловиќ не одолеа на пластичната хирургија, како и голем дел од нејзините колешки. Таа значително ги зголеми усните. Драстичната разлика се гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 9981 | веќе видена

Дваесетгодишниот син на фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ , Вељко , во јуни годинава требаше да замине на служење на воениот рок, меѓутоа ништо од воената ...
сите 24 | | | прочитана: 484 | веќе видена

Миљан Д. од Прекадин кај Прокупљњ зел од сопругата Снежана Д. 500.000 динари, кои таа ги зела како кредит за реновирање на куќата, и побегнал со возилото, ...
сите 6 | | | прочитана: 187 | веќе видена

Покрај сето останато, Бред Пит се покажува и како одличен фотограф. Иако со музата Анџелина Џоли веќе не се заедно, холивудската ѕвезда покажа нови црно-бели ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре сончево и многу топло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: