Туск: Вонредниот самит на еврозоната нема да биде последен чекор во грчката криза

Вонредниот самит на еврозоната во понеделник нема да биде последен чекор во кризата околу спасувањето на Грција, изјави претседателот на ЕУ Доналд Туск, пренесува ДПА.Според Туск треба да бидат изоставени илузиите дека ќе има магично решение на највисоко ниво.- Нема да има детални технички преговори. Таа задача ќе биде оставена на министрите за финансии, нагласи тој.Целта на самитот е да гарантира дека меѓусебно ги разбираме позициите, како и последиците од нашите решенија, истакна претседателот на ЕУ.Туск, исто така, повика да се прекине со игрите, предупредувајќи дека се приближува моментот кога грчката влада ќе треба да избира меѓу продолжување на преговорите за помош или да се насочи кон банкрот.
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис порача дека германската канцеларка Ангела Меркел мора да донесе јасна одлука на самитот на еврозоната во понеделник, за тоа дали ќе се договори решение за грчката должничка криза или не. Меркел може да влезе во „чесен договор со грчката влада која го отфрли така наречениот пакет на спасот и побара договорно решение, или да ги послуша повиците на оние во својата влада кои сакаат таа да ја фрли преку палубата единствената грчка влада која е верна на своите принципи и која е во состојба да ја изведе Грција на патот до реформите“ - наведе Варуфакис во текстот кој го напиша за неделното издание на германскиот весник Фрамфуртер Алгемајне Цајтунг - пренесе Франс прес. „Штосе однесува до нас ние ќе дојдеме во Брисел одлучни да договориме понатамошен компромис се додека од нас не бараат да го направиме она што го правеа претходните влади - да прифатиме нови долгови под услови кои нудат малку надеж дека Грција ќе може да ги исплати долговите - пишува Варуфакис. Тој не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вонредната средба на врвот на еврозоната во понеделник нема да биде “последниот чекор” во кризата околу спасувањето на Грција. Ова го објави во видео-изјава претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Треба да ги оставиме илузиите дека ќе има магична одлука на највисоко ниво. Нема да има детални технички преговори. Тоа останува задача на министрите за финансии, посочи Туск. Туск ги повика да се запре со “игрите”, кои се одиграа. Тој предупреди дека “сме блиску до моментот во кој грчката влада ќе треба да избира меѓу тоа да прифати еден добар предлог за продолжување на помошта или да се насочи кон банкрот.” Истовремено САД ги повикаа Грција и меѓународните кредитори кон постигнување на “итен компромис”. Вашингтон, преку портпаролот на Белата куќа, апелираше до двете страни да го надминат ќор-сокакот околу тековните разговори за рефинансирање на Грција, во позадината на стравувањата дека ако не добие помош, земјата може да банкротира и да ја напушти Еврозоната.
| | веќе видена | слични

Останато

Цеца Ражнатовиќ на новинарското прашање зошто нејзиниот добар пријател и колега Аца Лукас и неговата сопруга Соња Вуксановиќ не биле присутни на нејзиниот ...
сите 78 | | | веќе видена

Секојдневите закани и повикувања на убиство од новинарот Бранко Тричковски, како на политичари така и на новинари за ЗНМ досега не претставуваше говор на ...
сите 206 | | | прочитана: 778 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 94 | | | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 102 | | | прочитана: 317 | веќе видена

Синот на сопственикот на компанијата од која Дарен Озборн го изнајмил комбето и со него се забил во групата верници пред џамијата во Лондон, ја шокирал ...
сите 96 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли наодите на новата влада дека постојат сериозни недостатоци во стадионот „Телеком Арена“ и дека постои голема можност финалето од ...
сите 44 | | | прочитана: 353 | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 219 | | | прочитана: 2907 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Туск: Вонредниот самит на еврозоната нема да биде последен чекор во грчката криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: