Косовското МНР го осуди нападот во Гошинце


5 копии

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце. Во соопштението се наведува дека веста за нападот била примена со голема загриженост. Во него исто така стои дека најостро се осудува секој акт на насилство врз органите на редот на Република Македонија и истовремено се апелира на професинална и нееднострана истрага. Официјална Приштина искажува подготвеност да им помогне на македонските авторитети за да се откријат сторителите на овој акт. - Република Косово како фактор на стабилност во регионот, останува во одлучноста за унапредување на климата на добрососедство, почитувајќи ги суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија, како соседна земја, како и целосната имплементација на Охридскиот договор – се наведува во соопштението на косовското МНР
| | веќе видена | слични
3 копии

Детали од истрагата не се откриваат, но првично се дознава дека дел од вештачењата и анализите на собраните траги од терен се завршени, објави ТВ "Канал 5". Според сознанија од МВР, рано е да се каже чии имиња би се нашле на кривичната пријава. На потег сега е и косовската страна. По вчераната средба во Приштина, каде што македонските полициски претставници на своите колеги им ги соопштиле сознанијата што ги имаат околу нападот во Гошинце, останува да се види колку ќе се вклучат и ќе помогнат во откривањето на сторителите. Од седиштето на ЕУ денеска порачаа Македонија и Косово да одржат состанок на највисоко ниво, на кој треба да се договорат двете земји тесно да соработуваат во борбата со илегалните поминувања преку граница. Инаку до сега многу пати македонско косовската граница ја користеа криминални структури кои илегално преминуваа и успеваа да и избегаат на полицијата.
| | веќе видена | слични

Има и поконкретни сознанија  велат од МВР но рано е да се каже чии имиња би се нашле на кривичната пријава. На потег сега е и косовската страна. По вчераната средба во приштина каде македонските полициски претставници на своите колеги им ги соопштиле сознанијата што ги имаат околу нападот во Гошинце останува да се види колку ќе се вклучат и ќе помогнат во откривањето на сторителите. Токму од седиштето на ЕУ денеска порачаа Македонија и Косово, да одржат состанок на највисоко ниво, на кој треба да се договорат двете земји тесно да соработуваат во борбата со илегалните поминувања преку граница. Инаку до сега многу пати макеоднско косовската граница ја користеа криминални структури кои илегално преминуваа и успеваа да и избегаат на полицијата. Веста за нападот на караулата Гошинце кој МВР го окарактеризира како терористички напад со загриженост беше пренесен и анализиран во сите медиуми во регионот и пошироко. МВР објави дека 40тина вооружени и маскирани лица со обелжја на УЧК ноке ја нападнале караулата и ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце и апелира на професинална и нееднострана истрага. Во соопштението најостро се осудува секој акт на насилство врз органите на редот на Република Македонија Официјална Приштина искажува подготвеност да им помогне на македонските авторитети за да се откријат сторителите на овој акт. – Република Косово како фактор на стабилност во регионот, останува во одлучноста за унапредување на климата на добрососедство, почитувајќи ги суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија, како соседна земја, како и целосната имплементација на Охридскиот договор, се наведува во соопштението на косовското МНР фото Нова
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на социјалдемократите Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин кабинет. Заев ...
сите 313 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се смета дека е една од најбогатите политички партии во Европа, според СЈО тие средства ги стекнале во последните пет години. Во досието на СЈО под ...
сите 188 | | | веќе видена

Деновиве регионалните медиуми се преплавени со наводното неверство на сопругот на Јелена Карлеуша. Фудбалерот Душко Тошиќ е фотографиран од страна на турските ...
сите 19 | | | прочитана: 234 | веќе видена

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска ...
сите 130 | | | прочитана: 222 | веќе видена

Првата дама на САД Меланија Трамп пристигна во петокот на сончевиот италијански остров Сицилија, каде што нејзиниот сопруг учествува на самитот на Групата ...
сите 90 | | | прочитана: 353 | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) води предистражна постапка за портпаролот на ДУИ Бујар Османи за болниците во Чаир и Тетово, дознаваме од извори во ...
сите 100 | | | прочитана: 277 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовското МНР го осуди нападот во Гошинце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: