ФОТО ГАЛЕРИЈА: Битола на нозе, народот застана зад Груевски и ВМРО-ДПМНЕ

3 копии

„Нашите дела се нашата борба за Македонија“. Битола денеска масовно застана зад оваа парола и даде масовна поддршка за премиерот Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, кои одржаа голем народен собир во градот на конзулите. Груевски денеска од Битола испрати неколку моќни пораки и презентираше низа мерки од кои директна полза ќе имаат граѓаните на цела Македонија и конкретно од битолскиот регион. Нови мерки за вработување на лица над 35 години, високи суми за обештетување на поплавените подрачја, темелна реконструкција на битолската болница, нов трговски центар во Битола, најава за три нови фабрики и над 750 директни вработувања за битолчани и низа други политички пораки беа дел од говорот на премиерот Груевски испратени денеска. Со својата масовност и големата поддршка, битолчани покажаа дека застануваат зад премиерот Груевски и неговите политики со конкретни дела, наспроти деструктивните сценарија на опозицијата кои се препознаени од народот и кои не наидуваат на никаква поддршка.
| | прочитана: 197 | веќе видена | слични

Груевски: СДСМ и Заев ја претворија Македонија во вулгарно шоу Заев и неговите следбеници демонстрираат вулгарно бесчестие кое сакаат да ни го продадат како борба за слобода и демократија. Ни ја претворија Македонија во едно вулгарно шоу со кое се забавуваат сеирџии и профитери однадвор, но и нивните марионети во водството на СДСМ. Ова го изјави премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ завчера на големиот народен собир во Битола. Тој пред насобраниот народ порача дека нема да дозволат СДСМ да ја втурне Македонија во граѓанска војна. Премиерот го повика членството на ВМРО-ДПМНЕ да не подлегнува на провокации, а до целиот народ апелира да не дозволи да биде минипулиран. - Сојузништвото со надворешните соработници кои ја поддржуваат марионетската политика на СДСМ трае од преговорите за името до денес - рече Груевски. Тој нагласи дека концептот на ВМРО-ДПМНЕ е да се бори за што повеќе работни места во државата. Во таа насока најави неколку нови инвестиции во Битола. (Ж.З.)
| | веќе видена | слични

Големиот народен собир на ВМРО-ДПМНЕ кој вчера се одржа во спортската сала „Младост“ во Битола наиде на голема заинтересираност кај битолчани, кои до последно место ја наполнија спортската сала. Собирот на ВМРО-ДПМНЕ заврши со обраќањето на лидерот Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

На митнгот собир во Битола, премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ изнесе тешки квалификации кон своите неистомисленици. Повикувајќи се на народот, Груевски влета во отворена конфронтација со Заев, притоа не штедејќи никого кој што размислува поразлично од него – вклучително и сите што протестираа. – Зоран Заев и неговите следбеници залудно ќе чекаат трговија, нема трговија!. Свесни сме за нашите грешки и знаеме како да ги исправиме, одговорно и слушајќи го народот и неговато воља но нема да има простор за заташкување на скандалот кој самите го конструираа. Одговорноста, со сите затезни камати, за дестабилизирањето на земјата, за омаложувањето на гласачката воља, ќе ја сносат сите оние кои учествувале во потфатот на рушење и дестабилизација на државата – порача денеска на партискиот собир во спортската сала „Младост“ во Битола, премиерот на Република Македонија и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Веројатно тоа е целта, но сега многумина се прашуваат дали притоа Груевски мислеше и на хонорарците, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Велика Британија ќе изведе голема контратерористичка вежба во октомври во делови Шкотска и северна Англија, изјави денеска премиерката Тереза Меј, неколку дена ...
сите 58 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ писмено реагира на објавата на Ди Цајт . „Поранешниот уредник во весникот „Ди Цајт“ Тео Зомер, очигледно е лошо информиран за ситуацијата во ...
сите 437 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум ...
сите 103 | | | веќе видена

Во црна кожа, тесни пантолни Цеца пееше повеќе од два часа без пауза Светлана Цеца Ражњатовиќ вчера одржа концерт во Скопје каде воодушеви повеќе од 12.000 ...
сите 30 | | | прочитана: 159 | веќе видена

Предлогот Талат Џафери да биде единствен кандидат за претседател на Собранието од новото парламентарно мнозинство извисил, бидејќи од една страна, лидерот на ...
сите 553 | | | прочитана: 243 | веќе видена

За македонскиот трубач од светска класа, Џамбо Агушев најчесто слушаме за неговите бројни успеси кои ги нижи од настапите ширум светот. Приватноста на Џамбо и ...
сите 14 | | | прочитана: 8689 | веќе видена

Тенисерот Новак Ѓоковиќ објави фотографија на која се гледа трудничкото стомаче на неговата сопруга Јелена, со која го очекуваат нивното второ дете. Поради ...
сите 38 | | | прочитана: 621 | веќе видена

Нетранспарентно работење на СЈО околу ангажираните експерти и трошоците за нивни надоместоци. Порталот Прес 24 пишува дека СЈО не одговорило на прашањата на ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Битола на нозе, народот застана зад Груевски и ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: