Одложен стартот на судењето Груевски - Заев

Подготвителното рочиште на судскиот процес за случајот "Македонска банка" каде премиерот Никола Груевски го тужи лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за навреда и клевета и бара отштета од 500 илјади евра вчера не започна поради обемниот поднесок кој до Судскиот совет го достави адвокатскиот тим на Заев. Затоа судијата одлучи да го презакаже стартот за 3 јули, а во тој период да го разгледа поднесокот и да се произнесе по неколкуте барања на адвокатите на двете странки. На вчерашното рочиште Груевски и Заев не се соочија во судницата бидејќи премиерот беше на седницата за избор на состав на Владата во Собранието на РМ. На самиот почеток адвокатскиот тим на Заев го достави поднесокот, одговор на тужбата на Груевски, во кој беа вклучени доказите со кои ги поткрепуваат тврдењата кои ги изнесоа на неколкуте прес-конференции околу продажбата на "Македонска банка". Во поднесокот го вклучија и вештачењето на гласовите изработено по нивно барање во Белград. Истовремено тие побараа процесот за клевета да биде запрен бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Час и половина траеше препукувањето на спротивставените страни во судскиот процес кој го почна премиерот Никола Груевски против својот главен политички ривал, лидерот на СДСМ Зоран Заев, а потоа судот донесе решение со кое и формално беше почнато подготвителното судско рочиште. Во судницата на Основниот суд Скопје 2 - Скопје, вчера не се појавија ниту Груевски, ниту Заев, но тоа не претставуваше проблем за почнување на судскиот процес во кој шефот на Владата му бара на шефот на опозиција надомест на штета од половина милион евра. Адвокатот на Заев, Оливер Ристевски рече дека непосредно пред започнувањето на судењето, во холот, го примил решението на судот со кое ја бара одлуката за ликвидација на "Македонска банка". "На 20. јуни односно минатиот месец, еден ден по започнувањето на овој судски процес од судот побарав да ми го достави решението за ликвидација на 'Македонска банка', а го добив додека во холот чекав да влезам во судница. Во исто време, колегата кој го застапува приватниот тужител, истото тоа ...
| | прочитана: 293 | веќе видена | слични

Почна судењето Груевски - Заев, адвокатскиот тим на премиерот бара: По едноиполчасовно надмудрување на адвокатскиот тим на лидерот на СДСМ, Зоран Заев со адвокатот на премиерот Никола Груевски вчера во судницата во скопскиот Основен суд 2 почна подготвителното рочиште во судскиот процес за клевета во врска со изнесените тврдења околу случајот "Македонска банка". На самиот старт тимот на Заев, кој како и премиерот Груевски, не беше присутен во судницата се обиде да го одложи стартот на процесот поради два поднесоци добиени во периодот меѓу двете рочишта. На самиот старт, адвокатот на Груевски, Никола Додевски побара од Судскиот совет, да не ја прифати аудиоснимката како доказ во овој случај бидејќи е нелегално прибавен, а истото се однесува и на транскриптите и на вештачењето на снимката изработено во Србија, бидејќи е по нарачка на едно лице, односно на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. - Доколку судот го прифати овој доказ тоа ќе има несогледливи последици по правниот систем во Македонија. Секој ќе може ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судот го одби барањето на одбраната на лидерот на СДСМ Зоран Заев за одлагање на стартот на судскиот процес, во кој премиерот Никола Груевски го тужи за клевета со изнесените обвинувања за наводна корупција при продажбата на „Македонска банка“. Тимот на Заев бараше одлагање затоа што важен доказ примиле непосредно пред денешното рочиште, а на адвокатот на тужителот тој му бил достапен пред две недели. Исто така, тужената страна побара одлагање и затоа што сеуште не е правосилно решението на Обвинителството со кое се одбива кривичната пријава поднесена од СДСМ за овој случај. Час и половина траеше препукувањето на спротивставените страни во судскиот процес кој го иницираше премиерот Никола Груевски против лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а потоа судот донесе решение со кое и формално беше почнато подготвителното судско рочиште. Всушност, решението коешто го донесе судијката Весна Калковска повеќе е од формален карактер, бидејќи „надмудрувањата“ на двете спротивставени страни продолжи и по одлуката со која на ...
| | веќе видена | слични

Многубројни новинарски екипи, претставници на невладини организации, како и потесното раководство на СДСМ денеска ја исполнија судницата број 15 на Основниот суд Скопје 2 - Скопје за да го следат почетокот на процесот без преседан меѓу премиерот и лидерот на опозицијата. Во судницата беше и Зоран Заев, од кого Никола Груевски, како приватен тужител, за изречена клевета бара надомест на штета во висина од 500.000 евра. Шестчлениот адвокатски тим на Зоран Заев пред отпочнување на судскиот процес најпрво побара од судијката Весна Калковска тонско снимање на процесот, а потоа и да го одложи судењето се' до конечно завршување на кривичната постапка, која во обвинителството беше поведена токму против Никола Груевски. „Бараме оваа постапка да се прекине се' до правосилно завршување на кривичната постапка која беше иницирана на 22 април оваа година, а судот да се произнесе по нашето барање“, изјави адвокатот Филип Медарски, еден од адвокатскиот тим на Зоран Заев. Судот не донесе решение какво што бараше одбраната ...
| | веќе видена | слични

Денеска започна судскиот процес Никола Груевски против Зоран Заев кој привлече огромно медиумско внимание. Груевски го тужи Заев за клевета во врска со аферата позната во јавноста како „Македонска банка” и бара отштета од 500.000 евра. Груевски не се појави на судењето, за разлика од Заев, кој присуствуваше со шест адвокати на рочиштето, кои на нивно барање, добија одложување за 3-ти јули. Шестчлениот адвокатски тим на Зоран Заев пред отпочнување на судскиот процес најпрво побара од судијката Весна Калковска тонско снимање на процесот, а потоа и да го одложи судењето се` до конечно завршување на кривичната постапка, која во обвинителството беше поведена токму против Никола Груевски. Пред самиот старт на најскапиот судски процес во кој учествуваат политичари, адвокатот Медарски на судот и на правниот застапник на Груевски, адвокатот Никола Додевски, им подели поднесок на стотина страници. Според објаснувањето на Медарски, станува збор за докази, но и вештачење на телефонскиот разговор во кој се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Одложено е подготвителното рочиште за судскиот процес за клевета во кој што премиерот Никола Груевски од Заев бара отштета од половина милион евра за претрпена душевна болка, предизвикана од обвинувањето дека при продажбата на Македонска банка посредувал и побарал 1,5 милиони евра . Рочиштето е одложено за 3 јули откако адвокатите на одбраната доставија обемен поднесок со докази вклучувајки го и вештачењето на гласовите од снимката, поради што судот одлучи да го прекине подготвителното рочиште за да може подобро да се запознае со содржината на поднесокот. На ова реагираше адвокатот на тужителот Груевски, Никола Додевски, кој побара од судот подготвителното рочиште да не се одлага и да продолжи денес. На следното рочиште судскиот совет треба да се произнесе и по барањето на адвокатскиот тим на Заев околу прекин на паричната постапка бидејки за истиот случај се води и кривична постапка откако претставници на опозицијата поднеле приватна кривична пријава до јавното обивнителство.
| | веќе видена | слични

Останато

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и ...
сите 231 | | | веќе видена

Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба ...
сите 170 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 44 | | | прочитана: 1094 | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, би можел да биде дел од европскиот Суперкуп на УЕФА во Скопје, и покрај најавите дека ќе го прескокне ...
сите 136 | | | веќе видена

Постојано гледаме фотографии од Марјана Станојковска која пали и жари, но оваа сигурно не сте ја виделе. Убавата лото-девојка на само 14 години, фотографијата ...
сите 54 | | | веќе видена

-Кривичните постапки на СЈО се тенденциозни и политички мотивирани. Сите акции кои ги превзема СЈО се во насока на оцрнување на раководството на ВМРО-ДПМНЕ по ...
сите 185 | | | веќе видена

Жалбите за предметот „Тендери“ ќе се разгледуваат денеска во Апелацискиот суд - Скопје. Обвинета е поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 171 | | | прочитана: 920 | веќе видена

Сите знаеме колку е стресно кога седиме некаде на гости, шетаме надвор или сме на одмор, а постојано се прашуваме во главата дали сме заклучиле, дали болјерот ...
сите 29 | | | прочитана: 1264 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одложен стартот на судењето Груевски - Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: