Денеска е светски ден на лицата со Даунов синдром

Во ист свет живееме“ e слоганот годинава на кампањата на Центарот за Даунов синдром по повод 21 март, Светски ден на Даунов синдром. Од Центарот наведуваат дека лицата со Даунов синдром може да бидат работоспособни, да имаат вработување, сами да се издржуваат, да живеат самостојно. - Овие лица живеат во нашиот свет, да го смениме нивниот живот од раѓањето, па натаму, за да бидеме во ситуација која ќе бидат возрасни единки да бидат веќе изградени личности кои конструктивно и целосно ќе може да придонесат во општеството. Многу важно е да се потрудиме системски заеднички да понудиме поквалитетен живот на овие лица, истакна претседателот на Центарот за Даунов синдром Ида Мантон. Претставникот на УНИЦЕФ, Бертран Демулен во порака по повод Светскиот ден на Даунов синдром наведува дека лицата со пречки во развојот треба да бидат прифатени како рамноправни учесници во општеството кои се способни да ги бараат своите права, способни да живеат осмислен живот и да придонесат кон градење инклузивно и одржливо општество. ...
| | веќе видена | слични

ЧОРАПЧЕТО НА ГЛУМИЦАТА ИСКРА ВЕТЕРОВА, ПАТРОНОТ НА ЛИЦАТА СО ДАУНОВ СИНДРОМ "Луѓето со Даунов синдром се соочуваат со неприфаќање во јавноста и со неприспособеност на институциите, па затоа и ние треба да помогнеме во нивното доближување во сите сфери на живеењето. Тие се луѓе со специфичен изглед, но се луѓе што имаат да дадат само љубов. Колку и да ги исмеваш, тие возвраќаат само со насмевка и со безусловна љубов, од која треба да се учи. Поседуваат чистота на душата, невиност на деца. Тоа се ангели, а ние сме хендикепирани што не ги примаме околу нас. Се работи за луѓе што инспирираат со позитивност. Нашата кампања е во насока да ги потенцира нивните капацитети на спонтаност, креативност и добрина", вели актерката Искра Ветерова, која е избрана за годинашен патрон на македонскиот Центар за Даунов синдром... За целиот текст кликнете тука
| | веќе видена | слични

Општина Центар во средата најави дека од понеделник (24 март) ќе започне да спроведува акција за отстранување на времените објекти на нејзина територија. Општината ги повикува сите заинтересирани лица да достават комплетна документација во барака 6а - Сектор за инспекциски работи на општина Центар. Како што се наведува во соопштението на општината, потребно е да се достави дозвола за поставување на времениот објект и важност на дозволата, во спротивно секторот за инспекциски работи ќе изврши присилно отстранување на овие објекти, а трошоците ќе бидат наплатени од лицата кои што не ја исполниле оваа обврска. Според информациите од општината, последната дозвола за поставување на времен објект од општината е издадена во 1994та година.
| | веќе видена | слични

Росица беше нашиот гласноговорник за проблемите со кои се соочуваат лицата со Даунов синдром од аспект на здравствената заштита. Претставник на Македонија имаше свое обраќање во седиштето на Обединетите нации во Њујорк по повод Светскиот ден на лицата со Даунов Синдром – пристап до здравствени услуги и информации за сексуално и репродуктивно здравје Светскиот ден на лицата со Даунов синдром се одбележува секоја година на 21-ви Март – симболично одбран датум поради трите копии на 21-от хромозом (трисомија 21) што се присутни во клетките на лицата со оваа состојба. Трисомија 21 – Скопје, а со тоа и Македонија имаше свој претставник на третата по ред годишна конференција по повод „Светскиот ден на лицата со Даунов синдром“, во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк. Темата оваа година беше „Здравје и добросостојба – пристап и еднаквост за сите“. Конференцијата има за цел да помогне во остварување на правата на лицата Даунов синдром и други типови попреченост да уживаат највисоки здравствени стандарди без ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставник на Македонија имаше свое обраќање во седиштето на Обединетите нации во Њујорк по повод Светскиот ден на лицата со Даунов Синдром – пристап до здравствени услуги и информации за сексуално и репродуктивно здравје Светскиот ден на лицата со Даунов синдром се одбележува секоја година на 21-ви Март – симболично одбран датум поради трите копии на 21-от хромозом (трисомија 21) што се присутни во клетките на лицата со оваа состојба. Трисомија 21 – Скопје, а со тоа и Македонија имаше свој претставник на третата по ред годишна конференција по повод „Светскиот ден на лицата со Даунов синдром“, во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк. Темата оваа година беше „Здравје и добросостојба – пристап и еднаквост за сите“. Конференцијата има за цел да помогне во остварување на правата на лицата Даунов синдром и други типови попреченост да уживаат највисоки здравствени стандарди без дискриминација, како што е пропишано со Член 25 од Конвенцијата за права на лица со попреченост (која Р.Македонија ја ратификуваше во ...
| | веќе видена | слични

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, фотографката Маја Аргакијева сподели фотосесија со Луција и Антонија, со цел да помогне во подигнување на свеста за лицата со посебни потреби
| | веќе видена | слични

Децата од здружението на граѓани за помош и поддршка на лица со Даунов синдром вчера беа во посета на Општина Центар. Градоначалникот Андреј Жерновски им вети дека вратите на Општината секогаш ќе бидат отворени за нив и за нивните проблеми и притоа се договорија во понеделник заедно со вработените да учествуваат во акција за раззеленување на општината. Децата го информираа Жерновски дека ќе учествуваат на специјалната олимпијада во Белгија, а на задоволство на сите нив, тој ги покани заедно да го следат кошаркарскиот натпревар на КК „Работнички“ со „МЗТ Скопје“. (С.Р.)
| | веќе видена | слични

Останато

Пејачот Аца Лукас им признал на пријателите дека е подготвен да ја заборави аферата на својата сопруга Соња, за која во последно време многу се пишуваше. Тој и ...
сите 11 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски по повод пишувањата во однос на одржувањето на Суперкупот од Владата излегоа со ...
сите 81 | | | прочитана: 813 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 107 | | | прочитана: 913 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 87 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ја направи најголемата партизација на државните институции и целокупното општество. 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
сите 164 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 9 | | | веќе видена

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ ...
сите 113 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 202 | | | прочитана: 4080 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска е светски ден на лицата со Даунов синдром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: