Курдски екстремисти нападнаа турски воен пункт

Осум турски војници се убиени денеска, а 14 се ранети во напад на курдски бунтовници во Турција. Во инцидентот се убиени 12 курдски екстремисти, наведува агенцијата Анадолија. Припадниците на бунтовничката Работничка партија на Курдистан извршија напад врз контролна точка на турската војска во близина на турско-ирачката граница, кај местото Семдинли. Турски воени авиони потоа ги нападнаа позициите на Работничката партија на Курдистан на северот на Ирак, каде што се наоѓаат упориштата на оваа терористичка организација, соопштуваат воени извори.
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека нападите на курдските бунтовници се кукавички и дека Турција ќе се бори со нив до крај, се додека не бидат „истребени“, јави „Би-Би-Си“. - Нашата борба ќе продолжи се додека оваа терористичка организација не биде истребена. Нема да се повлече пред овој бран на насилство на бунтовниците - истакна Ердоган. Острата реторика на турскиот премиер доаѓа откако Курдската работничка партија (ПКК) во саботата изврши напад во провинцијата Хакари, на границата со Ирак, во кој беа убиени 11 турски војници, што претставува најкрвав напад на ПКК врз турските сили од април 2009 година, кога во сличен напад беа убиени девет турски војници. Турција одговори со испраќање турски специјалци и воени хеликоптери во северен Ирак, кои елиминираа 14 курдски бунтовници. При акцијата беа ранети и седум турски војници. Судирите на границата со Ирак меѓу турските сили и бунтовниците се интензивира откако Анкара во петокот соопшти дека од март досега турската армија успеала да елиминира 140 ...
| | веќе видена | слични

Телевизијата СиЕнЕН-Турк соопшти, дека борбените позиции во пограничните региони ги посетил турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Тој нагласил, дека борбата ќе продолжи се додека целосно не се уништи терористичката организација. Во изминатите три дена загинаа 12 турски војници, а 14 се ранети. Како резултат на воените дејства се убиени десетици курдски бунтовници. Според тврдењата на ирачки Курди, турските воени сили навлегле десет километри на територијата на Северен Ирак. Планинските предели, каде дејствуваат курдските бунтовници, беа интензивно бомбардирани од воздушните сили. Според податоците на турските специјални служби во северен Ирак се кријат не помалку од 2.000 борци на ПКК.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турската армија започна голема операција против борците од сепаратистичката Курдска работничка партија (ПКК) во источниот дел на државата, на границата со Ирак. Телевизијата СиЕнЕН-Турк соопшти, дека борбените позиции во пограничните региони ги посетил турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Тој нагласил, дека борбата ќе продолжи се додека целосно не се уништи терористичката организација. Во изминатите три дена загинаа 12 турски војници, а 14 се ранети. Како резултат на воените дејства се убиени десетици курдски бунтовници. Според тврдењата на ирачки Курди, турските воени сили навлегле десет километри на територијата на Северен Ирак. Планинските предели, каде дејствуваат курдските бунтовници, беа интензивно бомбардирани од воздушните сили. Според податоците на турските специјални служби во северен Ирак се кријат не помалку од 2.000 борци на ПКК.
| | веќе видена | слични

АНКАРА - Турција вети дека ќе се бори против курдските бунтовници се' додека не бидат „уништени“ по нападите во кои загинаа 11 војници. Премиерот Реџеп Таип Ердоган изјави дека „кукавичките“ напади нема да ја спречат Турција да се бори против Курдската работничка партија (ПКК), „до самиот крај“. Војската соопшти дека се одмаздила со хеликоптерски напад во кој загинале најмалку 12 бунтовници. (Би-Би-Си)
| | веќе видена | слични

AНКАРА, Турција -- Дванаесет турски војници загинаа во судирите со забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) во саботата (19-ти јуни). Девет од жртвите загинаа во напад врз позиција на војската во близина на границата со Ирак. Според војската, 12 припадници на ПКК се убиени во судирот. Подоцна во саботата, двајца турски војници загинаа од нагазна мина за која се смета дека била поставена од терористичката група. Рано во неделата, уште еден војник загина, а друг беше повреден во напад на турска касарна во источна Турција. ПКК ја презеде одговорноста и предупреди дека планира да изврши слични напади низ целата земја. Во петокот армијата објави дека најмалку 130 војници на ПКК загинале во Турција, и во воздушните напади врз цели на ПКК во Ирак во март. Дваесет и три турски војници загинаа во текот на истиот период. (AФП - 20/06/10; АФП, Хуријет, новинска агенција Анадолу, ББС - 19/07/10, СНН - 18/06/10)
| | веќе видена | слични
4 копии

Курдската работничка партија (ПКК) се закани синоќа со извршување напади во сите турски градови доколку турската армија продолжи со акции против неивни членови. - Турција сака да нè вовлече во војна. Таа не е искрена за курдското прашање и не сака да го реши на мирен начин, изјави портпаролот на ПКК Ахмед Денис од Арбил, главен град на ирачкиот автономен регион Ирачки Курдистан. Единаесет турски војници и 12 членови на ПКК загинаа вчера во напади во југоисточна Турција.
| | веќе видена | слични

Забранетата вооружена организација – „Работничката партија на Курдистан“ ПКК вечерва се закани дека ќе ги прошири нападите на сите турски градови, ако турската армија не ги прекине операциите против нивните упоришта.„Турција сака да не вовлече во војна. Не е искрена по прашањето за Курдите и не сака тоа прашање да го реши мирно“, рече портпаролот на ПКК , Ахмад Денис во Ербил, главниот град на Курдистанската автономна област во Ирак.Во два напади на ПКК вчера загинаа 11 турски војници, по што Турција авионски бомбардираше курдски упоришта во северен Ирак и соопшти дека убила 12 бунтовници.Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган предупреди дека земјата е „подготвена да ја плати неопходната цена„ за да ја „уништи“ ПКК.
| | веќе видена | слични

Останато

Аца Лукас минува низ вистинска драма поради неверството на сопругата Соња со Марко Јариќ. Пејачот имал настап на сплавот „Порт“ и тагата кај него била ...
сите 78 | | | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 94 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли наодите на новата влада дека постојат сериозни недостатоци во стадионот „Телеком Арена“ и дека постои голема можност финалето од ...
сите 39 | | | прочитана: 351 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 95 | | | прочитана: 317 | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 219 | | | прочитана: 2866 | веќе видена

Еден бразилски новинар се јавуваше во живо во вестите додека се наоѓаше на прометна улица. После неколку секунди, покрај него „прелета“ автобус кој не го удри ...
сите 11 | | | прочитана: 1035 | веќе видена

Трајко Димков од ВМРО-ДПМНЕ за најновата анкета на БРИМА според која СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ, а премиерот Зоран Заев има повисок рејтинг од екс - премиерот, ...
сите 205 | | | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Курдски екстремисти нападнаа турски воен пункт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: