СДСМ се сомнева во договорот на владата со Субрата Рој, за ВМРО ДПМНЕ нема ништо спорно

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија бара Владата da ги расчисти дилемите во договорот за заклуп на агрокомбинатот „Џумајлија“ со, како што се наведува, „контроверзниот Субрата Рој“. Според СДСМ објавениот договор предизвикува многубројни дилеми. -Кој е сопственикот на фирмата закупец, ако се има во предвид дека тоа не е Сахара Груп, туку лицето Suhbinder Singh Heer кој е жител на Лондон и државјанин на Обединетото кралство. Кое е ова лице и каква е неговата врска со Субрата Рој или Сахара Груп? Зошто државата склучила договор за закуп со фирмата ДПЗП Sahara Pure Eatables Corporation Limited ДООЕЛ од Скопје, која е основана со основна главнина од само 5.000 евра кои видливо од податоците од Централниот регистер сеуште не се уплатени? Како тоа оваа фирма со неуплатена основна главнина плаќа закуп од 120 денари месечно за хектар, а сите останати земјоделци во Македонија во земја од таков квалитет месечно плаќаат од 600 до 1000 денари за хектар? - запраша портпаролот на СДСМ Петре Шилегов. Тој посочи ...
| | прочитана: 429 | веќе видена | слични

Останато

Како што минува времето, така на површина се повеќе излегува непрофесионалното, незаконско и необјективно постапување на СЈО кое е политичко обвинителство, ...
сите 216 | | | веќе видена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери, бараме ден поскоро да свика итна ...
сите 373 | | | веќе видена

Популарноста на Кристијано Роналдо е неверојатно голема на сите континенти, а тоа го потврдија и кинеските фанови. Медиумите од азиската земја информираат дека ...
сите 77 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед, Секој нов ден-нови фотграфии на социјалните мрежи. Брутално секси, Повеќе од ...
сите 32 | | | прочитана: 234 | веќе видена

Фолк пејачот Аца Лукас и неговата нова девојка Бранислава Пашајлија се вљубени до учи еден во друг. Страста не можат да ја скротат дури и на јавни места. Така ...
сите 49 | | | прочитана: 640 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ се сомнева во договорот на владата со Субрата Рој, за ВМРО ДПМНЕ нема ништо спорно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: